Tukuma jaunieši var ielēkt biznesā!

GalerijaPrint

Iedvesmojoties no iepriekšējo gadu konkursa “Laukiem būt!” darbu iesniedzējiem, šī gada dalībnieki atnāca jau ar izstrādātām un noslīpētām idejām. Tikai trūka zināšanu, kā to visu īstenot  dzīvē. Šim nolūkam LLKC Tukuma nodaļa organizēja mācības, kuru mērķis ir iedrošināt lauku jauniešus uzsākt un attīstīt uzņēmējdarbību lauku teritorijā.

Pasākumā piedalījās dalībnieki no Tukuma, Engures, Kandavas un Jaunpils novadiem. Daži jau spēruši pirmos soļus uzņēmuma radīšanā, daži mēģināja saprast, kā izloloto sapni īstenot dzīvē.

Jaunieši mācībās ieguva zināšanas uzņēmējdarbības pamatos, tirgus analīzē, mārketingā un reklāmas izstrādē, resursu analīzē, finanšu plānošanā, uzņēmuma attīstībā e-vidē un biznesa plānu prezentēšanā.

Viņiem ļoti noderīga šķita izbraukumu diena, viesojoties lauku uzņēmumos un klātienē tiekoties ar saimniekiem. 16. novembrī projekta dalībnieki devās uz saimniecībām, lai izvērtētu, kā saimnieko citi, un kas no redzētā varētu noderēt pašiem. Milzkalnes pusē pie klūgu pinējs Pēteris Tutāns parādīja pinumu izstrādājumu tapšanas ceļu no klūgu izaudzēšanas, to apstrādes cikla un beidzot ar pīšanas tehniku. Šis darbs tiek veikts kopā ar sievu Lolitu. Jau 22 gadus viņu darbi rotā dažādas izstādes. Meistari atklāj, ka nemaz neesot domājuši attīstīt biznesu, bet,  apdāvinot draugus, radies pieprasījums. Tā bizness ir attīstījies. Šobrīd Rīgā “Pinumu Pasaulē” strādā 20 darbinieki. LEADER  ietvaros īstenots projekts “Pinēju radošās un apskates darbnīcas izveide”. Jau gadu saimniecībā meistari pieņem ekskursantu grupas. Interesanti uzzināt, ka pie Pētera brauc mācīties japāņi. Ir būts arī Ķīnā, kur viņš mācījis citus un mācījies pats. Gatavo darbu klāstā redzam, ka uzpīt var visu – no platmales līdz gultai. Pat vecas bufetes durtiņas var skaisti atjaunot ar gaumīgu pinumu. Meistars mudina padomāt par pinēja aroda apgūšanu, jo  pinumu pieprasījums ir ļoti liels. Viena pinuma veidu varot pat apgūt trijās dienās. Tā kā meistaru trūkst un darba ir daudz, Pēteris laipni aicina mācīties.

SIA „Baltic Bees & berries” atrodas Smārdes pagastā. Tur jauniešus sagaida Edgars Šneiders. Saimniecība izveidota pirms četriem gadiem, un tās attīstītās nozares ir biškopība un smiltsērkšķu audzēšana. Stāstījumā saimnieks atklāj, ka pirmsākumā vācis informāciju par biškopību, vērtējis un nācis pie savām atziņām,kā strādāt racionāli. Ļoti noderējis youtube portālā redzētais ukraiņu video, pēc kura viņš sapratis, ka jāveido citādas uzbūves bišu strops. Tas palīdz efektīvāk strādāt. Tagad ziedputekšņu savākšanai vairs nav jāvelta laiks katru dienu. Tāpat saimnieks vairs nelieto pakojamos stropa spilvenus, jo ar piemērotu materiālu izgatavots silts un viegls stropa jumtiņš. Edgars nesavtīgi dalījās savā pieredzē un zināšanās, kuras jauniešiem var būt noderīgas, attīstot biškopību.

Saimniecībā “Saules ceplis” dalībniekus sagaida keramiķe Madara Atiķe. Māksliniece sākusi strādāt pirms astoņiem gadiem, un trauku pulēšanai izmanto sudraba karoti un bišu vasku. Viņas stāstījums uzbūra ainu, kā top melnie keramikas trauki, par smago cepļa kurināšanas darbu un par prieka kliedzieniem un svētku sajūtu, ieraugot sava darba rezultātus. Madaras mamma Gunta Kucina jauniešiem parādīja foto albumu, kurā redzami mākslinieciski noformēti konditorijas izstrādājumi. Redzētais tiešām bija apbrīnas vērts!

Šajā dienā informācijas un ierosmes dalībnieki saņēmuši daudz. Bet visus saimniekus vieno kopīga īpašība: viņu acīs ir degsme, aizrautība, gandarījums par darbu, kuru viņi dara. Katrs jaunietis varēja atrast sev noderīgo, kaut tas būs bijis tik viens teikums, sajūta vai doma. Atliek vien dalībniekiem vēlēt, lai veicas!

Mācību noslēgumā jaunieši saņēma sertifikātus par dalību programmā „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanā”, un viņi ir gatavi startēt konkursā „Laukiem būt!”.

Mācības notika VLT pasākuma „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Ilze Ruka,

LLKC Tukuma nodaļas lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru