Labo sajūtu diena Raunas un Amatas novados

GalerijaPrint

Februāra vidū pie Aizkraukles konsultāciju biroja pulcējās apkārtējo novadu mājražotāji un interesenti, lai dotos kopīgā braucienā uz Raunas un Amatas novadiem, apmeklējot saimniecības.

Pirmo apmeklējām “Siera ražotni” Raunā. Šis ir ģimenes uzņēmums, kurš darbojas no 2006. gada. Jau vairāk nekā piecpadsmit gadus nelielajā ražotnē pircējiem piedāvā kvalitatīvus un augstvērtīgus produktus – rīvētu sieru ar dažādām garšām, gī sviestu, makaronus un nūdeles, knapsieriņus. “Siera ražotnes” īpašnieks ir Ilmārs Ceriņš, bet ideju par ražotnes izveidošanu izlolojusi Ilmāra mamma Marija Ceriņa. Marijai bija liela pieredze piena pārstrādē, savulaik strādājusi un vadījusi piena pārstrādes uzņēmumu, kur ražoja zaļo sieru. Viņa arī Ilmāram ieteica apgūt pavāra un piena produktu tehnologa specialitāti.

Ilmārs ražotni izveidoja kādreizējās “Raunas Lauktehnikas” noliktavas ēkā, pats veicis visus celtniecības un labiekārtošanas darbus. Ražotnes darbību sāka ar zaļā siera ražošanu, šis piena produkts bija iecienīts jau Ulmaņlaikos, ražoja arī padomju laikos. Ģimenē bija saglabājušās sierāboliņa sēklas, kuru audzēja mazdārziņā, sierāboliņš ir reta āboliņa šķirne, kas tāpat dabā neaug. Zaļais siers top pēc senām receptēm, ļaujot sieram dabīgi nogatavoties. No Dundagas pienotavas piegādā cīgeru – koncentrētu beztauku piena produktu, kurš nepieciešams siera izgatavošanā. Lai bagātinātu produktu sortimentu, sāka ražot gī sviestu un vēlāk mājas makaronus ar dažādām garšām, piemēram, tomātu, paprikas, burkānu, sierāboliņa, baraviku u.c. Populārs produkts ir arī knapsieriņi. Ražotnē strādā četri darbinieki, tai skaitā ģimenes locekļi, produkciju realizē tirgos, dažādos veikaliņos gan tuvējā, gan tālākā apkārtnē, kā saimnieks saka: ”Kur ņem pretī, tur arī esam”. Produkciju bija iespējams nogaršot un arī iegādāties, brauciena dalībnieki jokoja, ka zinot, kas kuram būs vakariņās.

Nākamā saimniecība, kur mūs laipni uzņēma, bija “Latvijas ķiploks”, arī turpat Raunā. Šo ražotni nevar nepamanīt, vai pareizāk teikt, nesajust jau pa gabalu. Uzņēmuma īpašnieces ir Sintija Rude un Inese Krūklīte, viņas 2014. gadā  nodibināja šo uzņēmumu, lai no Latvijā audzētiem ķiplokiem ražotu dažādus produktus – garšvielas, veselību stiprinošas tējas, interesantus našķus un dzērienus, kā arī marinējumus un pesto no ķiploku ziedkātiem. Ar abu jauno sieviešu ģimeņu atbalstu un arī Raunas pašvaldības pretimnākšanu agrāko laiku aptiekas telpās durvis vēra jaunizveidotā ražotne un veikaliņš, kurā var iegādāties arī citu Raunas novada uzņēmēju un amatnieku preces. Enerģiskās sievietes piedalās dažādos pasākumos saistībā ar ķiplokiem, organizē arī pašas. 2018. gadā piedalījās pirmo Latvijas ķiploku svētku organizēšanā. “Latvijas ķiploka” produkciju var iegādāties Rīgas lielveikalos, citu pilsētu veikalos, gadatirgos un veikaliņā Raunā. Raunu apmeklē daudz tūristu un viņi var nogaršot neparasto ķiploku saldējumu, saldo ķiploku kūku, tāpat arī ķiploku zupu, alu un ķiploku šņabi, kas ir radies, sadarbojoties ar citiem ražotājiem. Arī mums, brauciena dalībniekiem, bija iespēja baudīt pusdienās ķiploku zupu, saldo ķiploku kūku un ķiploku-upeņu tēju. Mājīgajās telpās klausoties Sintijas un Ineses stāstā par darbības uzsākšanu, ražošanas izveidi, baudot garšīgās pusdienas, laiks apstājas un rodas sajūta, ka nekur nav jādodas.

Braucienu noslēdzām uzņēmumā “Veselības laboratorija”, kur mūs sagaidīja  tā īpašnieks Mārtiņš Kurmis. “Veselības laboratorija” ir pirmais un vienīgais mājražotājs Latvijā, kura tehnoloģiskie procesi spējuši nodrošināt izcilas kvalitātes spirtu, kas attīrīts un pārbaudīts ar laboratorisku precizitāti. Uzņēmums ir stipro alkoholisko dzērienu ražotājs, kuru uzlējumos izmanto tikai Latvijā vāktās ogas, līdz ar to iegūstot bagātīgu garšas buķeti. Saimnieks izstāsta dibināšanas vēsturi, par problēmām, ar kādām nākas saskarties nelielai ražotnei, tomēr optimisms nav zaudēts un tiek kalti nākotnes plāni. Tuvākajā nākotnē pircēji varēs baudīt “Veselības laboratorijā” ražotu viskiju. Tāpat saimnieks izvadā un parāda ražotni, pagrabiņu, kur tiek gatavināti stiprie dzērieni. Produkciju var iegādāties Cēsīs, Rīgā, Valmierā, Rāmkalnos, Jēkabpilī un, protams, arī dažādos gadatirgos un pasākumos.

Visas apmeklētās saimniecības vieno tas, ka ražotnes nav lielas, bet tās darbojas ilgu laiku, attīstās, meklē jaunas iespējas, ražo jaunus produktus, katrs ir atradis savu nišu. Patīkami apzināties, ka tepat Latvijā var atrast iespēju attīstīt savu uzņēmumu un nedoties nekur prom. Brauciena dalībnieki noteikti guva motivāciju darboties, meklēt iespējas un saņēma pozitīvu emociju lādiņu.

Saimniecību apmeklējumi tika nodrošināti Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākuma “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem” ietvaros, LAD līguma Nr. LAD011018/P43.

Mārīte Kviļūna,
LLKC Aizkraukles nodaļas lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru