Eiropas Komisija 22. martā ierosināja palielināt tarifus labības, eļļas augu sēklu un atvasināto produktu (“graudu produktu”) importam ES no Krievijas un Baltkrievijas, tostarp kviešiem, kukurūzas un saulespuķu miltiem.
Lai gan šie tarifi ir pietiekami augsti, lai praksē apturētu šādu importu ES, tie neietekmētu eksportu uz trešajām valstīm.
Pasākumi ir paredzēti, lai sasniegtu vairākus mērķus:
novērst ES tirgus destabilizāciju, turpmāk būtiski novirzot Krievijas graudu produktus uz ES tirgu:
- cīnīties pret Ukrainas teritorijās ražoto nelikumīgi atsavināto graudu eksportu no Krievijas, no kuriem daži ir nelegāli eksportēti uz ES tirgu, apzināti nepareizi marķēti kā “krievu”;
- neļaut Krievijai izmantot ieņēmumus no eksporta uz ES – gan Krievijas, gan nelegāli atsavinātās Ukrainas graudu produkcijas – sava agresijas kara pret Ukrainu finansēšanai. Krievija 2023. gadā uz ES eksportēja šādus produktus aptuveni 1,3 miljardu eiro vērtībā.
Paaugstinātie tarifi attiektos arī uz Baltkrieviju, ņemot vērā valsts ciešās politiskās un ekonomiskās saites ar Krieviju. Turklāt, iekļaujot Baltkrieviju jaunajā pasākumā, ES neļaus Krievijai izmantot Baltkrieviju, lai apietu jaunos tarifus un novirzītu savas preces ES tirgū.
Priekšlikums neietekmē labības, eļļas augu sēklu un atvasinātu produktu tranzītu no Krievijas un Baltkrievijas uz trešajām valstīm. Tas liecina, ka ES ir apņēmusies veicināt nodrošinātību ar pārtiku visā pasaulē, jo īpaši uz jaunattīstības valstīm.
Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja
Pievienot komentāru