Mārtiņš Elsts apņēmīgi darbojas dārzkopības nozarē
“Laukos ir, ko darīt,” tā par dzīvi un darbu laukos saka Priekuļu novada jaunais lauksaimnieks Mārtiņš Elsts, kurš apņēmīgi darbojas dārzkopības nozarē.
Dārzkopība – no paaudzes paaudzē
Priekuļu novada Jaunraunas pagasta jaunais lauksaimnieks Mārtiņš Elsts saimniecisko darbību reģistrējis 2016. gada nogalē, tomēr ar lauksaimniecību un dārzkopību saistīts jau kopš bērnības, kad palīdzēja vecāku saimniecībā, kas nodarbojas ar lauka dārzeņu un puķu stādu audzēšanu. Pēc vidusskolas beigšanas Mārtiņš devies uz Bulduru dārzkopības vidusskolu, kur apguvis Dārznieka profesiju, un pēc skolas beigšanas atgriezies atpakaļ saimniecībā, kur lēnām sācis īstenot savas idejas un saimniekot neatkarīgi no vecākiem. Stādu audzēšanai pārņemta viena no vecāku siltumnīcām, kā arī iegādātas divas jau gatavas konstrukcijas siltumnīcas, kur audzēt tomātus un gurķus. Ziemā arī viņš pats būvē siltumnīcu konstrukcijas, kas atbilst paša vēlmēm un vēlamajam rezultātam.
Attīstībai palīdz projektu sniegtās iespējas
Kad 2017. gada pavasarī tika izsludināta projektu otrā kārta LAP investīciju pasākumam “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”, Mārtiņš sapratis, ka tā ir iespēja, kas noteikti jāizmanto. Tā kā gan stādu audzēšanā, gan siltumnīcu dārzeņu audzēšanā dominējošais ir roku darbs, tad projektā izvirzītā prioritāte bija roku darba samazināšana un zemes apstrādes procesu mehanizācija. Projekta ietvaros iegādāts mini traktors Yanmar F-215 ar frēzi, ar kuru iespējams sagatavot augsni siltumnīcās. Iegādāts arī kultivators, pļaujmašīna, transporta kaste, miglotājs un kravas automašīna Opel Vivaro produkcijas pārvadāšanai. Mārtiņš, tāpat kā daudzi citi mazie lauksaimnieki, uzskata, ka šis projekts ļoti palīdzējis mazajiem lauksaimniekiem iegādāties nepieciešamo tehniku, un iegādi atvieglojis nosacījums, ka drīkst pirkt arī lietotu tehniku labā stāvoklī. Tehnikas iegāde samazina roku darbu, līdz ar to arī produkcijas pašizmaksu, kas ir būtisks cenas veidošanās faktors.
Galvenā produktu realizācijas vieta – Cēsu tirgus
Mārtiņa saimniecībā audzēto produkciju galvenokārt var iegādāties Cēsu tirgū. Pavasarī, no maija sākuma, tiek tirgoti puķu un dārzeņu stādi, vēlāk stādiem līdzās parādās pirmās zemenes, bet tad to visu nomaina svaigi un gardi tomāti, gurķi un citi dārzeņi Mārtiņš uzsver, ka liela nozīme tomātu un gurķu audzēšanā ir pareizo šķirņu izvēlei, jo cilvēks, kurš pēc tomātiem un gurķiem nāk uz tirgu, nāk pēc garšas. Pircēju gaumes, protams, ir dažādas, tomēr galvenā ir garša. Par pircēju daudzumu Mārtiņš nesūdzas, jo viss izaudzētais tiek veiksmīgi realizēts.
Pamazām tiek veidota sadarbība ar restorāniem, kas novērtē Latvijā audzēto produktu izcilās garšas īpašības un svaigumu. Restorāniem ir atšķirīgas vēlmes no ikdienas patērētājiem pēc produkcijas veidiem, kas parastās lauku saimniecībās nemaz nav pieejami. Tiek audzēti krāsaini burkāni, bietes, kabaču ziedi un daudz kas cits. Šis pieprasījums pamudinājis arī Mārtiņa sievu Sintiju izmēģināt ko jaunu, un arī viņai jau ir savas idejas par produktu veidiem, ko piedāvāt restorāniem. Viens no šādiem produktiem jau ir tapis un pieejams tirgū – kristalizēti atraitnīšu ziedi.
Ekonomiskā attīstība lauku apvidos
Diezgan sarežģīts ir dažādu procesu un apstākļu kopums, ko paši lauksaimnieki, diemžēl maz var ietekmēt. Bet mūsdienās, kad tik bieži dzirdam, ka laukos nav ko darīt, Mārtiņš nesūdzas ne par darba trūkumu, ne par produkcijas realizāciju un pieprasījumu. Tā vietā, lai sūdzētos, tiek domāts par saimniecības attīstību un produkcijas klāsta paplašināšanu, kā arī par papildu investīciju piesaisti. Mārtiņš ir pārliecināts, ja dara, tad viss izdodas arī laukos!
Gunda Kazerovska,
Uzņēmējdarbības konsultante
Foto: Gunda Kazerovska
Pievienot komentāru