Smārdē var nopirkt prieku
Iestājoties siltam laikam, kad nakts salnas vairs nespēj sabojāt augus, daudzi cilvēki vēlas savas mājas izdaiļot ar puķu podos ziedošiem stādiem. Tādēļ jau ceturto gadu mašīnu straumes plūst uz Tukuma novada Smārdes pagasta stādaudzētavu ”Celmu pasaule”. Tur saimnieko Ineta Rudzīte un Haralds Kronbergs.
Saimniece izglītību ieguvusi, mācoties Bulduru dārzkopības vidusskolā, savukārt Haralda zināšanas saistītas ar mežizstrādi. Strādājot lielā mežizstrādes firmā, saimnieks ir guvis priekšstatu, kā jāorganizē savs bizness. Haralds uzsver – ir jābūt skaidram mērķim, jāstrādā intensīvi, ar lielu darba ražīgumu un jāievieš darbu mehanizācija. Agrāk ģimene nodarbojās ar naturālo saimniekošanu, turot 10 govis. Taču saprata, ka tā vairs saimniekot negrib un nolēma pievērsties puķkopībai. Sākumā iestādītie simts tomātu stādi un piecdesmit puķu podi likušies daudz. Nu jau šopavasar tika iepodoti 5 tūkstoši stādu, bet nākošpavasar plānots palielināt apjomu līdz 8 tūkstošiem augu, jo šopavasar pirmajā pirkšanas vilnī tika izpirkti daudzi augi un ziedošu ziedu kompozīcijas, rezultātā samazinājās pircējiem piedāvājamais augu sortiments. Saimnieki negrib pieļaut, ka kaut kā trūkst. Šeit arī tiek piedāvāti dārzeņu un tomātu dēsti, nelielā apjomā – daudzgadīgie augi. Visa piedāvātā produkcija ir kvalitatīva, daudzveidīga, cenas ir krietni zemākas nekā Tukuma tirgū. Šie kritēriji droši vien kļuva par pamatu tam, kādēļ saimnieki tik ātri ieguva plašu klientu loku. Daļa pircēju šeit pavada vairākas stundas, priecājoties par ziedu krāšņumu. Rezultātā klients aizbrauc mājās atpūties un gandarīts par redzēto, padalās ar kaimiņu, kurš ieinteresēts brauc uz stādaudzētavu iepirkties. Šobrīd ir ļoti daudz patstāvīgo klientu, kuri brauc gadu no gada. Pirmajā saimniekošanas gadā Ineta un Haralds produkciju brauca realizēt uz tirgu. Bet nonāca pie atziņas, ka šādi tiek zaudētas 6-8 darba stundas, kad siltumnīcās nekas nav darīts. Tādēļ arī izvēlējas modeli, ka pircēji paši staigā pa siltumnīcām, izvēloties sev nepieciešamos stādus. Pagalmā ir izvietoti informatīvi plakāti, savukārt siltumnīcā – augu nosaukumi un cenas. Šāda sistēma ļauj apkalpot daudz vairāk pircēju.
Rodas jautājums, kā var mācēt izaudzēt šādu apjomu? Kā var apkalpot tik lielu pircēju plūsmu? Saimnieki saka, ka tas nav viegli. Reāli ikdienā šeit strādā pašu ģimene trīs cilvēku sastāvā, pazīstami cilvēki tiek paņemti palīgā vienīgi martā. Jāpiebilst, ka pats saimnieks strādā algotu darbu, vien tagad, uz produkcijas realizācijas laiku, ir paņemts atvaļinājums. Siltumnīcās laistīšanas darbus atvieglo ierīkotā laistīšanas sistēma, savukārt uz galdiem izvietoti slapjie paklājiņi, kuri var aizstāt laistīšanu uz vienu dienu. Atzinīgus vārdus gribas veltīt saimnieka dažādām prasmēm, jo visus saimniecībā nepieciešamos darbus Haralds spēj paveikt pats. Viņu interesē pats darbošanās process, tehniskais risinājums līdz iegūtam vēlamajam rezultātam. Ticis rēķināts un domāts, kā no parastām mucām ierīkot apkuri, lai iegūtais siltums būtu pietiekošs. Arī siltumnīcu celšana – paša saimnieka roku darbs. Nākamsezon siltumnīcu apkurei izmantos granulas, kas ļaus retāk naktīs celties. Līdz ar to paši jutīsies možāki. Lielu atspaidu dod piederošais mežs, jo malku kurināšanai sagatavo paši ziemas mēnešos. Domājot par nākotni, 12 ha platībā tiek kopta jaunaudze. Jāatdzīst, mežs saimniekam ir svarīgs, tāpat kā katrs zarainais celms, kas nācis no viņu meža. Starp citu, mājas nosaukums ir “Celmi“, bet, lai interneta vidē sevi publiskotu, bijis vajadzīgs labs nosaukums. Dzirdot pircēju sajūsmu par šeit citādo pasauli, radās nosaukums ”Celmu pasaule”. Sākumā tas šķitis nepierasts, bet šobrīd jau kļuvis kā viņu zīmols.
Par šīs ģimenes īsā laikā paveikto var stāstīt daudz. Arī nākotnes ideju netrūkst. Saimnieki jau tagad ir sākuši strādāt, lai labiekārtotu apkārtni. Šobrīd pie viņiem ciemos brauc bērnudārza grupiņas, savukārt citi – svinēt vecmeitu ballīti. Citiem interesentiem prieks aplūkot šeit esošās cūciņas, bet ir domāts iegādāties arī citus dzīvnieciņus. Saimnieki uzskata, lai piesaistītu cilvēkus, ir jārada patīkami apstākļi, jāpafantazē kas interesants. Viņi cenšas strādāt maksimāli daudz, jo konkurence neļauj stagnēt, ir jākustas, lai attīstītos. Šogad otrajā apritē pēc podiem vairs netiks stādīti tomāti, kā to darīja agrāk, kaut iepriekšējā sezonā raža iegūta 3 t. Bet saimnieki ir bagāti ar idejām, varbūt šogad rudenī siltumnīcās ziedēs krizantēmas.
Ciemojoties “Celmu pasaulē”, prieks redzēt un sajust ziedu skaistumu, tāpat patīkami dzirdēt saimnieku entuziasmu, kurš iedvesmo. Sastapties ar gudru darboties prasmi, saimnieces laipnību un labvēlīgo attieksmi. Prieks, ka saimnieki noticējuši sev, un viss izdodas.
Ilze Ruka,
LLKC Tukuma KB Lauku attīstības konsultante
Foto: Ilze Ruka
Pievienot komentāru