Salas skolēni iepazīst lauku uzņēmējus

GalerijaPrint

LLKC Preiļu nodaļa 11. oktobrī rīkoja informatīvi izglītojošu semināru Salas pamatskolā. Skolēni tika informēti par uzņēmējdarbības iespējām laukos, strādājot tradicionāli, gan nodarbojoties ar tūrismu.

Sākumā par savu karjeras izaugsmi stāstīja Preiļu novada lauku attīstības konsultante Elza Spodra Elste. Viņa sāka ar darbu kolhozā kā agronoms. Tajos laikos strādāja ar savādāku tehniku nekā šobrīd, daudz tika pielietots roku darbs. Kolhoza šķūņos ar rokām tika krautas siena ķīpas, ravētas garās biešu vagas, plūkti lini. Vēlāk viņa strādāja pašvaldībā par zemes ierīkotāju, pieņēma lēmumus atgriezt atpakaļ īpašumus, lai saimnieki varētu uzsākt saimniekot savā zemē, savos īpašumos. Tālākā darba gaitas saistās ar LLKC, kā lauku attīstības konsultantei konsultējot lauksaimniekus par dažādām tēmām, iespējām, idejām.

Tikšanās laikā skolēni tika iepazīstināti ar prezentāciju par uzņēmējdarbības iespējām lauku teritorijā, ar LLKC darbības nozarēm un to lomu uzņēmējdarbības attīstībā. Skolēniem liela interese bija par prezentācijā teikto, ka laukos var ne tikai slaukt govis un braukt ar traktoriem, bet arī nodarboties ar amatniecību, attīstīt tūrismu vai izveidot kādu citu uzņēmumu, kas nodarbojas ar nelauksaimniecisko darbību. Nelielā saimniecībā var nodarboties ar mājražošanu un saražotās produkcijas pārstrādi.

Tālāk ceļš mūs veda uz Aizkalnes pagastu pie uzņēmīgiem strādīgiem ļaudīm. Apmeklējām SIA “Korna dzirnavu HES”. Saimnieki pastāstīja par neatlaidīgo darbu, ko ir ieguldījuši saimniecības attīstībā un apkārtnes labiekārtošanā. Saimniecība nodarbojas ar gaļas liellopu audzēšanu. Saimniekošanu uzsākuši 2006. gadā, iegādājoties sešas grūsnas teles, nu jau ganāmpulks ir paplašinājies līdz 36 govīm un 1 bulli. Ganāmpulkā tiek audzēti Simentāles šķirnes  liellopi. Saimniecība atrodas Jašas upes krastos, daļējā dabas lieguma teritorijā, viņi saviem spēkiem ir atjaunojuši arī mazo hidroelektrostaciju. Skolēni un skolotājas bija pārsteigti par skaisto ainavu, to nodēvējot par „Mazo Siguldu”.

Dienas noslēgumā devāmies pie Andra Kažemāka un Gunas Egles. Divi uzņēmīgi cilvēki saviem spēkiem mežā veido atpūtas taku. Nākotnē tiek paredzēts izveidot arī slēpošanas trasi, lai varētu vērot dabu, putnus, pētīt atstātās dzīvnieku pēdas sniegā. Saimniece dod otru elpu novalkātam apģērbam, pārvēršot to skaistos grīdas paklājos, veido skaistus un oriģinālus sapņu ķērājus.

Par palikšanu laukos skolēnu atbildes bija dažādas. Kāds grib palikt mājās un saimniekot pats, kāds grib audzēt puķes, cits audzēt trušus, cits – dārzeņus un ogas. Domas ir dažādas, bet vispirms ir jāiegūst pamatizglītība, un tad jau ceļš vedīs uz izvēlēto profesiju. Informatīvais pasākums notika Valsts Lauku tīkla īstenotās aktivitātes “Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros. Pasākumu apmeklēja 12 skolēni, kuri aktīvi piedalījās diskusijās un dalījās ar savām domām par saimniekošanu un palikšanu laukos.

Ilga Ušacka,

Vārkavas novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru