Seminārā pievērš lielāku uzmanību vietējiem produktiem
Alsungā 21. martā norisinājās seminārs “ Vietējo produktu pārstrāde – mājražošana”. Liels prieks par kuplo dalībnieku skaitu ne tikai no Alsungas, bet arī Jūrkalnes un Kuldīgas. Prieks par iedzīvotāju vēlmi un uzdrīkstēšanos uzsākt ko jaunu, jo liela sabiedrības daļa izvēlas savā uzturā lietot mājražotāju piedāvāto produkciju, kuru ražošanā joprojām izmanto tradicionālās sentēvu metodes.
Semināra mērķis bija pievērst lielāku uzmanību vietējiem produktiem un to izmantošanai netradicionālās receptēs. Uzsākot produktu ražošanu mājas apstākļos, svarīgi izprast likumdošanas prasības, apzināties savu vēlmi un iespējas. Pasākuma dalībnieki tika iepazīstināti ar normatīvajiem aktiem mājražošanā. Īss ieskats tika sniegts par prasībām, kādām jābūt telpām, aprīkojumam, iepakojumam, uzglabāšanai un citiem faktoriem, lai produkts būtu drošs patērētājiem. Bieži vien šo jautājumu neizpratne kavē darbības reģistrēšanu. Noderīgus padomus guva gan tie, kuri jau nodarbojas ar pārstrādi, gan tie, kuri vēl tikai plāno uzsākt.
Interesantākā pasākuma daļa bija ēdienu gatavošanas meistarklase, ko vadīja restorāna “Bangerts” šefpavārs Aigars Sīlis. Alsunga ir slavena ar sklandraušu piedāvājumu. To galvenā sastāvdaļa ir burkāni. Meistarklasē tika gatavoti trīs ēdieni, kuros izmantoja burkānus. Biezzupai burkānus vispirms apcepa kopā ar sīpoliem, pēc tam pievienoja buljonu un interesantākai garšai – kokospienu. Pēc tam visu sablendēja biezzupā. Neparasta bija zupas pasniegšana divās konsistencēs un dekorēšana ar biešu ikriem un kāpostu čipsiem.
Burkānu maizes gatavošanas process ir ilgāks, to pavārs bija jau izcepis un degustēšanai atvedis trīs siltus smaržīgus kukulīšus. Mīklu nākamajam cepienam gatavojām kopā. To sadalīja interesentiem, kuri to varēja izcept savās krāsnīs. Alsundznieces tika pie sena maizes ierauga, kurš jāglabā ledusskapī un katru nedēļu jāpabaro ar svaigiem miltiem un ūdeni.
Saldajā ēdienā gatavojām burkānu kēksu ar meringu. Kēksa pamatā bija burkānu sula nevis rīvēti burkāni. Tas struktūru izceļ poraināku. Visas receptes bija vienkāršas, viegli pagatavojamas, bet ļoti garšīgas.
Pavārs dalījās savā pieredzē, kā vietējos produktus izmanto restorāna ēdienkartēs. Pastāstīja par kļūdām ēdienu gatavošanā un daudz dažādu knifiņu, par ko mēs varbūt pat ikdienā neiedomājamies. Arī restorānā “Bangerts” ēdienu gatavošanā izmanto vietējos produktus. Aigars Sīlis ēdiena gatavošana strādā jau desmit gadu. Labus vārdus viņš veltīja savam uzņēmumam un dalījās mārketinga noslēpumos klientu piesaistīšanai.
Šefpavārs Aigars teica: “Uz restorānu ejam kā uz svētkiem un arī vēlamies saņemt ko īpašu, ja vēlamies ēst karbonādi, ko ēdam ikdienā, jāiet uz ēdnīcu vai kafejnīcu.”
Gatavojot ēst un diskutējot, semināra dalībnieki ieguva jaunus kontaktus, un bioloģiskā saimniecība “Dzirnas” jau šopavasar gatava piegādāt produkciju restorānam.
Nobeigumā tika pastāstīts par pasākumu “Novada garša”, kas norisināsies pie Nabas ezera 29. jūnijā. Pasākums būs lieliska iespēja parādīt savus ražojumus lielam interesentu pulkam.
Novēlu skatīties uz priekšu un uzdrīkstēties uzsākt ko jaunu. “Trauks piepildās pakāpeniski, piliens aiz piliena. Katrs meistars kādreiz bija amatieris. Ja esi pastāvīgs un pacietīgs, tu būsi veiksmīgs. Neviens nevar tāds kļūt vienā naktī; veiksme atnāk pie tiem, kuri ir gatavi sākt ar mazumiņu un cītīgi strādāt, līdz trauks būs pilns.”
Santa Kreičmane,
Alsungas novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru