Darbīgā “Cukuriņu” saimniecība
Zemnieku saimniecība “Cukuriņi” ir ģimenes uzņēmums, kurā saimnieko Ivanda un Ivs Valdzeri. Ģimene nodarbojas ar smiltsērkšķu audzēšanu, pārstrādi un nu arī uzsākusi lauku tūrismu. Saimniecībā labprāt sagaida viesus, lai izrādītu to, pacienātu ar gardumiem no veselīgajām smiltsērkšķu ogām un dalītos uzkrātajā pieredzē.
Saimiecība atrodas Talsu novada Miegūzes ciemā, bijušās Miegūzes muižas teritorijā. Apbūve veidota, atjaunojot vēsturisku muižas kompleksa ēku. Ierodoties ģimenes saimniecībā, jūtams, ar kādu mīlestību šeit dzīvo un saimnieko Valdzeru ģimene. To novērtējuši arī Talsu novadā, jo saimniecība 2018. gadā saņēma titulu “Darbīgākā zemnieku saimniecība”.
Kā tas viss sākās?
Deviņdesmito gadu beigās un šī gadsimta sākumā “Cukuriņu” saimnieks Ivs Valdzers strādāja Talsos, viņa darbs bija saistīts ar automašīnu apkopi, remontiem, auto riepu, eļļu un smērvielu tirdzniecību. Par darba trūkumu sūdzēties nevarēja. Īsā laika posmā izdevās sasniegt tik labus pārdošanas rezultātus, ka tas tika pamanīts, un auto riepu ražotājs “Pirelli” uzaicināja apmeklēt riepu ražotni Itālijā. Tika apskatītas testu trases, ražotnes un citi saistītie uzņēmumi. Pārbraucienos redzēti bagātīgi un ainaviski pievilcīgi vīnogu dārzi, kas aizrāva. Tuvākajos pāris gados ģimene Itāliju izbraukāja krustu šķērsu. Vienā no braucieniem gadījās tā, ka ceļotāji laikā nepaspēja ierasties naktsmītnē. Iestājās nakts un navigācija burtiski ieveda nekurienē. Viesu namu, protams, atrada, bet par apkārtni pat nevarēja nojaust. No rīta mostoties, skats visapkārt bija fantastisks. Viesu namiņš atradās kalnā, visapkārt vīnogu lauki, turpat netālu vīna darītava. Šī ainava kā fotogrāfija ar sajūtām iespiedās ģimenes atmiņā.
Atgriežoties mājās, ģimene turpināja strādāt, un darāmā bija daudz. Tajā laikā Ivs ik dienas tikās ar savu tēvu, kurš bija liels avīžu un žurnālu lasītājs. Un nebija nekāds retums, ka tēvs bija paņēmis līdz kādu laikrakstu, kurā bija atzīmēti raksti, kas, viņaprāt, būtu dēlam jāizlasa. Kādā no laikrakstiem bija atzīmēts Andreja Brūveļa raksts par smiltsērkšķiem.
Apgūta citu pieredze
Vienā dienā Ivs sazvanījis Andreju Brūveli un aizbraucis uz stādaudzētavu. Izrunājis visus “par” un “pret”, apskatījies vizuāli, kā smiltsērkšķu dārzs izskatās, kā veidojas ainava. Nenoliedzami līdzība ar iepriekš Itālijā redzēto ir bijusi. Zeme pie mājām bija, un tas sakrita ar vīziju, kā tā varētu izskatīties nākotnē. Ivs bija domājis arī par vīnogu audzēšanu, bet nebija pārliecības. Smiltsērkšķi tika saskatīti kā alternatīva kultūra un ar reālu pielietojumu. Sākumā – ne ar domu pelnīt, bet hobija līmenī. 2010. gadā dārzu iestādīja smukumam – tie bija 1700 smiltsērkšķu koku. Ivs smejas, ka citi stāda puķes, bet viņš iestādījis smiltsērkšķus. Bez ļoti konkrēta mērķa, tikai, lai veidotu vidi apkārt, un paralēli turpinājis strādāt pamatdarbā. 2014. gadā iegūta pirmā raža, kad Ivs sapratis, ka tas var būt kas vairāk kā hobijs.
Izmantots projektu atbalsts
Dārza stādījumus ģimene 2015. gadā dubultojusi, jau ar konkrētu mērķi, ka tas nesīs kādu labumu. 2015. gadā arī īstenots mazo lauku saimniecību projekts, visiem stādījumiem izveidojot laistīšanas sistēmu. Ideja par laistīšanas sistēmas izveidi radusies Sicīlijā, kur ģimene viesojusies vienā saimniecībā, kas nodarbojas ar vīnogu un citu augļu koku audzēšanu 100 ha platībā. Apskatot stādījumus, Ivs redzējis, ka tie nav 100 ha zemes, bet gan 100 ha akmeņu lauks. Ārkārtīgi akmeņains, taču dārzi auguši bagātīgi, jo pilnīgi viss tika laistīts. Viņš redzēja un izdarīja secinājumu, ka tam ir ārkārtīgi liela nozīme. Tajā laikā Latvijā viņš bijis viens no pirmajiem, kas smiltsērkšķiem izveidoja laistīšanas sistēmu. 2016. gadā tika piepirkta zeme, un stādījumi tika paplašināti par 3,5 ha, īstenojot projektu, kas saistīts ar ieguldījumiem materiālajos aktīvos. Tā 2017. gada pavasarī smiltsērkšķu audzēšana no vaļasprieka pārtapa par pamatdarbu.
Par pārstrādi
Pārstrādes produktu ražošana saimniecībā tiek veikta nelielos apjomos, jo ogas ir un, gribot negribot,produkti arī rodas. Katrs, kurš viesojies saimniecībā un redzējis dārzu, vēlas kaut ko interesantu pagaršot. Tā arī pārstrādes produkti dabīgā veidā ienāk saimniecībā.
Valdzeru ģimene pamatā vēlas palikt par ogu audzētājiem, taču ražai palielinoties, pārstrāde ir labs veids, kā diferencēt tirgu un sadalīt riskus. Saimniecībā ir tapuši tādi pārstrādes produkti kā smiltsērkšķu sula, smiltsērkšķu eļļa, sukādes. Jaunākie izstrādājumi saimniecības piedāvājumā ir stabilizēta smiltsērkšķu sula, kas neslāņojas, un smiltsērkšķu konfektes. Produkcija ir novērtēta un pieprasīta arī lielākajā ēdināšanas uzņēmumā Latvijā, kā arī vairākos Vecrīgas restorānos.
Valdzeru ģimene ar prieku dzīvo un strādā skaistā lauku teritorijā. Laipni aicināts ikviens, kam ir interese par dārzu vai vēlēšanās nogaršot kvalitatīvu smiltsērkšķu produkciju!
Katrīna Kļimovska,
Talsu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru