Atjaunots nacionālo partizānu bunkurs Amatā
Cēsu pusē aktīvi darbojas vēsturisko kauju izpētes grupa. Agra Šulta vadībā nodibinājums „Brunis” atjaunojis nacionālo partizānu bunkuru apskatei vēstures interesentiem.
Bunkurs tika atjaunots LEADER projektu konkursa Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai ietvaros. Vīri talkās savām rokām izveidojuši vēsturiskā partizānu bunkura atveidojumu, labiekārtojuši mežmalu, ierīkojuši ugunskura vietu. Projekta rezultāti sabiedrībai tika atklāti 2013. gada septembra beigās. Sabiedriskā ieguldījuma kopējās izmaksas bija 1996,67 lati (2841 eiro), publiskais – 1797,00 lati (2557 eiro).
Projekta mērķis bija izveidot Latvijas partizānu vēstures popularizēšanas centru Vidzemē. Veidot izpratni un veicināt interesi par mūsu valsts militāro vēsturi un nacionālajiem partizāniem Latvijā, piedāvājot sabiedrībai ar vēsturisko tūrismu saistītu aktīvu un izglītojošu brīvā laika pavadīšanu, vēstures faktu izzināšanu. Nodibinājuma „Brunis” izveidotajā partizānu bunkurā Amatas novadā tikusi radīta reāla vēsturiskā atmosfēra.
Projekts tika pabeigts īsi pirms Latvijas valsts 95. gadadienas. Valsts svētkos 2013. gada 18. novembrī interesentu pulkā pie bunkura tika kurināts ugunskurs un skatīta dokumentālā filma par Latvijas neatkarības cīņām. Latvijā nacionālie partizāni turpināja neatkarības cīņu līdz pat 1956. gadam. Vēl ir dzīvi šie vīri. Viņi pārcietuši Sibīrijas „lēģerus” un var daudz ko pastāstīt jaunatnei. Bunkura izveide ir simboliska piemiņas un tikšanās vieta dažādām paaudzēm. Vieta, kur iepazīt daļu no Latvijas neatkarības cīņu vēstures.
Bunkurs ir saistošs galamērķis, kurp doties mūsu vēstures interesentiem, kur jauniešiem izzināt neatkarības cīņu vēsturi, caur personisko pārdzīvojumu izprast cīnītāju patriotismu, gūt jaunu pieredzi. Pielietojot modernās tehnoloģijas, ir iespējas iedzīvotājiem veidot plašāku izpratni par partizānu kustību Latvijā un arī citās Baltijas valstīs. Nodibinājumam ir izveidoti kontakti ar vēstures pētniekiem Lietuvā. Projekta ietvaros iegādātie pamatlīdzekļi – portatīvais dators, video projektors, ekrāns un skaļruņi ir lieliski līdzekļi, kas veido dzīvu to seno dienu aculiecinieku pieredzēto, dzīvās intervijas un reālo apstākļu izskaidrojumu, ļauj sajust tā laika atmosfēru. Izmantojot vizuālo uzskates materiālu, tiek sniegta padziļināta informācija par partizānu kustību, bunkura būvi un par redzamākajām, tolaik iesaistītajām, tagad jau vēsturiskām personām. Partizānu bunkurs izveidots kā publiski pieejama vieta. Kopā ar Amatas novada tūrisma centru tiek strādāts, lai to iekļautu tūrisma maršrutos. Objekts veidos vēsturiskās tematikas sasaisti ar novada un valsts iepazīšanu interesentiem no tuvākas un tālākas apkārtnes. Objekts atrodas Amatas novada Drabešu pagastā, „Amadās” , tuvu pie Melturiem. Projekts 2014. gadā startēja Latvijas Lauku foruma Dižprojektu konkursā un guva ievērojamu vērtētāju atzinību.
Vairāk informācijas par Cēsu pusē īstenotajiem LEADER projektiem var iegūt, apmeklējot mājaslapu http://www.partneriba.lv. Cēsu rajona lauku partnerība ir nevalstiska sadarbības organizācija, kas vieno dažādu sabiedrības interešu pārstāvjus, un kas ar savu rīcību, zināšanām un organizatoriskajām spējām rosina sabiedrībā iniciatīvu un atbildību par savas dzīves, darba vides attīstību un pilnveidošanu. Darbības teritorija – Cēsu, Amatas, Priekuļu, Līgatnes, Raunas, Vecpiebalgas, Jaunpiebalgas novadi un Raiskuma pagasts.
Dace Kalniņa,
LLKC Cēsu nodaļas Priekuļu novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru