Ar centīgu darbu laukos var daudz paveikt

GalerijaPrint

Oktobra beigās un novembra sākumā notika LLKC Aizkraukles nodaļas rīkotā informatīvā tikšanās Daudzeses skolā un brauciens uz saimniecībām. Daudzeses pamatskolas skolēni informatīvajā pasākumā iepazinās ar LLKC darbību, pakalpojumiem un konkursu “Laukiem būt!”. Tāpat viņi arī uzzināja par uzņēmējdarbību laukos, tās daudzveidību, izglītības un karjeras iespējām, kas arī bija šīs tikšanās mērķis. Pēc stāstījuma skolēniem bija jāaizpilda krustvārdu mīkla, kur atbildes varēja rast dzirdētajā. Darba grupās skolēni pildīja uzdevumus par tradicionālo un netradicionālo lauksaimniecību.

Pirmā apmeklētā saimniecība Kokneses novadā bija uzņēmums ar skaistu nosaukumu, “Kūpiņsala”. Šeit pirms diviem gadiem sāka saimniekot jauna ģimene – Līga un Intars Zauli. Abi jaunieši ir koknesieši un ir pārliecināti, ka Koknese ir viņu vieta, te grib izaudzināt savus bērnus un darīt to, kas patīk. Uzņēmums nodarbojas ar zivju kūpināšanu, ir sava kūpinātava un veikaliņš, kur produkciju realizēt, turklāt darbojas arī viesu māja. Līgas enerģija un pozitīvisms ir vienkārši apbrīnojami, nākotnes plānos ir zivju restorāna atvēršana jaunuzbūvētajā viesu namā. Šobrīd papildus zivīm veikaliņā var iegādāties saimnieku gatavotus cidoniju un piparmētru sīrupus, pašražotus kārumus un garšvielu maisījumus. Visu ražoto produkciju brauciena dalībniekiem bija iespēja nogaršot. Līga lika jauniešiem aiz auss, ka viss ir iespējams, vajag tikai gribēt.

Krustpils novada lielākā graudaudzētāja Andra Felsa saimniecība “Vīnkalni”  atrodas vienīgajā avēnijā Latvijā – Prižu avēnijā. Izaudzētos graudus realizē atzītā pārtikas uzņēmumā – eļļas spiestuvē, to spiež no rapšiem un liniem. Saimnieks izstāstīja, kā izveidojis eļļas spiestuvi, ar kādām problēmām nācās saskarties. Skolēni redzēja visu eļlas ieguves procesu un varēja nogaršot produktu. 

Braucienu noslēdzām Ritmas Krēgeres saimniecībā “Ormaņos”, kur viņa  saimnieko kopā ar vīru. Saimnieki ir dārzeņu audzētāji, kuri šogad realizējuši LEADER projektu un uzsākuši sulu, sīrupu, ievārījumu un citu produktu ražošanu. Projekta ietvaros tika atjaunota ēka, kas ir bijušais krogs, kurā ir reti  sastopamais manteļskurstenis. Produkciju ražo no pašu izaudzētajiem dārzeņiem, augļiem un ogām, to var iegādāties turpat iekārtotā telpā. Saimnieks demonstrēja, ar kādām iekārtām tiek spiestas un pasterizētas sulas, savukārt saimniece cienāja ar ābolu sulu un dažādiem ievārījumiem, piemēram, čili ievārījumu.

Ar lielu uzņēmību un centīgu darbu var paveikt daudz, īstenot visdrosmīgākos sapņus, ko arī pierādīja apmeklētās saimniecības.

Pasākumi norisinājās Valsts Lauku tīkla aktivitātes „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros.

Mārīte Kviļūna,

LLKC Aizkraukles nodaļas lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru