Iepazīst retus stādus Pierīgas audzētavās

GalerijaPrint

Lai iepazīstinātu plašāku sabiedrību ar dažādu retu stādu iegādes iespējām pašmāju stādaudzētavās, LLKC sadarbībā ar Latvijas Stādu audzētāju biedrību aicināja masu medijus doties izpētes braucienā. Kopumā žurnālisti apmeklēja trīs atšķirīgas stādaudzētavas.

Z/s “Baižas”

Stādaudzētava specializējusies dekoratīvo ziemciešu audzēšanā un podu puķu pavairošanā. Stādu audzēšana un pārziemināšana notiek vairākās siltumnīcās. Audzētavas attīstība bijusi ļoti strauja, tādēļ sezonā tiek nodarbināts pat līdz 10 cilvēkiem. Attīstība notikusi, pateicoties dažādiem projektiem, kuros bijušas iesaistītas apzaļumošanas firmas. Patstāvīgi pašā saimniecībā līdz šim īstenots viens projekts. Te vairo tikai tos augus, kas spēj paši pārziemot uz stādu laukumiem. Sortimentu regulāri paplašina, jo arvien vairāk pie mums izplatās stādu tūrisms. “Pie mums iepirkties regulāri brauc autobusi ar igauņiem, somi vispār pieliek autobusam piekabi, iepērkas un dodas tālāk. Jāatzīst, ka nelielas bažas raisa tas, ka pēc 2020. gada vairs nebūs pieejami ES fondu līdzekļi, kas līdz šim bieži tika izmantoti arī apzaļumošanai. Nav skaidrs, kā pēc diviem gadiem šī joma turpināsies,” skaidro saimniece Zane Zeltiņa. Arī LLKC vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils “Baižās” atradis ko tiešām interesantu: “Iegādājos sešputekšņlapu pēdlapi (Podophyllum hexandrum), kura priecē maijā ne tikai ar anemonei līdzīgiem ziediem, bet vēlāk arī ar sarkaniem un ēdamiem augļiem!”

Z/s “Pīlādži”

Celmlauži ābeļu un bumbieru stādu biznesā iekārtojušies Siguldas pievārtē un savu klāstu pēdējos gados papildinājuši arī ar ēdamajiem pīlādžiem. 25 gadu pieredze šajā biznesā ļāvusi kļūt par vienu no lielākajām stādaudzētavām Latvijā. Te var iegādāties pārbaudītas 70 ābeļu un 10 bumbieru šķirnes. “Pīlādžos” pieejami arī plūmju, ķiršu, pīlādžu un ogulāju stādi, kuriem pievienoti šķirņu apraksti. Visi augi izvietoti jaunā un pārredzamā stādu tirgošanas laukumā. Stādu tirgošana ir viens no šīs saimniecības attīstības virzieniem. “Mēs ikvienam sniedzam konsultācijas par jebkura šeit nopērkama auga audzēšanas niansēm, tomēr tas nebūt nav viss, ” norāda stādaudzētavas īpašnieks Jānis Zilvers. “Labprāt uzņemam tūristus, piedāvājot mūsu pašu gatavoto vīnu un bezalkoholisko dzērienu degustāciju, kūku gatavošanas meistarklases.”

Z/s “Lēpes”

Saimniecība ir īsta paradīze reto augu mīļotājiem. Pavisam nelielā platībā te pieejami daudzi simti skujeņu, lapu koku un krūmu. Stādu sortimentu regulāri papildina no lielākās eksotisko augu “Szmit” stādaudzētavas Polijā. Dārza vidū jau visā ziedu krāšņumā rotājas vairāk nekā četrus metrus augstā magnolija. Lai arī netālu no saimniecības atrodas konkurents – lielā Baltezera stādu audzētava, par noieta trūkumu saimniece nesūdzas.

Taču izpēte nenotika vien stādaudzētavās. Pat pusdienu pauzē “Rāmkalnos” žurnālisti tiek pie lietderīgas informācijas par to, kas un kā ietekmējis šīs populārās atpūtas vietas straujo attīstību. Baudot garšīgās sukādes un saldējumu, noskaidrojās, ka Japānā Latvijas dzērveni vērtē visaugstāk, izbrāķējot pat Kanādas ogas. Guvām arī skaidrību, ka krūmcidonijas pavisam droši jau ir iekarojušas Baltijas tirgu, bet to tālākais ceļš ir lielas mārketinga naudas jautājums. Šajā uzņēmumā sukādēs tiek ražoti septiņi dažādi produkti, ķirbjus un rabarberus ieskaitot.

Māris Narvils, LLKC vecākais speciālists dārzkopībā

Ilze Rūtenberga-Bērziņa, LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

Foto: Māris Narvils

Foto galerija: 

Pievienot komentāru