Top pīļu un pīlēnu audzēšanas saimniecība

Pīļu labturības apstākļi prasa arī nodrošināt peldi.
GalerijaPrint

Suntažu pagasta „Ozoliņos” tiek veidota saimniecība, kuras pamatnozare būs pīļu un pīlēnu audzēšana.

 Tas kļuvis iespējams, jo publisko un privāto partnerattiecību (PPP) biedrība „Zied zeme” ir atbalstījusi SIA „NULE 3” iesniegto projektu „Infrastruktūras izveide pīļu audzēšanai SIA „NULE 3” saimnieciskās darbības konkurētspējas nostiprināšanai” (projekta vadītājs Kārlis Balodis).

Saimniecības izveide vēl nav pabeigta. Kopējais finansējums – 23 824,62 eiro, publiskais finansējums – 14 014,12 eiro. Projekta mērķis ir radīt konkurētspējīgu saimniecību, kuras darbības pamatnozare – pīļu un pīlēnu audzēšana.

Jau ir pabeigti nozīmīgi darbi, lai izveidotu atbilstošus apstākļus dažādu sugu pīļu un pīlēnu audzēšanai – iegādāti astoņi inkubatori, pīlēnu barošanas un dzirdņu komplekti, izbūvēta dzirdināšanas sistēma, veikta elektroinstalācijas montāža, fermā nomainīti 24 logi, ierīkots nožogojums 580 metru garumā.

Vēl vajadzīgi ieguldījumi putnu labturības nodrošināšanai atbilstoši minimālajām Pārtikas veterinārā dienesta (PVD) prasībām un pīlēnu inkubācijai, savukārt nožogojums nepieciešams pīļu ganībām un putnu aizsardzībai no plēsīgajiem dzīvniekiem.

Projekta vadītājs Kārlis Balodis ir dzimis rīdzinieks, taču galvaspilsēta viņu sen vairs nesaista. Pēc profesijas viņš ir inženieris – mehāniķis; Tautas universitātē iegūts arī biškopja diploms. Šobrīd viņš strādā SIA „NULE 3”, kas mēģina attīstīt savu biznesu ekonomiski izdevīgas lauksaimniecības jomā. Kārlis kopā ar sievu – agronomi kopj bioloģisko saimniecību Suntažu pagasta lauku mājās „Silmačos”, audzējot kartupeļus, graudaugus, dārzeņus, kā arī savu piemājas mājputnu pulku – zosis, pīles un viņu raženo turpinājumu – cālēnu paaudzes.

Turpina Kārlis Balodis: „Projekta īstenošana nav vienkāršs process. Grūtākais uzdevums ir panākt saimniecības rentabilitāti, lai gūtu paredzamus un augšupejošus ienākumus. Kāpēc izvēlējāmies šo mājputnu audzēšanu? Domāju, ka tā ir salīdzinoši jauna niša. Ekoloģiskos apstākļos augušo, gada siltajā sezonā brīvā dabā dzīvojošo pīļu gaļa ir veselīga, nerunājot nemaz par lieliskajām garšas īpašībām. Putni paši meklē barību (1000 putniem nepieciešamā „brīvības platība” ir vismaz pieci hektāri, turklāt vajadzīga arī kāda ūdenskrātuve) un, protams, saņem arī graudus, ko piegādā vietējie zemnieku saimniecību īpašnieki. Šķirņu vidū dominē ‘Pekinas baltās’. Lai lielā putnu saime būtu raibāka, skaistumam tiek audzētas cekulpīles, spoguļpīles u. c. Kā notiek realizācija? Pārdodam dzīvus putnus (optimālais vecums – divi mēneši; atkarībā no šķirnes un lieluma cena ir ap 10 līdz 14 eiro), olas, kā arī atšķirīga vecuma pīlēnus. Vaislas pīles fermā var laimīgi nodzīvot piecus gadus. Tuvākās nākotnes svarīgākais darbs – izbūvēt savu kautuvi. Tad varētu piedāvāt produkciju veikaliem un kafejnīcām (tagadējā tirgus cena – aptuveni astoņi eiro par kilogramu).”

 Māris Griņēvičs,

LLKC Ogres nodaļas Ogres novada lauku attīstības konsultants

 Foto: no Kārļa Baloža arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru