Smelties pieredzi un praktiskās zināšanas Polijā

GalerijaPrint

LLKC Jelgavas biroja organizētās mācības par tēmu “Lauksaimnieciskās ražošanas ietekme uz vidi” noslēgsies nākamgad janvārī, bet jau šoruden 20 lauksaimniekiem, šo mācību dalībniekiem, bija iespēja apmeklēt vairākas saimniecības un uzņēmumus Polijā, Podlases vojevodistē, lai tur smeltos praktiskas zināšanas bioloģiskās daudzveidības uzturēšanā, novērtētu dabas resursu izmantošanu, analizētu emisiju mazinošos pasākumus un iepazītos ar lauksaimniecības produkcijas ražošanas un pārstrādes tehnoloģijām.

Podlases botāniskais dārzs

Podlases botāniskais dārzs, iespējams, ir jaunākais botāniskais dārzs Eiropā, tas tika dibināts 2011. gadā, lai gan gatavošanās tā izveidei sākās pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā. Dārza galvenais mērķis ir vākt un aizsargāt augus. Vadmotīvs ir arī augu aizsardzība to dabiskajās audzēs, attīstot to audzēšanas metodes. Podlases garšaugu dārzā joprojām notiek jaunu sugu veidošana un ievākšana. 2011. gadā ieguva Botāniskā dārza statusu un Polijas Botānisko dārzu un dendrāriju padomes biedra statusu. Pašlaik tajā ir aptuveni 1500 taksonu, tostarp 85 sugas, kurām ir stingra un 13 daļu ar likumu noteikta aizsardzība. Dārza specifika ir savvaļas ārstniecības augu populāciju kolekcijas, kas iegūtas no Austrumpolijas apgabala un veido pētniecisko materiālu, kuru izmanto zinātniskās institūcijas, kas sadarbojas ar botānisko dārzu. Dārzs regulāri publicē informāciju Index Seminum un apmainās ar sēklām ar 45 vietējām un ārvalstu institūcijām. 2012. gadā dārzā tika izveidots dabas izglītības centrs, kurā vada nodarbības bērniem, skolēniem un augstskolu studentiem. Podlases ārstniecības augu dārzā ir augi, ko cilvēki izmantojuši gan agrāk, gan mūsdienās virtuvē, medicīnā, krāsošanā, celtniecībā, aušanā, kā arī aizsardzības un maģijas nolūkos. Visi ar produktu radīšanu saistītie darba posmi tiek veikti, saudzējot vidi. Savvaļas augus iegūst no īpaši ierādītām vietām, bet pārējos no ekoloģiskajiem stādījumiem un vietējiem zemniekiem. Produktu iepakojums galvenokārt ir izgatavots no stikla un papīra, ko var pārstrādāt. Zāļu tēju maisiņi ir izgatavoti no 100% bioloģiski noārdāmas, nebalinātas un nehlorētas celulozes un kukurūzas cietes.

Uzņēmums ar zīmolu “Dary Natury” un Ziołowy Zakątek 

Polija izsenis ir bijusi Eiropā vadošā valsts garšaugu ražošanā, šobrīd vairāk ražo tikai Rumānijā un Albānijā. Viens no lielākajiem ārstniecības augu importētājiem ir Bulgārija. Uzņēmums ar zīmolu “Dary Natury” tika izveidots 90. gados Grodziskas Podlases komūnas nelielā Koričini ciemā, kas atrodas meža ielokā. Šeit dzimis un audzis uzņēmuma īpašnieks Miroslavs Angielčiks, kurš jau no agras bērnības kopā ar vecmāmiņu vācis ārstniecības augus un gatavojis augu maisījumus, kā arī vācis ziņas par augu izmantošanu. Šobrīd, izstrādājot ārstniecības augu maisījumus, uzņēmums paļaujas ne tikai uz mūsdienu zināšanām, ko pamato detalizēti pētījumi, bet arī uz tradicionālajām zināšanām, kuras novada iedzīvotāji ir krājuši gadiem ilgi. Šajā reģionā, kur atrodas saimniecība, vienmēr ir bijušas nabadzīgas augsnes. Šeit ir tīra vide, nav attīstīta rūpniecība. Ārstniecības augu vākšana ir populāra jau kopš seniem laikiem. Trīs ciemu iedzīvotāji 10 mēnešus gadā vāc ārstniecības augus, 50% no visiem ārstniecības augiem Polijā ievāc šie trīs ciemi un nopelna ap 1 milj. eiro. Vēl Polijā 3 firmas bez ”Dary Natury” iepērk ārstniecības augus. Pieprasījums strauji aug. Produkciju eksportē arī uz ASV. Saimniecība pārdod jau gatavo produkciju. Piedalās daudzās izstādēs ārzemēs. Audzē zubrovkas zāli, kas tiek dabīgi audzēta mežā. Polijas tirgū gadā nepieciešamas 8 tonnas sausā produkta. Zāli audzē no stādiem. Saimnieka doktora darbs tika izstrādāts par šo augu – zubrovku.

