Rojas skolēni interesējas par zivsaimniecību

GalerijaPrint

Lai popularizētu skolās zivsaimniecību, LLKC Talsu nodaļas darbinieki kopā ar Rojas vidusskolas skolēniem un skolotāju 7. septembrī devās pieredzes apmaiņas braucienā.

Pieredzes brauciens iesākās ar Lapmežciema muzeja apmeklējumu, kur mūs laipni sagaidīja muzeja vadītāja Anita Alberta. Muzejā varēja aplūkot interesantu ekspozīciju par piekrastes zvejnieku seno māju iekārtojumu. Skolēni pētīja senas fotogrāfijas, minēja, kas ar senajiem darba rīkiem darīts jūrā un zvejnieku virtuvē. Nobeigumā viņi aizpildīja anketu par tikko dzirdēto un redzēto. Uzdevumu skolēni izpildīja teicami, par ko ļoti priecīgi bija gan muzeja darbinieki, gan paši skolēni.

Tālāk ceļš veda uz mājražotāju uzņēmumu “Reinis B”, kas Latvijas tirgum ražo 30 dažādus zivju izstrādājumus no mūsu pašu izejvielām un arī no ievestajām. Par savu darbību laipni izstāstīja uzņēmuma īpašniece Alla Bečere. Skolēni tika iepazīstināti ar ceha darbu, – kā zivis tiek tīrītas, kā tiek sagatavotas kūpināšanai un kūpinātas. Ražotnē visi darbi tiek veikti ar rokām. Uzņēmums piedalās Latvijas gadatirgos un tā produkciju var nopirkt arī pašā ražotnē. Lai kaut nedaudz skolēni saprastu, cik grūts ir ikdienas darbs, bija sagatavoti dažādi uzdevumi – zivju makšķerēšanas un reņģu vēršanas sacensības. Skolēniem bija arī jāatmin un pareizi jāsakārto tautasdziesmas. Uzņēmumā “Reinis B” visiem bija iespēja nogaršot dažādus zivju izstrādājumus.

Nākamais apskates objekts bija Rideļu dzirnavas Engures pagastā, kur mūs sagaidīja saimnieks Oskars Kambala. Saimniecībā ir 40 ha liels ezers, kurā zivis aug dabiskos apstākļos. Zivis tiek audzētas pēc caurplūdes sistēmas principa, kad ūdens tek no ezera uz zivju audzētavu. Nelielā ezera līcītī ir ierīkota zivju audzētava, kura no pārējā ezera norobežota ar tīklu, – tur tiek audzētas karpas. Savukārt pie dzirnavām divos baseinos tiek audzētas stores gan savām, gan pircēju vajadzībām. Ūdens apmaiņu baseinos nodrošina ūdensvada savienojums ar ezeru, kas darbojas pašteces veidā.

Gan skolēniem, gan skolotājai brauciens šķita interesants un aizraujošs. Skolēni atzina, ka labprāt piedalītos vēl šādos braucienos, lai uzzinātu vairāk par zivsaimniecību, zivju audzēšanas, kopšanas un pārstrādes īpatnībām.

Brauciens tika organizēts Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitātes “Zivsaimniecības popularizēšana skolās” ietvaros.

Inga Lēmane,

Rojas novada piekrastes teritoriju attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru