Diskutē par brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV

Topošais ES un ASV tirdzniecības un investīciju līgums nedrīkst uzlikt papildu slogu Eiropas ražotājiem un apdraudēt viņu konkurētspēju. Par līguma nosacījumiem diskutēts janvāra beigās Eiropas Parlamentā rīkotajā diskusijā „Eiropas lauksaimniecības – pārtikas nozares izaicinājumi un iespējas: būtiski nosacījumi ES un ASV tirdzniecības un investīciju līgumā.”

Diskusijā kā eksperte no Latvijas piedalījās Latvijas Zemnieku federācijas pārstāve Agnese Hauka.

Diskusijā, kurā piedalījās Eiropas Parlamenta, Eiropas Komisijas un vēl citu ES ietekmīgu nozares iestāžu un organizāciju pārstāvji, tika uzsvērts, ka ES un ASV brīvās tirdzniecības līguma dēļ ES nemainīs likumdošanu un prasības, kādas šobrīd pastāv ES ražotājiem. Tāpat netiks ieviestas papildus uzraudzības barjeras ES ražotājiem, netiks samazinātas ES patērētāju tiesības un garantijas izvēlēties drošu pārtiku un netiks pieļauti nosacījumi, kas samazina ES ražotāju un lauksaimnieku konkurētspēju.

Jau iepriekš Copa-Cogeca un ES pārtikas ražotājus pārstāvošā organizācija „FoodDrinkEurope” sagatavoja dokumentu, vēršot uzmanību uz vairākiem nosacījumiem ES un ASV tirdzniecības līgumā, kas samazina ES lauksaimnieku un ražotāju konkurētspēju. Tā, piemēram, lai ES ražotājs varētu eksportēt uz ASV, katram produktam nepieciešams sagatavot dokumentāciju, kas apliecina, ka tas nerada bioterorisma draudus. ASV katrā štatā un pat pašvaldībā ir atšķirīgi nosacījumi produktu realizācijai. Ir vairāk nekā 2700 štatu un pašvaldību institūciju, kas pieprasa specifiskus sertifikātus par produkcijas kvalitāti un atbilstību, turklāt šo institūciju nosacījumi vienā jautājumā ir atšķirīgi. Tāpat ASV pieprasa, lai importa svaigpiena sieri būtu gatavināti ne mazāk kā 60 dienas, bet ASV sieru importam ES šāda ierobežojuma nav – tie var būt gatavināti īsāku laiku. ASV arī pieprasa, lai piena šokolādē minimālais kakao daudzums būtu 10%, kas pēc ES standartiem ir ļoti augsts rādītājs piena šokolādei. Tumšajā un piena šokolādē ir pilnībā aizliegta sūkalu izmantošana. ASV ir aizliegtas arī virkne E piedevu, kas ES ir atļautas. ES un ASV ir atšķirīgi pesticīdu lietošanas nosacījumi, ASV ir dārgi un sarežģīti īstenojami nosacījumi pasterizēta piena importam, ir spēkā aizliegums eksportēt aitas gaļu uz ASV utt.

Lai panāktu abām pusēm pieņemama līguma noslēgšanu, Copa-Cogeca un „FoodDrinkEurope” aicina ES un ASV tirdzniecības un investīciju līgumā panākt starptautisku standartu ievērošanu, kas samazina ASV ierobežojumus ES produktiem un nerada jaunas barjeras tirdzniecībai.

Pēc „Eurostat” 2012. gada datiem ASV ir galvenais eksporta tirgus ES pārtikas un dzērienu produkcijai (13,6 miljrd. EUR), otrs lielākais eksporta tirgus lauksaimniecības precēm (4,4 miljrd. EUR) un trešais lielākais lauksaimniecības izejmateriālu piegādātājs (2,1 miljrd. EUR).

Pēc COPA–COGECA ekspertu darba atskaitēm informāciju publicēšanai sagatavoja

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

Iveta Tomsone

Ekspertu dalība pasākumā organizēta VLT aktivitātes ”Nozaru ekspertu ziņojumi” ietvaros. Plašāk ar COPA/COGECA darba grupu ekspertu aktivitātēm iespējams iepazīties Valsts Lauku tīkla mājaslapā http://www.laukutikls.lv/copa_cogeca.

UZZIŅA

COPA ir Eiropas līmeņa profesionālo lauksaimnieku organizāciju komiteja, kas pārstāv lauksaimniekus ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1958. gadā. COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimniecības kooperācijas komiteja, kas pārstāv kooperatīvu intereses ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1959. gadā. Kopš 1962. gada COPA un COGECA apvienoja birojus un kopīgi pārstāv Eiropas lauksaimnieku un kooperatīvu intereses.

Pielikumā skatīt diskusijas dalībnieces Agneses Haukas atskaiti.

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.