Saimniecību apmeklējumi – lieliska iespēja redzesloka paplašināšanai
LLKC Preiļu birojs novembrī organizēja saimniecību apmeklējumu uz Rēzeknes, Balvu un Ludzas novadu saimniecībām.
Dalībniekiem bija iespēja apmeklēt z/s “Liepkalns” un paviesoties saimniecības Griķu rezidencē, kas atrodas tieši griķu laukā. Z/s “Liepkalns” ir ģimenes saimniecība, kas kopumā apstrādā 250 ha, kur audzē kviešus, rudzus, auzas, zirņus un griķus. Saimnieki seko līdzi tirgus tendencēm un piedāvā inovatīvus produktus, kuru sastāvā ir zaļie griķi – piemēram, diedzētu griķu batoniņus ar dažādām augļu un ogu piedevām, griķu vai zirņu makaronus, dažādus krekerus un musli maisījumus u. c.
Apmeklējumā no saimnieka uzzinājām vairāk par augsnes apstrādi un metodēm, kuras tiek pielietotas saimniecībā. Aplūkojām saimniecības tehnikas parku un iekārtas. Ražojot graudaugu produktus, tiek ievērots princips izmantot tikai vietējas bioloģiski sertificētās izejvielas, lai maksimāli tiktu saglabātas uzturvielas. Saimniecība termiski neapstrādā griķus lobīšanas procesa laikā, tādēļ zaļie griķi saglabā daudz vairāk vitamīnu un uzturvielu.
Dalībniekiem bija iespēja nodegustēt saimniecības piedāvātos produktus, un ikviens bija patīkami pārsteigts, ka no griķiem iespējams pagatavot tik dažādus ēdienus. Degustējām griķu maizi ar zaļo griķu pesto un diedzētiem griķiem, griķu asuškas un griķu mafinus. Ikvienam par pārsteigumu griķis ir ļoti unikāls produkts, kuru ikdienā iespējams par maz novērtējam.
Nākamā saimniecība, ko apmeklējām, bija z/s “Kotiņi”, kas specializējusies kultūraugu audzēšanā un pielieto modernas un inovatīvas tehnoloģijas, piem., iekārta, ar kuras palīdzību pēc krāsu spektra iespējams šķirot pupas, zirņus u. c., ko varējām arī apskatīt saimniecībā. Saimniecība apstrādā ap 4700 ha. Tiek audzētas daudzveidīgas kultūras, ražojot gan graudaugu, gan proteīnaugu, gan arī zālāju sēklas.
Arī šī ir pilna cikla saimniecība, kas izaudzēto produkciju pārstrādā. Z/s “Kotiņi” piedāvātā ļoti plašu graudaugu produkcijas klāstu – dažādu veidu milti, zirņi, pupas, dažādu frakciju pērļu grūbiņas, rapšu un kaņepju eļļas. Saimniecībā tiek ražota arī dažāda veida lopbarība. Ir ļoti pārdomāts ražošanas process, un katra produkta ražošanā radušies blakusprodukti tiek tālāk izmantoti lopbarības ražošanā, piem., atsijas no graudaugiem tiek izmantotas saimniecības telpu apsildīšanā – kurināmajā. Dalībniekiem bija lieliska iespēja arī pašam saimniekam uzdot sev interesējošus jautājumus.
Z/s “Kotiņi” neatņemama sastāvdaļa ir “Rekovas dzirnavas”, kur varējām ne tikai apskatīt, bet arī nobaudīt saimniecībā saražoto. Arī šeit godā tiek celti pašu audzētie, pārstrādātie graudaugi. Pērļu grūbas ir viens no iecienītākajiem produktiem. Grūbu zupa, pērļu grūbas ar pupu un zirņu kotletēm, pat desertu iespējams pagatavot no pērļu grūbām. Prieks, ka saimniecībā lepojas ar produktiem, kurus audzē paši, un ar lielu mīlestību ceļ galdā saviem ciemiņiem.
Noslēdzošā saimniecība bija SIA "Organic Products", kas ir bioloģiski sertificēta. Šis ir ģimenes uzņēmums, kurā tiek ražoti dažāda veida garšaugu maisījumi, tējas, ogas, sukādes. Izejvielas saimnieki audzē paši savā bioloģiskajā saimniecībā, bet tā kā pieprasījums ir ļoti liels, tad sadarbojas ar vietējām bioloģiskajām saimniecībām, lai spētu nodrošināt vienmērīgu produkcijas sortimentu. Arī šeit saimnieki ar lepnumu un prieku stāstīja par savu produkciju. Bija iespēja nobaudīt dažādos garšaugu maisījumus, kas nelika vilties. Lieliski garšaugu maisījumi katrai gaumei.
Arī mums kā organizatoriem ir liels prieks redzēt saimniecības, kuras aug un attīstās. Bija prieks doties uz saimniecību, kurā nav bijuši Preiļu puses lauksaimnieki, un šoreiz tā bija SIA “Organic Products” – ļoti atsaucīgi, jauni un enerģiski saimnieki, kuri ražo produkciju ne tikai vietējam tirgum bet meklē jaunus noieta tirgus ārpus Latvijas.
Pēc saimniecību apmeklējuma ikvienam dalībniekam tika jautāts par ieguvumiem. Dalībnieki ļoti atzinīgi vērtē iespēju paplašināt savu redzesloku. Kāds atzina, ka, apmeklējot saimniecības, saprata, kāds ir optimālais saimniecības lielums, lai ar to spētu tikt galā pašu ģimenes locekļi, un kad jāsāk domāt par darbiniekiem, kuru atrašana nav vienkārša. Daži atzina, ka jāsāk domāt par pārstrādi pašu saimniecībā. Bija daži interesanti knifiņi, kurus saimnieki atzina par ļoti vērtīgiem. Bet visi kā viens atzina, ka ir vērtīgi paskatīties uz saimniecībām, kuras ir tepat mums apkārt. Svarīgi ikdienā lietot mūsu pašu audzēto produkciju un atbalstīt citam citu, to iegādājoties. Būt stiprām ģimenes saimniecībām laukos, kuras spēj nodrošināt ne tikai sevi ar pārtiku, bet ražot pašu labāko no saviem laukiem arī apkārtējiem!
Iveta Sondore,
LLKC Preiļu biroja uzņēmējdarbības konsultante
Foto: Iveta Sondore
Pievienot komentāru