Tukumā prot audzēt arī arbūzus
Interesantu pieredzi braucām lūkoties uz Tumes pagasta “Airītēm”, kurās saimnieko Edgars Fogelis. Saimnieks jau četrus gadus mācās izprast, kā labāk izaudzēt arbūzus. Eksperimenti notiek gan siltumnīcā, gan uz lauka. Šogad tika iestādīti 100 stādi, no kuriem ieguva 156 arbūzus.
Jāpiebilst, ka šim kultūraugam vidus mīkstums nav vis pierasti sarkanais, bet dzeltens. Nogaršojot atzinām, ka tie ir ļoti saldi un garšīgi. Saimniekam jautājām, kā var zināt, kad arbūzs ir gatavs? Atbilde bija, ka var piespraust zīmīti arbūzam, kas tas ir tenisa bumbiņas lielumā, un pēc 45 dienām tas būšot gatavs. Otra metode ir sekot, lai aiz arbūza kātiņa augošā ūsiņa un mazā neattīstītā lapiņa ir sakaltušas. Šogad sausās vasaras iespaidā arbūzi bija nelieli, bet iepriekšējos gados lielākā arbūza svars sasniedzis 8,6 kg. Interesanti bija vērot, ka, novācot arbūzu ražu, tie turpina rudenī ziedēt un attīstīt augli. Rodas jautājums, vai tiem pietiks gaismas, lai nobriestu raža. No siltumnīcā augošajiem augiem tika iegūta lielāka raža nekā uz lauka. Siltumnīcā pirmie ziedi karstuma dēļ sadega, tādēļ nācās stādījumu noēnot. No saimnieka stāstījuma uzzinājām, ka arbūzi prasa ar organisko mēslojumu bagātu augsni. Pavasarī tie strauji neattīsta virszemes daļu, kamēr nav izveidojuši kuplu sakņu sistēmu. Arbūzus audzē arī Dobeles novadā un Liepājas pusē.
Saimnieka dārzā aug vairāku šķirņu zemenes. Šeit tiek testētas dažādas audzēšanas metodes un piemērotākās šķirnes tieši saimniecības apstākļiem Nogaršojām jūlija baigās siltumnīcā stādītas zemenes ( šķirne ‘Āzija’). Šīs ogas ir pieejamas tagad, rudenī. Atklātā lauka dobēs augsne ir noklāta ar salmiem, lai ogas būtu tīras. Pēc ražas novākšanas zemeņu ceri tiek nogriezti ar nazi un lapas savāktas, lai izvairītos no slimību un kaitēkļu izplatības. Saimniecībā tiek izmantota interesanta zemeņu stādu pavairošanas metode. Tā kā dobes ir noklātas ar salmiem, tad zemeņu stīgas ne visai ātri var apsakņot kvalitatīvu stādu. Tādēļ saimnieks šo stīgu iestāda podiņā blakus zemenei, kur izaug kvalitatīvs stādiņš.
Mūs priecēja gan amariļļu kolekcija, kas ir saimnieka hobijs, gan kārtīgi koptās dažādu augu dobes. Šo māju saimnieks tiešām ir bagāts ar zināšanām, kuras ir ieguvis gadu gaitā, pētot un vērojot augus. Lai veicas tālākā darbā!
Ilze Ruka,
LLKC Tukuma nodaļas lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru