Jēkabpils novada pašvaldība atbalsta biedrību aktivitātes

GalerijaPrint

Pašvaldības un NVO sadarbība ir iespēja stiprināt vietējās kopienas iesaisti un līdzdalību sabiedrības un teritorijas attīstībā. Tas ir ieguldījums gan pagasta, gan novada ilgtspējīgai attīstībai. Šoreiz par Jēkabpils novada pašvaldības atbalstītām aktivitātēm biedrībā “Aloksnīte” – vienā no novada biedrībām, kura Variešu pagastā darbojas jau vienpadsmit gadus.

Sabiedrisko aktivitāšu dažādošana, atpazīstamības veicināšana, vietējo iedzīvotāju pašapziņas celšana – tāds bija moto biedrības “Aloksnīte” pasākumu kopumam 2024. gadā. Ar pašvaldības atbalstu biedrība realizēja sešas aktivitātes, tai skaitā dažādas apmācību nodarbības un pieredzes braucienu.

Viena no apmācību nodarbībām bija “Ādas apstrādes radošā darbnīca” sadarbībā ar ādas amatniecības darbnīcu “Mazā Kāpa”. Nodarbības vadītāja Inese Kāpiņa ir ādas mākslinieciskās apstrādes meistare ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi, viņa īsumā pastāstīja par uzņēmumu, iepazīstināja ar ādas izstrādājumu tapšanas gaitu, dažādiem ādu veidiem. Dalībniekiem bija jāatpazīst bifeļa, čūskas, zivs ādas, kā arī dažādas ādas pēc to apstrādes. Katrs varēja iejusties amatnieku lomā, izgatavot unikālu suvenīru – atslēgas piekariņu vai rokassprādzi personalizētā stilā. Nodarbības vadītājas enerģija un pozitīvisms radīja nepiespiestu gaisotni un deva iespēju iesaistīties aktīvā darbībā un patīkamā brīvā laika pavadīšanā. Nākamajā nodarbībā– “Auduma apdruka sietspiedes tehnikā” dalībnieki tika aicināti izmēģināt jaunu, radošu aktivitāti – radīt praktiski lietojamu apģērbu vai aksesuāru, izmantojot videi draudzīgu apdruku. Meistarklases  apmeklētāji līdzpaņemtos apģērbus un aksesuārus rotāja ar pašu izvēlētām krāsainām apdrukām. Morāli novecojis apģērbs vai cits tekstilmateriāls ne vienmēr ir jāizmet atkritumos, tas var turpināt kalpot, kad papildināts ar krāsainām, pašrocīgi veidotām apdrukām. Kopā ar zīmola “Apdrukā pats!” radošās darbnīcas meistari Ilvu Lejiņu (bijušo “Laukiem būt!” dalībnieci) klātesošie iepazina minēto apdrukas veidu, uzzināja, kā Ilva pie tā nonāca, ko šobrīd dara savā darbnīcā. Meistare aicina klātesošos kļūt par apdrukas māksliniekiem un ķerties pie darba. Rezultāts nebija ilgi jāgaida,  un visi ieraudzīja savus T-kreklus pavisam citā izskatā. Kādam papildinājums ir krāsaini ziedi, augi, kādam zīmīgs teiciens. Iegūta jauna prasme un gandarījums par paša paveikto! Nākamās nodarbības:  rokrakstu noslēpumu izzināšana kopā ar rokrakstu analīzes speciālisti Ivetu Rozentāli un nodarbība “Vārdu un uzvārdu stāsti” ar stāstnieci Agitu Lapsu no Valmieras. Grafoloģijas meistarklasē uzzinājām par grafoloģijas pielietojumu, par to, ka rokraksta slīpums liecina par emocionalitāti, burtu savienojumi – par sadarbību ar citiem, rokraksta zonas raksturo aktuālās dzīves sfēras. Trenējoties un izmainot atsevišķu burtu cilpiņas un savienojumus, varam tikt vaļā no šaubām, bailēm, citiem saviem kompleksiem. Savukārt novadpētniecības speciāliste, stāstniece Agita Lapsa iepazīstināja ar stāstniecības tradīciju nozīmi  nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā un kultūrtelpas bagātināšanā, kopienu lomu tajā. Tēma “Vārdu un uzvārdu stāsti” ir aktuāla, jo ikvienam no mums ir gan vārds, gan uzvārds, bet ne visiem par to ir stāsts, kāpēc tas ir tieši tāds. Savukārt uzvārds vēsta par piederību dzimtai, un daudziem ir zināmi interesanti atgadījumi un stāsti par vairākām dzimtas paaudzēm. Varbūt kopā ar novadpētnieci un pieredzējušu Latvijas stāstnieku asociācijas stāstnieci pagastā aizsākās stāstniecības tradīcijas veidošanās?  

Lai uzzinātu, kā biedrības un uzņēmēji dzīvo Jēkabpils novada otrā malā, biedrība organizēja pieredzes braucienu jaunai sadarbībai un labās prakses pārņemšanai uz Asares un Rubenes pagastiem. Brauciena dalībnieki smēlās pieredzi, guva iedvesmu un jaunas idejas pie Asares pagasta Ancenes “Viedā ciema” kopienas aktīvajiem iedzīvotājiem un iepazinās ar uzņēmējdarbību. Biedrība sirsnīgi pateicas Jānim Subatiņam par iepazīstināšanu ar uzņēmēju Gitu Liepu, arbūzu audzētāju un biedrības “Kopā-2” aktīvisti Santu Ašaku, uzņēmēju Aini Čāmānu un SIA “Slaides”, SIA “Siliņi” daudzpusīgo darbību, SIA “Abellas” saimniekiem un garšīgo produkciju, kā arī ar citu Ancenes uzņēmēju darbošanos. Rubenes pagastā bija iedvesmojoši redzēt, kā soli pa solim atdzimst  Červonkas baznīca. Apmeklējām Kaldabruņas biedrību "Ūdenszīmes", kur  stikla māksliniece Ingrīda Degtjarova veido baznīcas logu stiklus ar ornamentiem. Atgriežoties mājās, varēja apzināties un novērtēt sava pagasta stiprās puses un padomāt par to, ko var uzlabot.

Šī gada noslēdzošā nodarbība bija Egitas Galiņas vadītā lāpu gatavošanas meistardarbnīca. Gatavojoties Lāčplēša dienas lāpu gājienam Variešu pagastā, interesentiem bija iespēja savām rokām izgatavot šo Lāčplēša dienas simbolu, apgūt jaunas praktiskas iemaņas. Tas radīja kopības sajūtu, ļāva iepazīt Lāčplēša dienas nozīmīgumu bērniem, kas tajā piedalījās, piederības sajūtu Latvijai un savam pagastam.                 

Saskaņā ar Jēkabpils novada pašvaldības noteikumiem par finansējuma piešķiršanu biedrībām un nodibinājumiem 30. novembrī noslēdzās pieteikumu iesniegšana finansējuma saņemšanai 2025. gadam. Biedrībā apkopoti viedokļi un saplānoti jauni interesanti un noderīgi pasākumi.


 

Anita Putka,

LLKC Jēkabpils biroja uzņēmējdarbības konsultante,

biedrības “Aloksnīte” valdes locekle

Foto galerija: 

Pievienot komentāru