Uldis Māls: Laukos jāsaimnieko, nevis jāizdzīvo

„Laukos jāsaimnieko, nevis jāizdzīvo!” – tā uzskata Uldis Māls, kurš saimnieko „Apiņu” māju zemnieku saimniecībā Saldus novada Kursīšu pagastā.

Uldis audzis pilsētā, dzīvojis kārtīgu pilsētnieka dzīvi. Taču, kad 1991. gadā Ulda mamma ieguva īpašumā 15 hektāru zemes Kursīšu pagastā, bija skaidrs – zeme neapsaimniekota nedrīkst būt, ir jādomā, kā to apsaimniekot. Tika izlemts audzēt dārzeņus.

Tā, braukājot uz saimniecību, Uldis noskatīja savu sievu Inesi, kura palīdzēja vecākiem saimniekot saimniecībā Kursīšu pagastā. Pēc laulībām Uldis uz Kursīšu pagastu pārcēlās dzīvot, un pilsētnieks pamazām kļuva par īstu saimnieku. Uldim bija viena piena gotiņa, un jaunā ģimene nolēma paralēli dārzeņu audzēšanai uzsākt piena lopkopību. Tika turētas septiņas piena govis. Bet, kad Kalnu pienotava nesamaksāja par nodoto pienu, viņi saprata, ka jādomā kas cits. Un tika izlemts par labu gaļas liellopiem. Jau esošajiem liellopiem tika piepirkti Šarolē šķirnes gaļas liellopi. Paralēli saimniecības pamatdarbības maiņai, pašu spēkiem tika rakstīts un realizēts daļēji naturālo saimniecību atbalsta projekts. Projekta ietvaros tika iegādāti arkls, kultivators, miglotājs, pļaujmašīna un piekabe. Nu jau saimniekošana kļuva aizvien modernizētāka, ganāmpulks strauji paplašinājās, tādēļ sāka papildus arī nomāt lauksaimniecības zemi. Lai vēl vairāk attīstītu un modernizētu saimniecību, 2010. gadā saimnieks rakstīja un realizēja vēl vienu Eiropas Savienības atbalsta projektu „Lauku saimniecību modernizācija”, un tika iegādāts jauns traktors. Šobrīd saimniecībā kopā apsaimnieko ap 50 ha lauksaimniecības zemi un gaļas liellopu ganāmpulkā ir jau 44 lopi.

Paralēli gaļas liellopiem tiek turpināts audzēt dārzeņus un kartupeļus, kas šogad aizņēma 2 ha platību. Zemnieku saimniecībai izveidojusies lieliska sadarbība ar vietējām ēdnīcām, kuras iecienījušas kvalitatīvo produkciju un ar katru gadu vēlas iegādāties aizvien lielāku daudzumu dārzeņu un kartupeļu. Saimniecībā ar visiem darbiem tiek galā saviem spēkiem – ziemā Uldis ar sievu Inesi, kura vēl papildus saimniecībai paspēj ar savu entuziasmu un darba sparu strādāt Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Saldus nodaļā par lauku attīstības konsultanti, sniedzot savas zināšanas un pieredzi citiem lauksaimniekiem. Vasarās palīgā darbos nāk bērni – dēls un meita.

Uldis atzīst: „Laukos pats sev saimnieks, nav jāstrādā no algas līdz algai. Ja ir gribasspēks un vēlme saimniekot, laukos var dzīvot ļoti labi, nevis izdzīvot!”

 

Kristiāna Rožuleja,

LLKC Saldus nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Pievienot komentāru