Ja vēlies sākt uzņēmējdarbību

Uzņēmējdarbības uzsākšana vienmēr ir sarežģīta un dažādu neskaidru jautājumu pilna procedūra, vienalga – vai to dara jaunietis vai cilvēks ar garāku mūža gājumu. Ir jāapsver biznesa ideja, jāizvērtē, vai tā būs dzīvotspējīga, jāuzzina tik daudz gan par uzņēmuma reģistrēšanas juridiskajiem aspektiem, gan izmaksām, gan konkurentiem, gan grāmatvedību un nodokļiem, gan ir vēl tik daudz citu šķietamu sīkumu, kas patiesībā ir ļoti nozīmīgi. Visbeidzot potenciālais uzņēmējs, kurš visu grib izdarīt pēc labākās sirdsapziņas, nobīstas no tā vien, ka nezina, no kura gala visu sākt.

Informācija par ideju ģenerēšanu un uzņēmējdarbības uzsākšanu ir ļoti plaši pieejama, bet dažkārt pietrūkst vien kāda, kurš palīdz visu sistematizēt, un, kā tautā saka, „salikt pa plauktiņiem”.

 Ja ir dzimusi biznesa ideja vai tikai radusies vēlme uzsākt uzņēmējdarbību lauku teritorijā, katrs topošais uzņēmējs var doties pie sev tuvākā LLKC novada lauku attīstības konsultanta (Latvijā kopumā ir pieejama 133 šādu speciālistu palīdzība) vai uzņēmējdarbības konsultanta (atrodami katrā LLKC birojā bijušo rajonu centros). Ar viņiem iespējams pārrunāt ar biznesa ideju saistītos jautājumus. Klients ar konsultantu kopā var izmantot arī LLKC sagatavoto anketas formā veidoto palīgmateriālu, kas sastāv no vairākām sadaļām: klientam piemērotākais uzņēmējdarbības veids, gatavība uzņemties risku, produkcija un tās noieta tirgi, sadarbības partneri un konkurenti, resursu analīze, vienkāršots ekonomiskais izvērtējums. Atbildot uz šiem jautājumiem, klientam būs iespējams nopietnāk padomāt par to, vai viņam ir viegli strādāt ar cilvēkiem, vai tomēr piemērotāks būtu uzņēmējdarbības veids, kurš nav balstīts, piemēram, uz klientu apkalpošanu. Kā arī – saprast to, kādi resursi, izglītība un prasmes nepieciešamas, un izvērtēt, vai plānotā ideja ir ekonomiski pamatota.

 Saruna ar konsultantu jau sākumā palīdzēs apzināties konkrētās uzņēmējdarbības nozares izvēles piemērotību un paša uzņēmēja trūkumus, kā arī pievērsīs uzmanību riskiem un aspektiem, kas būtu jāuzlabo, tādējādi pēc tam atvieglojot uzņēmuma darbības uzsākšanu.

 Ja sarunas rezultātā klients pārliecinās, ka viņš tiešām vēlas nodarboties ar uzņēmējdarbību un dibināt uzņēmumu, tad uzņēmējdarbības konsultants ir tas cilvēks, kurš palīdzēs gan noskaidrot kontrolējošo iestāžu prasības, gan sagatavot nepieciešamos dokumentus iesniegšanai Uzņēmumu reģistrā un citās institūcijās, gan arī nepieciešamības gadījumā izstrādās biznesa plānu un sniegs padomu, kur vērsties papildu finansējuma piesaistīšanai.

 Ja vēlies uzsākt uzņēmējdarbību, atceries, ka pasaulē nebūt netrūkst iespēju – patiesībā to ir pārpārēm! Cilvēkiem ir tik daudz vajadzību, kas vēl nav apmierinātas. Ja kaut ko darām kompetenti un ar iedvesmu, mums ir visas iespējas gūt panākumus!

 

Inita Krivašonoka,

LLKC Lauku attīstības nodaļas vadītājas pienākumu izpildītāja

Pievienot komentāru