Iniciatīvas zivju pieejamības nodrošināšanai

Apkopojam informāciju par citu valstu iniciatīvām, lai nodrošinātu zivju pieejamību patēriņam Covid-19 krīzes laikā, tajā skaitā iesaistoties zivsaimniecības vietējām rīcības grupām (ZVRG).

Tiešā pārdošana Vācijas tiešsaistes portālā

Tiešsaistes portāls Fisch vom Kutter, kas savieno patērētājus ar vietējiem zvejniekiem, ir ilgstošs Baltijas jūras piekrastes ZVRG projekts. Covid-19 krīzes laikā jūtama aktivitātes palielināšanās,  un portāla apmeklējumu laikā tiek uzsvērts tā nozīmīgums reģionā. Zvejnieki, kuri agrāk tirgoja tikai nelielu daļu no savām zivīm, tagad vēršas pie portāla, lai pārdotu visu nozveju un  apmierinātu pieaugošo pieprasījumu. Līdztekus projekta parastajām piegādes vietām Fisch vom Kutter iegādājies arī pārvietojamu kravas automašīnu, kas piegādās zivis patērētājam, kamēr tirgi ir slēgti.

Zviedrijā mudina slimnīcas un skolas iegādāties vairāk zivju

Jūras veltes Zviedrijā lielākoties ir importa tirgus, bet Covid-19 situācijas dēļ svaigu zivju imports ir apstājies vai ierobežots. Lai nodrošinātu pārtikā zivis, Zviedrijas valdība cenšas mudināt  slimnīcu un skolu iepirkumus papildināt ar vietēji nozvejotām zivīm. Tas vietējiem zvejniekiem ne tikai nodrošinātu  būtisku noietu nozvejā krīzes laikā, bet arī mazinātu atkarību no importētajām zivīm.

Grankanārijas ZVRG attīsta vietējo piegādes tīklu

Slēgšanas laikā daudzi Grankanārijas salas iedzīvotāji nespēj piekļūt parastajiem jūras produktu avotiem. Kā risinājumu salas  ZVRG ir izveidojusi WhatsApp grupu, kas savieno ražotājus un patērētājus. Grupa ļauj patērētājiem pasūtīt svaigas zivis, bet zvejnieki nogādā pasūtījumus īpašās piegādes vietās. ZVRG izstrādā pastāvīgāku digitālo platformu, lai WhatsApp gupas lietotājiem varētu sniegt pakalpojumu arī pēc ārkārtas situācijas.

Spānijas ZVRG veicina vietējo jūras produktu patēriņu

Lielā Spānijas daļā ir apturēta saimnieciskā darbība, pakļaujot riskam mazapjoma zvejniekus. Vairākas ZVRG organizē izpratnes veicināšanas kampaņas plašsaziņas līdzekļos, uzsverot krīzes ietekmi uz vietējiem zvejniekiem un mudinot patērēt vietēji zvejotas jūras veltes. La Safor ZVRG rīko radio kampaņu, kurā slavenas personības stāsta par vietējo zivju lietošanu pārtikā, tā patēriņa veicināšanai izmantojot sociālos medijus un videoklipus, kas kopīgoti, izmantojot WhatsApp.

Bezkontakta pirkšana un pārdošana Slovēnijā

Posavjes ZVRG izveidota inovatīva sistēma, kas ļauj patērētājiem iegādāties svaigas jūras veltes bez saskares ar citiem cilvēkiem. Krško pilsētā izvietota tirdzniecības automātu sistēma, kas tika ieviesta, lai diennakts laikā varētu piekļūt svaigām zivīm, ļaujot patērētājiem krīzes laikā iegādāties dažādus jūras produktus, vienlaikus saglabājot sociālo attālumu.

Somijā – restorānu ēdiena līdzņemšanas pakalpojums

Centrālās Somijas ZVRG apgabalā zivsaimniecības pārstrādātājs sadarbojas ar vietējo restorānu, lai vietējiem iedzīvotājiem piedāvātu ēdiena līdzņemšanas pakalpojumu. Sadarbība uztur zivsaimniecības piegādes ķēdi krīzes laikā, ļaujot vietējiem zvejniekiem pārdot savu nozveju pārstrādātājam, kurš pēc tam nodrošina restorānu ar zivīm, kas vajadzīgas ēdiena pagatavošanai līdzņemšanai.

Kristaps Gramanis,
Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla Sekretariāta projektu vadītājs

Foto: Iveta Tomsone

Pievienot komentāru