Dundagas novada mājražotāji gūst pieredzi Kuldīgas pusē
Dundagas novada mājražotāji 6. oktobrī devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Kuldīgas novadu, kur tika iepazīti uzņēmīgi ražotāji.
Mājražošana ir labs veids, kā cilvēkiem sevi nodarbināt un gūt ieņēmumus ģimenes uzturēšanai, lielākoties tas ir ģimenes bizness, kurā darbojas kopā vairākas paaudzes. Tomēr vissvarīgākais ir uzdrīkstēties, – par to vēlreiz pārliecinājāmies, tiekoties ar Kuldīgas novada uzņēmīgajiem ražotājiem.
Rendā tikāmies ar vīnogu un ķirbju audzētāju Valdi Bierandu, kura uzņēmumā bez mājas vīnu ražošanas nodarbojas ar vērtīgās ķirbju eļļas ieguvi no kailsēklu ķirbjiem. Eļļas ieguves process gan notiek Austrijā, bet gatavā produkcija atgriežas Latvijā.
Kuldīgā apmeklējām koka skrejritenīšu ražotni „Dip dap”. Šo ģimenes uzņēmumu gribētos nosaukt par īpašu veiksmes stāstu, kas ar savu ekoloģisko un daudzfunkcionālo iepakojumu jau paspējis iegūt vairākas prestižas balvas pasaulē. Tikāmies ar mūsu novadnieku Gunti Kļaviņu, kurš pārstāv jauno uzņēmumu, kurā ražo brokastu pārslas no Latvijā audzētiem un iegūtiem produktiem. Priecē, tas, ka abi šie uzņēmumi uzņēmējdarbības attīstībai piesaistījuši Eiropas Savienības līdzfinansējumu, startējot projektu konkursos.
Apmeklējām Kuldīgas zemnieku saimniecības „Baļļas” veikaliņu, kurā tirgo gan pašu ražoto medus produkciju, biškopjiem paredzēto inventāru, gan arī citu eko produkciju skaistumkopšanai. Saimniecība ir arī Kuldīgas jaunā mājražotāju kooperatīva „Kuldīgas labumi” biedrs.
Ar savu veiksmīgo pieredzi, padomiem un ieteikumiem par kooperatīva dibināšanu dalījās „Kuldīgas labumu” kooperatīva vadītāja Elīna Voika. Nereti nezināmais biedē, tāpēc pašam uzsākt uzņēmējdarbību nav viegli. Taču, ja baiļu sajūta ir pārvarēta un mājražotājs redz, ka viņa gatavoto produkciju pircēji slavē un izpērk, tālāka darbošanās jau ir vieglāka. Turklāt liels atbalsts ir citu mājražotāju pozitīvais piemērs. Tas iedvesmo vairāk nekā lekcija. Apmeklējām kooperatīva mājražotāju veikaliņu.
Likums nosaka, ka mājražotāji drīkst pārdot preci tikai tieši patērētājam. Tas nozīmē, ka šobrīd viens mājražotājs nedrīkst tirgū pārdot gan savus, gan citu mājražotāju produktus. Tas savukārt sarežģī preču noietu mājražotājiem no attālākiem reģioniem, arī tādiem kā Kuldīga vai Dundaga, jo tiem katram atsevišķi ar saviem produktiem jādodas, piemēram, uz Rīgu. Tāpat mājražotāju produktus nedrīkst pārdot veikalos. Tādēļ jau pirmajā rīkotajā sapulcē Kuldīgas mājražotāji nākuši pie secinājuma, jādibina kooperatīvs, lai kooperatīva veiklā mājražotājiem būtu iespēja realizēt savu preci. Zemkopības ministrija saka, ka šobrīd jau tiek izstrādāti noteikumi, lai mājražotāji varētu pārdot savu preci personai, kas to realizē – nogādā gala patērētājam.
Baibaa Cines nodarbojas ar cepumu un toršu cepšanu. Mājražotāja ieguvusi pirmo vietu izstādē „Rīga Food”, kurā tika rīkots mazo ražotāju pārtikas produktu konkurss „Tautas garša”, konditorejas izstrādājumu grupā ar saviem riekstu un dzērveņu cepumiem. Te pārliecinājāmies, ka savu hobiju iespējams pārvērst par peļņas avotu, kas priecē daudzus gardēžus.
Pabijām ģimenes uzņēmumā „Alias Products”, kas audzē strausus un ražo strausu gaļas desas. Arī šis uzņēmums startējis „Rīga Food” izstādē un gaļas izstrādājumu grupā ieguvis pirmo vietu ar savu produkciju – auksti kūpinātu strausu gaļas desu.
Alsungā pie maizes un sklandu raušu cepējas Skaidrītes noslēguma pasākums izvērtās jautrs un omulīgs. Raušu cepšana grūtības nesagādāja, jo mūsu novada raušu cepēja Elma izcēlās ar sava amata prasmi, kurā teicami apmācījusi arī savu mazmeitu Kristīni.
Idejām bagāts, interesants, vērtīgs un radošs bija šis brauciens. Paši dalībnieki atzīst, ka labi piemēri iedvesmo, impulss darboties – tas ir lielākais ieguvums no šāda kopā pavadīta brauciena.
Kā savu artavu novadam kopīgi ar novada kultūras darbiniekiem 5. decembrī esam iecerējuši sarīkot novada mājražotāju un amatnieku Ziemassvētku tirdziņu Dundagas pils pagalmā.
Lai mums kopīgi izdodas sagādāt prieku citiem un pašiem sev!
Paldies Dundagas novada domei, kas nodrošināja vērtīgo braucienu ar transportu! Paldies, Baibai Dūdai, kura sarūpēja suvenīrus, ko pasniegt Kuldīgas mājražotājiem!
Ilze Šteine,
LLKC Talsu nodaļas lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru