Jaunieši gūst pieredzi Raunā un Jaunpiebalgā

GalerijaPrint

Zinību mēnesī Alūksnes un Gulbenes novada jaunieši uzsāka mācības aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros. Šogad tika radīta iespēja mācībās satikties divu novadu jauniešiem, kuri bija izteikuši vēlmi tajās piedalīties – kopā jautrāk.

Mācību procesā jaunieši noklausījās enerģiskās Vitas Brakovskas stāstījumu par Latviju kā radošu biznesa ideju īstenošanas zemi, kā iedvesmoties pelnošam biznesam un kas ir sociālā uzņēmējdarbība.

Otrajā mācību dienā nācās ķerties pie nopietnās uzņēmējdarbības formu izvēles, uzzināt par uzņēmumu dibināšanas un reģistrēšanas kārtību, par ko savās zināšanās dalījās juriste Ilze Rubene. Jā, un kas par uzņēmumu bez resursiem, grāmatvedības uzskaites un finanšu plānošanas. Šīs bieži vien sarežģītās tēmas jauniešiem mēģināja izskaidrot grāmatvedības-ekonomikas konsultante Dace Zvirgzda.

Uzsākot uzņēmējdarbību, jebkurā nozarē viens no svarīgākajiem jautājumiem ir tirgus izpēte un analīze, mārketings un reklāma, savā lekcijā šos un citus ar uzņēmējdarbību saistītus jautājumus apskatīja Inga Grigule. Tika analizēti jauniešu biznesa ideju piemēri, kas kādam no viņiem lika arī pārdomāt savas idejas ieviešanu dzīvē.

Lai tava ideja nonāktu līdz dzirdīgām ausīm, nepieciešama māka to pasniegt, tāpēc prezentēšanas prasmes jaunieši apguva amatieru teātra režisores Edītes Siļķēnas vadībā.

Īstenojot savas idejas, bieži rodas situācija, ka ir vēlme, bet trūkst finansējuma, lai to līdz galam ieviestu dzīvē, līdz ar to tika uzaicināta Dita Grigore, biedrības “Savļaudīm” pārstāve, kura dalījās pieredzē par finansējuma piesaistīšanas iespējām lauku teritorijā esošiem uzņēmumiem un biedrībām.

Mācības noslēdzot, tika uzklausītas jauniešu idejas, kuras kāds jau sācis ieviest, cits ir ceļā uz ieviešanu, bet kādam ieceres tikai galvā. Dažiem galva pilna ar idejām, bet, lai nonāktu līdz slēdzienam – jā, tas ir mans, vēl nepieciešama pamatīgāka izpēte un informācijas iegūšana no pieredzējušiem uzņēmējiem.

Lai šo mācību procesam pieliktu punktu, devāmies pieredzes apmaiņas braucienā pie Raunas novada un Jaunpiebalgas uzņēmējiem, kuri savas idejas jau ievieš dzīvē. Apmeklējām divus salīdzinoši jaunus uzņēmumus – SIA “Latnature” un SIA “Latvijas ķiploks”. Patīkami bija dzirdēt, ka viena uzņēmuma sākums ir piedalīšanās Valsts Lauku tīkla aktivitātē “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”. Abu uzņēmumu ražošanas pamatizejmateriāls ir Latvijā audzēti dārzeņi, un ir plāni savus ražojumus piedāvāt ne tikai vietējā tirgū, bet arī eksportēt.

Tālāk ceļš mūs veda uz bioloģisko zemnieku saimniecību “Jaunieviņas”, kas ir plaša profila saimniecība, pamatnozare ir putnkopība, bet tur māk arī uzņemt tūristus un citus interesentus, tos pabarot un ja nepieciešams – izguldīt. Saimniecībā audzē arī cidonijas, no kurām tiek gatavotas sukādes un želejas konfektes. Lai tiktu sakopta ainava, saimniecības pļavās ganās savvaļas zirgi un ekstensīvo šķirņu gaļas liellopi.

Brauciena noslēgumā devāmies pie Māra Pirkstiņa, kurš kopā ar domubiedriem Latvijas ainavu papildinājis ar netradicionālās arhitektūras objektiem – kupolmājām. Jaunieši ar interesi klausījās pieredzes stāstījumā, kā radās šī ideja un kā tā tika īstenota dzīvē.

Ar pieredzi bagātinājušies, jaunieši atdzina, ka raduši iedvesmu darbībai un domai, vai tad es arī tā nevaru, noteikti varu.

Sarmīte Svilāne,

LLKC Alūksnes konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru