Dvīņubrāļi attīsta bišu un ķiploku saimniecības un tūrismu pierobežā

GalerijaPrint

Juris un Jānis Supes ir dvīņubrāļi, kuri saimnieko savā dzimtajā pusē – Šķilbēnu pagasta Upītes ciemā Balvu novadā. Viņi ir aktīvi novada iemītnieki, kuri kopā sadarbojas lauksaimniecības produkcijas ražošanā, kā arī tūrismā, rīkojot lauka dienas pilsētnieku uzņemšanai savās saimniecībās.

Upīte ir neliels ciems Balvu novadā netālu no Eiropas Savienības robežas, kur Latvijas zemi kopj un sargā vairāki aktīvi lauksaimnieki. Starp viņiem ir arī Juris un Jānis Supes – dvīņubrāļi, kuri savu sirdslietu ir atraduši lauksaimniecībā.

Juris papildus pamatdarbam nodarbojas ar ziemas ķiploku audzēšanu gandrīz viena hektāra platībā, bet Jānis ir biškopis, kuram ir ap 100 stropu, kas ir arī viņa pamatnodarbošanās.

Arods ģimenē pārmantots

Arods ģimenē mantots jau paaudžu paaudzēs – gan ar ķiploku audzēšanu (bet ne tik lielās platībās), gan ar biškopību ir nodarbojušies arī Jura un Jāņa vecāki un vecvecāki. 

Brāļi palīdz viens otram kopt un attīstīt abu saimniecības, izpalīdzot gan ar tehniku, gan darbaspēku un padomu, kad tas ir nepieciešams. Ikdienā brāļi dzīvo viens no otra puskilometra attālumā, dienā tiekas vairākas reizes, lai pārrunātu, kādus darbus katrs plāno.

Jura ģimene tradicionāli organizē ķiploku novākšanas talku, kur Jānis ir galvenais palīgs – pirms ķiploku izraušanas no zemes viņš brauc ar traktoru, kuram piekabināts ķiploku novākšanas nazis, kas paceļ ķiplokus, lai tos būtu vieglāk izvilkt.

Tradicionāli tiek organizētas arī ķirbju novākšanas talkas (Jura ģimene 0,3 hektāra platībā audzē arī ķirbjus), kurās visa ģimene –

gan mazi, gan lieli, ir iesaistīti. Savukārt Juris ar savu piekabīti vienmēr nāk brālim Jānim palīgā bišu stropu pārvešanā uz citām ganībām, kā arī ar savu minitraktoru palīdz tādos darbos, kas ar lielāku tehniku nav paveicami.

Izveidota Senlietu kolekcija

Upītes ciema Stabļovā, kur Juris šobrīd arī atjauno vectēva 1921. gadā celto māju, brāļi klētī ir izvietojuši arī Senlietu kolekciju. Tajā interesentiem ir iespēja apskatīties šajā sētā un tuvākajā apkārtnē atrastās, savāktās senlietas, monētas, braucamrīkus.

Ciemiņi ir aicināti apmeklēt arī Bišu namiņu, kas atrodas turpat

netālu. Egļu meža ielokā var izbaudīt bišu zumēšanu, medus un vaska smaržu, kā arī klausīties Jāņa stāstos par bitēm. 

Jura saimniecībā apmeklētājus priecē arī uzbūvētā ēka “Kupols”, kurā tiek izvietota saražotā produkcija, un tūristu apmeklējuma laikā šajā ēkā tiek pastāstīts par dārzeņu audzēšanu, to pārstrādi un notiek gatavās pārtikas produkcijas degustācija.

Tiek ražoti tādi produkti kā ķiploku čipsi, ķiploku pulveris, ķiploku ziedkātu pesto. Apmeklējuma laikā ir iespējams produkciju arī iegādāties. Dvīņubrāļi aktīvi piedalās dažādos tirdziņos, kurus organizē Balvu novads, kā arī citi tuvākie novadi – Gulbenes, Alūksnes, Madonas, Rēzeknes, Krāslavas un Daugavpils.

Ziemassvētkos saimniecība piedāvā dāvanu komplektus ar ķiploku pārslām un pulveri, maltiem ķiploku ziedkātiem un bišu vaska svecīti. Pikants un eleganti noformēts ir “Stabļovas ķiploka” rosinājums dāvanām dažādiem gadījumiem – ķiploku pušķi gaviļniekiem.

Aktīvi piedalās dažādos pasākumos

Jura saimniecība “Stabļovas ķiploks” ir labi zināma sociālo tīklu lietotājiem – aktīvā ģimene bieži publicē platformā “Facebook” jaunāko informāciju par pieejamajiem produktiem, kā arī lauku tūrisma pasākumiem, kas tiek organizēti “Stabļovas ķiploks” saimniecībā, piemēram, “Mājas kafejnīcu dienas”.

“Mājas kafejnīcu dienās” 2023. gadā saimniecība papildus produktiem bija nodrošinājusi interesantu kultūras programmu, kas sevī ietvēra Bišu namiņa apmeklējumu, senlietu kolekcijas apskati, produkcijas tirdzniecību, loteriju, ceļu jostu aušanu un Kārļa Kazāka koncertu, gūstot lielu atsaucību apmeklētāju vidū. Pasākums bija plaši apmeklēts ar viesiem no dažādām Latvijas malām. Ģimene ir entuziasma un radošu ideju pilna, kā ar savu produkciju piesaistīt arvien jaunus interesentus un bagātināt Balvu novada lauku tūrisma piedāvājumu.

Saimniecības turpina attīstīties, arī pateicoties atbalstam, ko saņem viens no otra un līdzcilvēkiem – dvīņubrāļu ģimenes dzīvo draudzīgi gan ikdienā, gan svētku reizēs, un ir pārliecināti, ka laukos dzīvība būs, jo aug viņu kuplās ģimenes, kas dod cerību, ka viņu darbam būs turpinājums. 

Ivars Logins,
LLKC Balvu biroja vadītājs, ekonomikas konsultants

Foto: no “Stabļovas ķiploka” arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru