LLKC Valmieras un Valkas biroju paveiktais
Valmieras un Valkas Lauku konsultāciju biroja speciālistu mērķi ir nemainīgi – izglītot, informēt un sniegt pakalpojumus uzņēmējiem.
Aizvadītajā gadā LLKC Valmieras un Valkas biroji sasniedza 185 000 eiro apgrozījumu, tā ir pozitīva izaugsme, bet nebūt ne iespējami labākā.
Pērnais gads iesāka jauno ES Strukturālo fondu (SF) plānošanas periodu, kas paver plašas iespējas lauku attīstībai un uzņēmējdarbības dažādošanai. Daudzo programmu apgūšanai, zināšanu sniegšanai un informēšanai liels darba apjoms bija paredzams lauku konsultantiem, bet šobrīd galvenais dokuments – Lauku attīstības plāns (LAP) – vēl nav apstiprināts Eiropas Komisijā, un par pasākumiem ir jārunā vēlmju formā. Latvijai, uzņemoties pašrisku, decembrī tika izsludināta pirmā konkursu kārta. Pēc Lauku atbalsta dienesta (LAD) datiem, Ziemeļvidzemes Reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē (RLP) tika iesniegti 199 projekti, 33 no tiem sagatavoja konsultāciju biroja ekonomikas speciālisti Baiba Grūbe un Jānis Orleans. Viņu darba ieguldījums ir ievērojams – sestā daļa no reģionā iesniegtajiem projektiem!
Nemainīgi nozīmīgs ir uzņēmējiem sniegtais komercpakalpojums grāmatvedības kārtošanā. Klientu skaits ir stabils, tas nepieaug strauji, toties palielinās esošo klientu saimniekošanas apjoms. Tas tikai priecē, jo lauksaimnieku stabilitāte ir arī mūsu stabilitāte. No lauksaimnieku puses tā ir uzticēšanās profesionāļiem. Grāmatvedības pakalpojumus Valmieras birojā sniedz seši speciālisti, Valkas birojā – trīs.
Augkopības konsultantes Ilonas Krūmiņas veikums ir saimniecību konsultēšana savstarpējās atbilstības (SA) jautājumos. Prasības lauksaimniekiem tikai un vienīgi palielinās. Tas ir pamatoti, jo, pieaugot ražošanas apjomiem, tiek lietots vairāk augu aizsardzības līdzekļu un augšanu nodrošinošas vielas – apdraudējums apkārtējai videi ir jānovērtē un jāmazina. Šajā plānošanas periodā savstarpējās atbilstības konsultācijām ir paredzēts ES struktūrfondu finansējums. Birojos 2015. gadā darbu uzsāks arī lopkopības konsultants.
LLKC Valkas un Valmieras konsultāciju biroji šajā gadā turpina vadīt ES līdzfinansēto arodapmācību projektu. Pērn pieprasītākās bija apmācības augu aizsardzības līdzekļu lietotājiem, integrēto dārzkopības saimniecību speciālistiem un piensaimniekiem. Arī šogad visiem interesentiem – lauku uzņēmējiem, saimniecību vadītājiem un speciālistiem – piedāvājām teorētisko un pieredzes apmaiņas apmācību trīs dažādās tēmās. LAD ir apstiprinātas iesniegtās mācību programmas piena lopkopības nozares speciālistiem, uzņēmuma vadītājiem un mežu īpašniekiem. Papildus šiem apmācību projektiem Valkas KB organizē un vada mācības augu aizsardzības līdzekļu lietotājiem. Kursanti saņem apliecinājumu par piedalīšanos mācībās, pamatojoties uz kuru Valsts Augu aizsardzības dienests pagarina apliecību vai eksaminē, lai izsniegtu jaunu. Savukārt piensaimnieki saņems apmācību sertifikātu, kas noderēs piena pārraugiem un mākslīgās apsēklošanas tehniķiem kā profesionālās pilnveides apliecinājums. Apmācību programmu uzsākam 12. februārī. Šobrīd aicinām pieteikties, jo grupā vārēs mācīsies ierobežots interesentu skaits.
Par neatņemamu tradīciju ir kļuvis pieredzes apmaiņas brauciens uz kādu no ārvalstīm. Pērn 45 interesentu grupa pabija Bavārijā, iepazina lauku uzņēmumu dažādību šajā Vācijas zemē, kā arī apceļoja skaistākās Bavārijas firstu pilis. Šogad 16. maijā dodamies uz Slovākiju – programmā: kalnu ceļi, termālie baseini, fermu apmeklējumi.
Turpinās pasākumi sadarbībā ar Valsts Lauku tīklu
Valsts Lauku tīkls (VLT), kā zināms, ir Zemkopības ministrijas politikas ieviešanas galvenais instruments, kā arī zemnieku apmācību un pieredzes apmaiņas organizētājs. Lauku tīkla galvenais uzdevums ir labas prakses un informācijas pieejamības nodrošināšana; pieredzes apmaiņas organizēšana; mācību programmu izveide un finansēšana; starptautiskās sadarbības procesu nodrošināšana. Birojiem ir cieša sadarbība ar Valsts Lauku tīklu jauniešu programmā „Laukiem būt!”. Visnotaļ ieinteresēti jaunieši apmeklēja teorētisko apmācību kursu, pabija daudzos nelielos uzņēmumos, kurus dibinājuši un veiksmīgi vada gados jauni cilvēki. Iedvesmoti sava biznesa uzsākšanai, iesaistītie jaunieši izstrādāja biznesa plānu un labākie saņēma naudas balvas uzņēmējdarbības uzsākšanai. Jauniešu programma 2015. gadā turpināsies. VLT sekmē uzņēmumu ekonomisko izaugsmi un stabilitāti. Katru gadu uzņēmējdarbības speciālistes Valda Empele un Inga Ozoliņa iesaista pasākumos saimniecības, kas ir gatavas uzsākt tradicionālu vai netradicionālu saimniekošanu, vēlas saņemt konsultācijas uzņēmumu vadībā un ekonomikas analīzē.
VLT apmaksāti ir arī informatīvie, izglītojošie un pieredzes apmaiņas semināri. To programmas tiek izstrādātas, balstoties uz interesentu norādītajām tēmām. Tās iegūstam, anketējot semināru dalībniekus. Šo darbu novados veic lauku attīstības speciālisti. Tieši viņi ir arī pirmie palīgi teritorijas uzņēmējiem, piemājas saimniecību turētājiem LAD maksājumu pieprasījumu iesniegumu sagatavošanā.
2014. gadā tika uzsākts jauns un ambiciozs pasākums, kura mērķis ir sekmēt pašvaldību sadarbību ar vietējiem pārtikas ražotājiem – atvieglot iespēju produktu piegādēm skolām un bērnu dārziem. Mērķis ir saprotams – visi atbalstītu vietējos ražotājus, gribētu lietot uzturā pašu teritorijā izaudzēto. Diemžēl iepirkumu noteikumi pašvaldībām daudzkārt ir pretrunā ar pārtikas audzētāju vēlmēm. Mājražotājus aktivizē un veicina sadarbību ar pašvaldībām Valkas novada lauku attīstības speciāliste Sniedze Ragže un Smiltenes novada speciāliste Laima Āboltiņa. Šogad plānots turpināt pērn aizsāktos interesantos pasākumus, kas reklamē un atbalsta vietējos ražotājus.
Lauku konsultāciju biroji strādā ar mērķi palīdzēt un būt ar padomu tur, kur jums to vajag!
Daiga Siliņa,
Valmieras un Valkas konsultāciju biroju vadītāja
Pievienot komentāru