Turpinās žeņšeņa un Ķīnas zirdzenes audzēšanas tehnoloģiju izstrāde
Jau otro sezonu Vides risinājumu institūta (VRI) un SIA “Field and Forest” pētnieki, sadarbojoties ar tējas pārstrādes organizāciju SIA “Bargi”, attīsta inovatīvas žeņšeņa (Panax spp.) un Ķīnas zirdzenes (Angelica sinensis) audzēšanas tehnoloģijas, kas būtu piemērotas to audzēšanai Latvijas apstākļos bioloģiskajās lauku saimniecībās, kā arī meklē iespējas veidot jaunus pārtikas produktus.
Pasaulē strauji aug pieprasījums pēc ārstniecības augiem un to produktiem, kas spētu aizvietot ķīmiskos medicīnas, kosmētikas un pārtikas produktus. Rit jau otrā sezona, kurā VRI un “Field and Forest” pētnieki dažādos apstākļos pēta žeņšeņa un Ķīnas zirdzenes augus, lai no tiem nākotnē attīstītu jaunus pārtikas produktus. Latvijas meteoroloģiskie apstākļi un augsnes īpatnības ir ļoti labi piemērotas abu augu audzēšanai, bet vēl ir ļoti daudz nezināmā, tāpēc uzsākti daudzveidīgi izmēģinājumi plašāku un padziļinātāku zināšanu gūšanai. Abām sugām pētnieki meklē piemērotākos noēnojuma veidus – gan dabīgos (meža ekosistēmā), gan mākslīgi veidotos, kā arī piemērotākās sējas un audzēšanas tehnoloģijas.
Šobrīd izmēģinājumos zinātnieki testē divu sugu žeņšeņus – Panax ginseng, kas savvaļā aug Tālajos Austrumos un Panax quinquefolius, kas cēlies Ziemeļamerikā. Pēc pirmā gada sezonas un pārziemošanas pētnieki secina, ka žeņšeņs labi aug mūsu apstākļos – gan speciāli izveidotā noēnojuma sistēmā, gan meža ekosistēmā. Tomēr vēl jāmeklē optimālākie un ekonomiski labākie risinājumi ēnošanas nodrošināšanai un augu kopšanai, tāpēc izmēģinājumi turpinās.
Tā kā abas sugas ir daudzgadīgas, augu kvalitātes novērtēšanai saknes varēs ievākt tikai pēdējā izmēģinājuma sezonā – 2021. gadā. Neskatoties uz to, jau šobrīd pētnieki kopā ar SIA “Bargi” analizē dažādus tirgū pieejamos žeņšeņa un Ķīnas zirdzenes produktu paraugus. Analīze nepieciešama, lai veidotu augstas kvalitātes jaunus tēju maisījumus ar labām garšas īpašībām.
Inovatīvas žeņšeņa un Ķīnas zirdzenes audzēšanas tehnoloģijas tiek izstrādātas ES Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Lauku attīstības programmas (LAP) 16. pasākuma Sadarbība 16.2. apakšpasākuma “Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei” atbalstītā projekta “Inovatīvu žeņšeņa un Ķīnas zirdzenes audzēšanas tehnoloģiju un pārtikas produktu izstrāde” (Nr. 17-00-A01620-000008) ietvaros.
Informāciju sagatavoja:
Projekta vadītāja
Dr. Arta Kronberga
Pievienot komentāru