Kvalitatīvu kartupeļu audzēšana, izmantojot integrētās metodes
Ozolnieku novada zemnieku saimniecībā „Amoliņi” 26. augustā notika lauku diena par kartupeļu lapu slimību ierobežošanu integrētā augu aizsardzībā, lai analizētu LLKC ierīkotā demonstrējuma rezultātus.
Stāsta LLKC vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils:
„Demonstrējumā četros variantos galveno kartupeļu slimību – kartupeļu lakstu puves un kartupeļu sausplankumainības –apkarošanas dažādām stratēģijām tika izmantoti kopumā seši dažādas iedarbības fungicīdi. Demonstrējums tika iekārtots kartupeļu šķirnēm ‘Laura’ (galda kartupeļu šķirne) un kartupeļu šķirnei ‘Verdi’, kas kļūst par vienu perspektīvākajām šķirnēm pārstrādei čipsos. Kopumā var secināt, ka šis gads nav bijis lakstu puves gads, bet pēdējās dienās laika apstākļi ir strauji mainījušies, tādēļ augsti produktīvos stādījumos, it sevišķi vēlākos stādījumos, vēl būs nepieciešami smidzinājumi ar kontakta iedarbības fungicīdiem. Tomēr kartupeļu sausplankumainība un sausums atstāja savu negatīvo ietekmi. Sevišķi krasi tas pierādījās šķirnei ‘Laura’, kurai bija vecāks stādāmais materiāls nekā citā saimniecības laukā. Starpība arī tika parādīta. Šis ir uzskatāms piemērs tiem kartupeļu audzētājiem, kuri novilcina jauna kartupeļu sēklas materiāla iepirkšanu. Pareizi pielietoti, savas funkcijas pilda visi fungicīdi. Ar līdzvērtīgiem rezultātiem tika parādīts integrētais – uz eksperta ieteikumiem balstītais variants, kurā tika izmantoti mankoceba d.v. nesaturošie fungicīdi (Glorija, Revus Top un Leimay SC). Aktuālas kļūst arī citas slimības kartupeļu stādījumos, piemēram, kartupeļu antraknoze, ar kuru semināra dalībnieki tika iepazīstināti gan prezentācijā, gan uz lauka. Klātesošie varēja iepazīties ar kopējo kartupeļu nozares stāvokli, ko prezentēja Aiga Kraukle (Kartupeļu audzētāju un pārstrādāju savienība), savukārt Anitra Lestlande no Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) pastāstīja par integrētās augu aizsardzības mājaslapā gūstamo informāciju un aktuālo situāciju tieši kartupeļu slimību jomā. Uz lauka izvērsās karstas diskusijas par fungicīdiem, to pielietošanu, slimībām. Diskusijās piedaloties arī vēl firmai Syngenta, Ilzei Skrabulei no Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta, kā arī prezentāciju autoriem un vēl pārstāvjiem no Zemkopības ministrijas un VAAD prognožu daļas speciālistiem, diskusijas vērtās jo spraigas. Ar savu vairāku gadu desmitu ilgo kartupeļu audzēšanas pieredzi dalījās arī z/s „Amoliņi” īpašnieks Juris Strēlnieks.”
Stāsta LLKC augkopības konsultante Ilze Skudra:
„Demonstrējums tika ierīkots ar mērķi demonstrēt lauksaimniekiem kartupeļu audzēšanu ar integrētām audzēšanas metodēm. Demonstrējuma īstenošanas gaitā tika ievēroti integrētās augu aizsardzības principi: veikts slimību attīstības monitorings, sastādīts mēslošanas plāns, pamatojoties uz augšņu analīzēm; izmantota VAAD mājaslapā publicētā vispārējā brīdinājuma sistēma par kaitīgo organismu parādīšanos un prognoze par to attīstību; lauka izvēlē ievēroti nosacījumi augu maiņā. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem kartupeļus vienā laukā bez augu maiņas audzē ne ilgāk kā trīs gadus pēc kārtas. Demonstrējuma apskates laikā tika uzsvērts, ka šī gada apstākļos augstākas ražas tiktu iegūtas, ja būt nodrošināta laistīšana, tomēr tas ir būtisks investīciju apjoms. Atšķirības pa variantiem demonstrējuma noslēgumā tiks novērtētas, aprēķinot katra varianta ekonomisko efektivitāti, izvērtējot ražas līmeni un izdevumus ražas ieguvei.”
Lauku dienas dalībniekus par aktualitātēm integrētā augu aizsardzībā iepazīstināja Anitra Lestlande, norādot, ka ir sagatavotas kultūraugu integrētas audzēšanas vadlīnijas, kas tuvākā laikā tiks publicētas VAAD mājaslapā. Tas būs informatīvi ilustratīvs materiāls, kurā norādīti principi kultūraugu audzēšanā, izmantojot integrētās augu aizsardzības metodes. VAAD pārstāve informēja, ka, apmeklējot saimniecības, tika aizpildīta vizītes lapa, lai noteiktu saimniecības atbilstību saimniekošanai integrēti. Vizītes lapā uzskaitīti integrētas audzēšanas principi un, tos ievērojot, saimnieks var savākt maksimāli 10 punktus. Konstatēts, ka vislabāk šos principus ievēro lielās saimniecības. Vizītes lapa tiks publicēta VAAD mājaslapā, lai katrs saimnieks, kurš saimnieko integrēti, var novērtēt savas saimniecības atbilstību integrētās audzēšanas principiem.
Lauku dienā Aiga Kraukle no Kartupeļu audzētāju un pārstrādāju savienības aicināja lauksaimniekus izmantot kvalitatīvu sēklas materiālu, akcentējot tā nozīmi kartupeļu produkcijas ražošanā. Atbildot uz jautājumu par selekcijas materiāla nodrošinājumu Latvijā, viņa vērsa uzmanību uz to, ka Latvijā ir selekcionētas labas vietējās šķirnes, kas atbilst vietējiem apstākļiem, ko apstiprināja arī Priekuļu laukaugu selekcijas institūta pētniece Ilze Skrabule. Pašreiz selekcionāri pieprasa bioloģiskās kartupeļu šķirnes, jo līdz ar tirgus un eksporta iespējām pieaug bioloģiski audzētu kartupeļu platības.
Pateicamies z/s „Amoliņi” īpašniekam Jurim Strēlniekam par iespēju realizēt demonstrējumu kartupeļu stādījumos un ceram, ka lauku dienas apmeklētājiem iegūtās atziņas bija noderīgas!
LLKC ierīkoja demonstrējumu saimniecībā VLT pasākuma „Ilgtspējīgu lauksaimnieciskās ražošanas pilotprojektu īstenošana” ietvaros.
LLKC Augkopības nodaļa
Foto: Ilze Skudra
Pievienot komentāru