Iepazīst labu mājražotāju un amatnieku pieredzi Vidzemē

LLKC Daugavpils nodaļa sadarbībā ar amatnieku biedrību, lauku tūrisma uzņēmējiem un mājražotājiem organizēja pieredzes apmaiņas braucienu uz Gulbenes novada Stāmerienas pagasta zemnieku saimniecību „Birzupes 2”, „Mū Siera” ražotni Gulbenes novada Beļavas pagastā, Akmens parku „Vaidavas” Lubānas novada Indrānu pagastā, kā arī iepazinās ar Lubānas amatnieku biedrības darbu. Tika apmeklēta dabas taka „Aiviekstes ozoli” Lubānā. Brauciens tika finansēts no Valsts Lauku tīkla līdzekļiem un tajā piedalījās 43 interesenti no Daugavpils un Ilūkstes novadiem, kā arī lauku attīstības konsultanti.

 Zemnieku saimniecība „Birzupes 2”

Saimniecības īpašnieks Vilis Kļaviņš pasākuma dalībniekus iepazīstināja ar maizes cepšanas tradīcijām brīvā dabā. Viesmīlīgais saimnieks un saimniece cienāja ar mājās ceptu maizi, un katram no mums bija iespēja uz ugunskura izcept savu maizes klaipiņu. Tā ir ļoti oriģināla ideja lauku tūrisma attīstībai un dažādošanai, jo maizes cepšanā piedalās katrs klātesošais.

„Mū Siera” ražotne

Jaunā un apņēmīgā īpašniece Vita iepazīstināja ar siera ražotnes vēsturi, darbības pirmsākumiem. Viņa, vairākus gadus nostrādājusi Rīgā, atgriezās  savā dzimtajā pusē un apņēmības pilna uzsāka siera ražošanu mājas apstākļos. Nelielajā ražotnē strādā četri darbinieki un dienā pārstrādā aptuveni tonnu piena. Saražotās produkcijas sortiments ir ļoti plašs, ap 30 veidiem. Pircēju iecienītākie un pieprasītākie izstrādājumi ir ķimeņu siers, siers ar papriku un burkāniem, ar amoliņu, saldais siers ar rozīnēm un aprikozēm. Jo īpašu apzinību izpelnījušās biezpiena bumbiņas olīveļļā ar zaļumiem un papriku. Klātesošie varēja vērot siera ražošanas procesu un degustēt produkciju. Vita ar savu emocionālo un spilgto stāstījumu iedvesmoja mūsu jauniešus radošam darbam nebaidoties no grūtībām. 

Akmens dārzs „Vaidavas”

Īpašnieks Vilnis Strautiņš nodarbojas lauku tūrismu, piesaista tūristus ar izveidoto akmeņu parku un koka formu dažādību. Katram akmenim un koka izstrādājumam ir sava vēsture. Vilnis 40 gadu ir veltījis kolekcijas vākšanai, kas ir viena no lielākajām Latvijā. Akmeņi vākti tepat Latvijā, kā arī atceļojuši no 60 pasaules valstīm, tos Vilnim atved draugi, atgriežoties no ārzemēm. „Vaidavas” saimnieks ar lepnumu izradīja  pusotra tūkstoša lielo krūzīšu un seno sadzīves priekšmetu kolekciju.  Vilnis ar sajūsmu pieņēma mūsu  pasniegto īpašo Daugavpils pilsētas krūzīti, jo tādas kolekcionāram vēl nebija.

 

 

 

Lubānas amatnieku biedrība

Lubānas amatnieku biedrības vadītāja ir Astrīda Ikauniece. Biedrība savu darbību sākusi tikai uz entuziasma pamata. Amatnieki saražotos izstrādājumus realizē gadatirgos, amatnieku tirgos dažādos Latvijas reģionos. Iepazināmies ar pieredzi amatnieku apvienošanā. Biedrība pulcē dažādu amatu meistarus: pinējus, audējus, kokgriezējus, maizes cepējus, filcētājus, keramiķus.

 

 

Dabas taka „Aiviekstes ozoli”

Biedrības valdes priekšsēdētājs Māris Valainis stāstīja par akmens laikmeta apmetnēm un arheoloģiskajiem izrakumiem Aiviekstes krastā. Dabas taka tiek izmantota kā īpašs mācību līdzeklis skolēniem  pirmatnējo kopienu  apmetņu dzīves veida izzināšanai.  Brauciena dalībnieki izmēģināja roku loku šaušanā un šķēpa mešanā mērķī. 

 

 Pieredzes apmaiņas brauciens, kas notika 28. maijā, bija ļoti lietderīgs, krāšņiem iespaidiem un idejām bagāts. Tā kā programmā bija iekļautas dažādas darbības jomas, katrs no klātesošajiem guva jaunas idejas ko varētu realizēt arī savā saimniecībā. 

 

Janīna Kursīte,

LLKC Daugavpils nodaļas lauku attīstības speciāliste un uzņēmējdarbības konsultante

 

Pievienot komentāru