Izdots pirmais plānotājs latgaliešu valodā
Tirgū pērn parādījās skaists, elegants pirmais plānotājs latgaliešu valodā 2023. gadam ar nosaukumu “GIUT BREIDI”. Tas nozīmē – tvert jeb iegūt mirkli. Ilgus gadus lolotās idejas autore Līga Springa no Rēzeknes novada aicina kaut nedaudz apturēt ikdienas skrējienu, apstāties, padomāt, izbaudīt un plānot savu laiku.
Plānotājā tika izveidotas 208 lappuses, kurās iekļautas arī 12 intervijas ar interesantiem, iedvesmojošiem Latgales cilvēkiem. Lielākais pieprasījums pēc plānotāja bija Latgalē, pārsteigumu sagādāja rīdzinieku izrādītā interese. Ir pieprasījums arī ārpus Latvijas.
Pirmais īstenotās idejas gads sekmīgi aizvadīts, nu izdošanai sagatavots jaunais plānotājs 2024. gadam.
Līgu Springu LLKC Rēzeknes birojs iepazina pirms apmēram pieciem gadiem, kad viņa iesaistījās mācībās jauniešiem un ieguva apliecinājumu par “Laukiem būt!” mācību kursa apguvi, tomēr tālāk konkursā nestartēja. Viņai bija tik daudz dažādu ideju, tāpēc tobrīd nogaidīja, lai izvērtētu un saprastu, kāds virziens būtu pareizākais. Līgas uzņēmējdarbība sākās ar vafeļu cepšanu, tālāk tika izveidots mobilais ēdināšanas uzņēmums “Blīnu sāta”. Viņai ir stingra pārliecība par to, ka jāsaglabā kultūrvēsturiskais mantojums. Šo pārliecību jauniete guva, kad studiju laikā pasniedzēja Ilga Šuplinska aizveda folkloras ekspedīcijā. Darbojoties minētajā projektā, Līga vāca un apkopoja receptes. Viņa piedalījās festivālos, koncertos, pilsētas un novada svētkos, labdarības pasākumos. Tika rīkotas meistarklases, vadīta pavārskoliņa.
Iecerēto ideju reizēm var īstenot bez lieliem finanšu līdzekļiem. Galvenais ir saprast, ko grib un cik reāla ir šīs idejas īstenošana. Tomēr sākums uzņēmējdarbībā nemaz nebija viegls, vajadzēja saprast un analizēt, kā piesaistīt klientus, ko un kā labāk darīt. Kādā no tikšanās reizēm ar skolu jauniešiem Līga vairākkārt uzsvēra, ka nevajag baidīties, bet gan jāmēģina un jādara, jāsaprot arī savas kļūdas. Viņai visvairāk traucējusi nedrošība. Sevis uzmundrināšanai teikusi Līga – tu to vari.
Līga uzskata, ka cilvēki nevajadzīgi baidās runāt par savām idejām. Ir jārunā. Ne jau katra radusies laba iecere pašam arī jāīsteno. Svarīgi, kā saskatām vai dodam idejām iespēju realizēties dzīvē. Ir svarīga komunikācija. Šādi arī sācies Līgas darbs pie plānotāja sagatavošanas. Sākumā viņa uzrakstījusi ziņu grafiskajam dizaineram, baidīdamās un īsti neticēdama, ka būs atbilde. Bet tā bijusi burtiski pēc minūtes: jā, super, darām. Līga sapratusi, ka trāpījusi īstajā laikā un satikusies ar pareizajiem cilvēkiem. Un tā izveidojās lieliska komanda, kura kopā darbojas jau trešo gadu.
Līdzīgi viņai bija paveicies studiju laikā, kad, pasniedzēja mudināta, Līga gadu studēja Polijā ERASMUS programmas ietvaros. Līga par šo jaunas pieredzes, gūto jaunu zināšanu laiku Polijā, no kurienes viņa atgriezās ar plašāku skatījumu, ir ļoti pateicīga pasniedzējam Ingaram Gusānam. Tāpēc viņa saka – svarīgi, ka ir cilvēki, kuri uzmundrina un it kā “pabīda”, teikdami: “Tev izdosies!” Tā pamazām zudusi nedrošības sajūta, iegūta pašpārliecinātība. Ir vērts pieminēt Līgas atziņu jeb vēlējumu jauniešiem, ja ir vēlme braukt ārpus Latvijas, tad tikai tad, ja saproti, kāpēc to dari, ja apzinies, ka atgriezīsies, ka iegūtās zināšanas vai pieredzi varēsi lietderīgi ieguldīt šeit, Latvijā. Un piebilst, – esmu mājās, un tas ir pats galvenais.
Līga ir lepna, ka izdevies izveidot kvalitatīvu produktu latgaliešu valodā, kas nebūt nebija tik vienkārši. Līgas komanda aktīvi darbojas sociālo tīklu vietnēs, kur stāsta par savu pieredzi. Par kļūdām, jo ir lietas, saka Līga, par kurām nezinām, neiedomājamies, tāpēc ir šī komunikācija, lai citiem to pastāstītu. Vēl viņa stāsta, ka komanda pamazām arvien veic kaut mazas, bet būtiskas izmaiņas, lai produkts būtu kvalitatīvs, noderīgs un patīkams. Tās ir rūpes par klientu. Līga dzīvo Latgalē, viņa mācās latgaliešu valodu, sadarbojas ar speciālistiem, lai klients, paņemot rokās plānotāju, saskatītu skaistu, tīru latgaliešu valodu.
Kāpēc tieši plānotājs? Pirmkārt, lai mācāmies plānot savu laiku, rodot to sev, ģimenei, darbam un atpūtai. Otrkārt, vienalga, kur būsi, varēsi paņemt kaut mazu daļiņu no Latgales, no Latvijas.
2024. gada plānotājā caurstrāvo doma par draudzību. Līga vasarā zaudēja savu suni. Mīļu, uzticīgu. Savu haskiju. Sākuma ideja, kura bija iecerēta un jau ieguldīts darbs, tika mainīta. Te spilgti parādījās un virsroku ņēma Līgas smalkjūtīgums, viņas izpratne par draudzību un uzticību. Par cilvēkiem, dabu, par savstarpējās komunikācijas nozīmīgumu. Plānotāja sagatavošanas laikā lasīti daudzu cilvēku stāsti, kuros parādās saikne starp darītāju un darāmo, attieksme un draudzība, kura var būt tik dažāda.
Līgai laiks ir saplānots un piepildīts. Patlaban turpinās iesāktais darbs pie spēles latgaliešu valodā “A kas ite?” Ar interesi gaidīsim!
Anastasija Saleniece,
LLKC Rēzeknes birojs
Foto: no Līgas Springas personīgā arhīva
Pievienot komentāru