Mazpulcēni ir zinoši un ļoti aizrautīgi
Mazpulku kustībai Latvijā ir aizsākusies gandrīz pirms 90 gadiem (1929. gadā) un joprojām ir nozīmīga, jo ikvienam skolēnam dod iespēju izzināt Latvijas dabu un laukos notiekošo, praktiski darboties, ieaudzina mīlestību pret darbu, iemāca prezentēt sevis paveikto un lepoties ar to.
Ir tikai likumsakarīgi, ka biedrība “Latvijas Mazpulki” 2018. gadā godam ir atzīta par aktīvāko jaunatnes organizāciju, kas veic darbu ar jaunatni nacionālā mērogā. Tiekoties ar jauniešiem, kā viņi paši atzīst, tad tas ir jautri un tā ir ļoti laba iespēja uzzināt un arī doties, redzēt vairāk. Tieši ar tādu vadmotīvu šogad devāmies pie Liepājas puses aktīvajiem mazpulkiem.
Praktiskas un izzinošās nodarbības skolās
Mazpulcēni ir zinoši un ļoti aizrautīgi. Tikšanās laikā skolās mēģinājām izzināt augkopību (atpazīstot sēklas), zivsaimniecību (nosakot Latvija pieejamās zivis), diskusijas veidā apzināt novados esošos uzņēmējus un saimniecības.
Ļoti vērtīgas bija tās reizes, kad tikšanās laikā skolās pievienojās novada uzņēmēji:
- Aizrautīgie Maija Kuduma un Zigmārs Rihters, stāstot par to, kā bites un biškopība ir atradusi viņus, par to, kāpēc ir svarīga uzņēmējdarbība laukos, parādīja un iedeva arī nogaršot jaunos produktus, kurus viņi tuvākā laikā plāno piedāvāt arī ārzemēs.
- Vienmēr mērķtiecīgā Vizma Petrēvica no zemnieku saimniecības “Atvases”, pastāstot par saimniecību un tās piedāvātām iespējām. Vizmas ģimenes aizraušanās un mīlestība ir dzīvnieki un saimniecībā tiek audzēti gaļas liellopi, aitas, un īpaša loma ir atvēlēta zirgiem – nodarbības, treniņi, izjādes, terapija ar zirgiem, un tradicionāli katru gadu tiek rīkotas sacensības. Prieks par to, ka jau tikšanās laikā mazpulcēni vienojās par turpmākas sadarbības iespējām.
- Aiva Kasparoviča, kura ir LLKC kolēģe, aizrautīgs un enerģisks cilvēks, kopā ar ģimeni jau vairākus gadus nodarbojas ar zemeņu audzēšanu, piedāvājot arī stādus.
Kā jebkurā jomā, lauksaimniecība balstās uz šīs jomas profesionāliem speciālistiem, kas dalās savās zināšanās un pieredzē. Tāpēc praktiska un ļoti vērtīga tikšanās bija ar Māru Bērziņu (VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vecāko inspektori), pateicoties kurai ikviens lauksaimnieks var iegūt aktuālo informāciju par slimību izplatību Kurzemē. Šajā reizē Māra mazpulcēniem vairāk pastāstīja par viņas aizraušanos – kukaiņiem, to daudzveidību un nozīmi.
Uzņēmības un pozitīvu piemēru meklējumos Kuldīgas pusē
Pasākuma noslēgumā kopā ar aktīvajiem mazpulcēniem un mazpulku vadītājiem devāmies pieredzes apmaiņas braucienā uz skaisto un romantisko Kuldīgu, kur top lielas lietas un kur cilvēkiem piemīt milzu aizrautība saistībā ar savu darbu. Šajā reizē bija iespēja apmeklēt trīs īpašas vietas, kurām pateicamies par atvērtību un iespēju izzināt to darbību.
Ģimenes uzņēmums “MILZU!” tepat Kuldīgā ražo kraukšķīgos, veselīgos un vienkārši gardos našķus – pārslas, kuras ikviens var nopirkt veikalos. Tas ir uzņēmums, kura sākums meklējams skaidrā vīzijā par to, ko tas vēlas dot, kā arī apvienojot kopā zināšanas, fineses, pieredzi un neizmērojamu entuziasmu.
Bērniem tā ir fantastiska iespēja iepazīt uzņēmuma izveides vēsturi, pārslu ražošanas procesu un noteikti panašķoties un nogaršot pārslas, kas tiek ražotas no Latvijas saimniecībās izaudzētā un kas ir guvušas atzinību ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē.
Kā arī – iespēja vieniem no pirmajiem nodegustēt jaunos ražotāja produktus, kas tuvākā laikā būs pieejami arī Latvijas veikalos, jo “”MILZU!” neapstājās pie sasniegtā un vienmēr domā par attīstības iespējām.
Uzņēmuma vadība atzīst: “Reizēm cilvēkiem ir grūti mainīt paradumus, tie baidās no jaunā, atšķirīgā, taču tu nevari būt veiksmīgs biznesā, ja neesi tāds, kurš ir gatavs pieaugt un paplašināt savas zināšanu robežas. Mēs esam par izaugsmi un nepārtrauktu attīstību!”
Uzņēmums “Amazone Group Latvija” sevi apvieno trīs uzņēmumus – saimniecību SIA “Upeskalni AB”, mūsdienīgas lauksaimniecības, komunālo un meža tehnikas un iekārtu piegādātāju un servisa nodrošinātāju SIA “Amazone” un uzņēmumu “Precīzo tehnoloģiju skola”, kas sniedz pakalpojumus, konsultācijas un mācības lauksaimniecības nozarē strādājošajiem. Tas ir mūsdienīga uzņēmuma piemērs, kur katra tā daļa papildina cita citu.
Jāatzīst, ka mazpulku dalībnieki ne pirmo reizi viesojās uzņēmumā, jo tas ir atvērts un labprāt dalās savās zināšanās un pieredzē.
Interesants ir uzņēmuma pārstāves Dzintras Andersones stāstījums par uzņēmuma attīstību un piedāvātajām iespējām.
Uzņēmuma pirmsākumi meklējami jau 1924. gadā, kad tika dibināta zemnieku saimniecība “Upeskalni”. Šobrīd saimniecība ir izaugusi par vienu no lielākajiem uzņēmumiem Kuldīgas novadā, audzējot graudus, rapsi, kartupeļus, kā arī piedāvājot daudzpusīgus pakalpojumus. Dzintra atzīst, ka lauksaimniecībā ir nepieciešami profesionāli speciālisti, kas nebaidās no darba un ir atvērti mūsdienīgām iespējām.
Uzņēmuma attīstība un vēstures liecības (fotogrāfijas) ir interesants atgādinājums par to, kāda bija lauku saimniecību ikdiena pirms 100 gadiem. To noteikti nevar salīdzināt ar mūsdienu iespējām un attīstības tendencēm, un tajā pašā laikā ir kaut kas vērtīgs, ko varam mācīties un paņemt sev – tā ir mīlestība pret zemi un čaklums.
Saimniecība “Nornieki” lepojas ar to, ka ir lielākā strausu ferma Latvijā. Saimniecība nodarbojas ar strausu un kazu audzēšanu, gaļas pārstrādi, kā arī pieņem pie sevis zinātkāros ceļotājus (viesus), daloties savās zināšanās, pieredzē, piedāvājot radošās nodarbības un dodot iespēju nobaudīt garšīgos ēdienus.
Anda Šīmane kopā ar Ingu Vaiņusi atraktīvā un bērniem saistošā veidā izstāsta par saimniecības izveides vēsturi un saimniecību kopumā, nianses par strausiem un to audzēšanu, izrāda saimniecību un dalās savā pieredzē, audzējot strausus, kā arī pagatavo gardu zupu ar strausu gaļu, kuru ēd arī tie, kas neēd zupas.
Pārsteidzoša ir mazpulcēnu zināšanas par strausiem un vēlme izzināt un uzzināt vēl vairāk. Ir kliedēti mīti saistībā ar strausiem – par jāšanu ar tiem un galvas slēpšanu smiltīs. Ja vēlies uzzināt un pārliecināties pats, kā tad ir patiesībā, tad ir tikai viena iespēja – doties ciemos uz “Norniekiem”.
Tā ir apbrīnojama vide, kura rada pozitīvas domas, labas emocijas un pārliecību, ka uzņēmīgie, entuziasma pilnie cilvēki ar piederību vietai, kurā viņi ir, spēj un var izdarīt visu.
Novērtējums un novēlējums
Sirsnīgs paldies visiem uzņēmumiem un saimniecībām, kas atbalstīja un arī aktīvi iesaistījās šajā pasākumā, kā arī tiem, kas veido pārsteidzošo uzņēmējdarbības vidi laukos.
Īpašs paldies mazpulku atbalstītājiem un vadītājiem: Inesei Pumpurei (Kapsēdes mazpulks), Lienei Cinovskai (Aizputes un Lažas mazpulks), Evitai Ločmelei (Nīcas un Otaņķu mazpulks), Līgai Rozenšteinai (Durbes Ata Kronvalda pamatskolas mazpulks), Guntai Ziemelei (Kalētu pamatskolas mazpulks) un Indrai Zvirbulei (Krotes Kronvalda Ata pamatskolas mazpulks), kas ar savu degsmi un aizrautību bērnos audzina mīlestību pret savu zemi un darbu.
Runājot par to, kas būtu nepieciešams turpmāk, mazpulku vadītāji atzīmē vairākas lietas:
- Mācību ekskursijas, kuras ietver gan lauksaimniecību, gan uzņēmējdarbību.
- Dažādu uzņēmumu apmeklējums pieredzes bagātināšanai par uzņēmējdarbības pieredzi (plusi un mīnusi).
- Mazo/lielo lauksaimniecības un citu dažādu nozaru uzņēmēju pieredzes stāsti un paraugdemonstrējumi.
- Jaunu lauku uzņēmēju veiksmes stāsti.
- Vērtīgas būtu praktiska darbošanās un zināšanas par mežiem, dzīvniekiem, dabu, augiem (dārzeņiem, puķēm) un to audzēšanu, audzēšanas niansēm.
Esam atvērti sadarbībai, jo lauki mums ir vieni, un tie ir apbrīnojami un pārsteidzoši skaisti, pateicoties cilvēkiem, kas tajos strādā.
Aleksejs Kačanovs,
LLKC Liepājas biroja vadītājs un uzņēmējdarbības konsultants
Pievienot komentāru