Top inovatīvi produkti no aitu un kazu piena

GalerijaPrint

LLKC Tukuma konsultāciju birojs organizēja mācību braucienu lauksaimniekiem par lauksaimnieciskās ražošanas blakusproduktu izmantošanas un pārstrādes tehnoloģijām un  inovatīvu produktu ražošanu. Tika apmeklēti trīs dažādu nozaru uzņēmumi: Ozolnieku novada Cenu pagastā – SIA “Līcīši Ltd.”, Bauskas novada Brunavas pagastā – z/s “Krišjāņi” un Baldones novada Baldones pagastā – SIA “Eko Invest”. 

SIA "Līcīši Ltd." ir viens no lielākajiem kazu audzēšanas un kazas piena produktu ražošanas uzņēmumiem Latvijā. No 2005. gada tas ir bioloģisko piena produktu pārstrādes uzņēmums.  Saimniecība “Līcīši” dibināta 1992. gadā, tās saimnieki ir Aivars un Māra Liepiņi. Viņi no Rīgas pārcēlušies uz laukiem un uzsākuši saimniekot no vectēva mantotā zemē, kur sākotnēji audzējuši buļļus, cūkas un citus mājdzīvniekus, vēlāk arī kazas. 2009. gadā tika uzcelta jauna kazu kūts un slaukšanas zāle, kurā ar slaukšanas aparātiem vienlaikus tiek slauktas 12 kazas. Kazas tiek slauktas divas reizes dienā, sezonas laikā izslaucot 2 līdz 4 litrus piena no kazas dienā. Piens pēc slaukšanas nonāk dzesētājā, kur tiek strauji atdzesēts, tādējādi nodrošinot pienam augstu kvalitāti. Kazas brīvi ganās saimniecībai piederošajās pļavās. Palīgs kazu izvešanai ganos ir labi apmācīts borderkollijs. Saimniecībā ražo kazas pienu, mīkstos kazas sierus, nogatavinātu sieru, dažādus siera veidus eļļā, jaunums ir saimniecībā ražotais kefīrs. Kazas piens pārstrādei tiek papildus arī iepirkts. Gatavo produkciju katru dienu realizē “Rimi” lielveikalos un divas reizes nedēļā lielveikalā “Sky”, Rīgā. Uzzinājām, kā pagatavot kazas sieru mājas apstākļos un kā tas tiek gatavots “Līcīšos”. Mīksto sieru var izmantot kosmētikā, kā barojošu krēmu, savukārt nogatavināto sieru saimniekiem labi pazīstama pirtniece izmanto kā skrubi. Kazas piens tiek pasterizēts 62 grādu temperatūrā, lai tajā saglabātos pēc iespējas vairāk vitamīnu un minerālvielu. Ne velti saimniecība SIA “Līcīši Ltd.” saņēmusi Latvijas Ārstu biedrības apbalvojumu “Veselīgs Latvijas uzturs”.

Bauskas novada Brunavas pagasta “Lobgalē” nu jau vairākus gadus tiek audzētas piena aitas. Zemnieku saimniecība “Krišjāņi” apsaimnieko 780 ha lauksaimniecības zemes. Papildus augkopībai saimniecība nodarbojas ar piena lopkopību. Tajā ir ap 680 liellopu, tai skaitā 260 slaucamas govis. Vēlāk saimniecībā pienu sākuši pārstrādāt. Tomēr saimniecei Ilutai Straģei piena lopkopība nebija īstais aicinājums. Jau kopš bērnības Ilutai ļoti patikušas aitas. Uzzinājusi, ka tepat Biržos ir slaucamas aitas, 2010. gadā sākusi interesēties. Šobrīd saimniecībā ir 55 slaucamas aitas (Ostfrīzijas piena un Beļģu piena šķirnes krustojums) un 30 jaunaitiņas. Saimniecībā tiek gatavoti sieri, aitas piena jogurti un saldējums, tostarp sorberts no aitas piena sūkalām. Aitas tiek slauktas pašu būvētā slaukšanas zālē, kas tikusi pielāgota, padziļināta, lai atvieglotu darbu. 10 aitas tiek ielaistas slaukšanas zālē, kur tās divatā tiek izslauktas stundas laikā. No vienas aitas iegūst 1-2 l piena dienā. Aitu piens tiek iegūts sezonāli: no pavasara līdz rudenim. Tādēļ daļa aitu piena tiek sasaldēta, lai vēlāk ziemā gatavotu jogurtus. Aitas piens ir treknāks nekā govs un kazu piens. Atšķirībā no kazu piena aitas pienam nav piegaršas. Aitas pienu iesaka bērniem, kas nepanes govs pienu, un arī senioriem. Gatavā produkcija tiek realizēta Rīgas veikaliņos, kā arī tirgos. Pieprasījums pēc produktiem ir liels. Saimniece eksperimentē, ražojot aizvien jaunus produktus. Jaunums ir no aitu piena gatavots grilsiers. Tiek ražoti arī ekskluzīvi produkti – nogatavināti sieri. Apbrīnojama ir saimnieku enerģija, un īsti nav saprotams, kā saimniece Iluta visu var paspēt. Straģu ģimene audzina piecus bērnus, jaunākajam ir tikai pusotrs gadiņš. Ir skaisti sakopta sēta, aitu slaukšana, mājražošana, tūrisms, turklāt Iluta ir vienīgā Latvijā, kas no aitas piena ražo vairāku veidu sierus, bezpiedevu jogurtu, bet no siera blakusprodukta – sūkalām – saldējumu. Jā, arī mēs degustējot saimniecībā saražoto, baudījām saimnieces viesmīlību, sirdssiltumu, mieru, un tikām pārsteigti ar Ilutas meitu sniegto koncertu.

Baldones novada, Baldones pagasta “Lauku” mājās mūs sagaidīja māksliniece Rita Pranča. Viņi abi ar vīru ir mākslinieki un savās mājās rada gleznas un dabīgu kosmētiku. Saimnieki ir “zaļi” domājoši, tādēļ, sākot dzīvot lauku īpašumā, nolēmuši nopirkt divas kazas, bet beigās izrādījies, ka īsti nevar tās turēt, jo kā jau māksliniekiem vajadzējis bieži vien braukt uz dažādiem plenēriem, dažkārt pat uz vairākām nedēļām. Atdevuši kazas netālu dzīvojošajiem kaimiņiem. Tomēr māksliniece vēlējusies pamēģināt pagatavot ziepes, izmantojot kazu pienu. Sākumā tās dāvināts draugiem, kolēģiem. Visiem paticis, tāpēc no dabai draudzīgām izejvielām sākti gatavot arī citi skaistumkopšanas produkti – ziepes, skrubji, ķermeņa sviesti, krēmi, lūpu balzami, kur lauku kazu piens ir sastāvdaļa vairākumam produktu. Jaunākais no produktiem ir dažāda veida ziedūdeņi – hidrolāti. Vēl produktu gatavošanā tiek izmantotas kvalitatīvas eļļas, kaltēti augi. Produktus iespējams iegādāties dažādās tirdzniecības vietās Rīgā, kā arī viesojoties mākslinieku mājās. Te ir iespējams skatīt darba procesu, rīkot mākslas plenērus un kosmētikas izgatavošanas meistardarbnīcas. Šajā reizē grupas dalībnieki tika iesaistīti meistarklasē – skrubja pagatavošanā.

Brauciena dalībnieki bija pārsteigti par tik dažādām iespējām inovatīvu produktu ražošanā, apmeklēto saimnieku uzņēmību, enerģiju un radošumu, kas dod iedvesmu ar jaunu sparu darboties savā saimniecībā.  

Sarma Rotberga,

Tukuma novada konsultante

Saimniecību apmeklējumi tika nodrošināti Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākuma “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem” ietvaros, LAD līguma Nr. LAD011018/P43.

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru

Partneri

Iepriekšējais

Kļūda | Lauku tīkls

Kļūda

Statusa ziņojums

  • field_cron: Launched in thread 1
  • queue_smtp_failure_queue: Launched in thread 1
  • queue_views_bulk_operations: Launched in thread 1
  • simplenews_cron: Launched in thread 1
  • queue_smtp_send_queue: Launched in thread 1
Tīmekļa vietnē notika negaidīta kļūda. Lūdzu, mēģiniet vēlreiz vēlāk.