Ar katru gadu savvaļas ārstniecības augi mežā samazinās, tāpēc tiek meklētas iespējas tās kultivēt. Pašlaik liels pieprasījums ir pēc nātrēm – tām ir vislielākā peļņa. Daļa no ārstniecības augiem tiek pavairota šeit, pēc tam stādi tiek doti vietējiem zemniekiem audzēšanai. Izaudzētā raža tiek no zemniekiem iepirkta un pārstrādāta. Ar katru gadu palielinās pieprasījums pēc ekoloģiskajām precēm, tāpēc tiek organizēta ekoloģisko saimniecību attīstība ārstniecības augu ražošanā.

Augsne ārstniecības augiem tiek veidota, lai būtu līdzīga augsnes sastāvam mežā. No nātrēm, vircas un pelniem tiek raudzēts šķīdums, ar to ielabo augsni.  Sala jutīgākie augi ziemā tiek piesegti ar salmiem, tad pavasarī ar grābekļiem tos noņem. Tā dabā izzūdošajiem augiem tiek doti vislabākie apstākļi augšanai, iespēja novākt optimālajā laikā. Ja augi aug savvaļā, ir grūti tos atrast un novākt vienveidīgu produkciju īstajā laikā.

Saimniecībā veic augu pārstrādi – spiež eļļu un sulas, kaltē. Notiek arī augļu un augu pārstrāde ar sublimācijas metodi, kuru iekārtas daļēji finansēja ES fonds. Sulas spiež no dārzeņiem – pētersīļiem, selerijām, galda bietēm, burkāniem u. c. Sula tiek spiesta arī no nātrēm. Realizācija ar katru gadu attīstās par 40%.  Iepakošana daļēji vēl ir roku darbs. Lai ātrums neietekmētu kvalitāti, uz katra fasējuma ir darbinieka identifikācijas kods. Vasarā, kad samazinās iepakošanas darbi, darbinieki strādā dārzā.  

Ar izglītojošo un skaidrojošo darbu, saimnieks izglīto gan jaunatni, gan klientus par augu nozīmi cilvēka veselībā. Ziołowy Zakątek  piedāvā naktsmītnes un dažādus izglītojošos pasākumus par ārstniecības augiem. Agrotūrisms  uzsākts 2007. gadā. Uz šejieni ir pārvestas un atjaunotas 45 koka ēkas gan no Polijas, gan Baltkrievijas. Vislabākais produkcijas noiets ir ziemas periodā, vasarā savukārt ienākumi vairāk nāk no tūrisma piedāvājuma. Tādā veidā tiek līdzsvaroti ienākumi. Pamatā šeit brauc vietējie tūristi no Polijas. Tas ir pietiekami, līdz ar to saimniecība netiek īpaši reklamēta ārpus Polijas robežām. Gada laikā saimniecību apmeklē ap 100 000 cilvēku. Saimniecība organizē daudz sabiedrisko pasākumu. Visa darbība saplūst ar vidi, kas visnotaļ pozitīvi ietekmē apmeklētāju veselību.

Pusi no visas produkcijas realizē saimnieka brālis, kuram ir loģistikas uzņēmums un transportfirma. Realizācija notiek ar internetveikala palīdzību. Turklāt ir vēl 3 uzņēmumi, kuri darbojas kā starpnieki produkcijas realizācijā. 

Tiek ražotas arī barības piedevas mājputniem, kur pamatā ir panātre, asinszāle un skābene. Nātres, pienenes, avenes, ceļmallapas u. c. zālītes tonnām tiek izmantotas dzīvnieku veselībai. No vītolu mizām tiek ražotas granulas, lai lopi, īpaši kazas, tās nesamīcītu, bet apēstu.

Problēma ir ar augu vācējiem, to skaits arvien samazinās. Kā viens no labākajiem darbaspēkiem augu vākšanā ir pensijas vecuma cilvēki, kuri no pilsētas ir pārcēlušies uz laukiem. Tiek rīkoti 1-2 dienu augu vākšanas un sagatavošanas kursi. Kopā ievāc ap 400 sugu augus, 20% ir brīvā dabā vākti, 80% tiek īpaši audzēti. Retos mežos ir vairāk ārstniecības augu nekā biezokņos. Saimniecībai ir izsniegta atļauja 150 t meža augu vākšanai. Tiek ievākta arī čaga – 20 tonnas ik gadu tiek pārstrādātas. Bioloģiskos smiltsērkšķus iepērk Latvijā un Lietuvā. Cidonijas ar BIO sertifikātu arī tiek iepirktas. Jaunums saimniecībā ir ķermeņa kopšanas un kosmētikas ražošana.

Ārstniecības augu veikali ar laiku mainās un kļūst par bioloģisko preču veikaliem, jo pircējs vēlas ne tikai ārstniecības augu tējas, bet plašāku veselībai un dabai draudzīgo produktu klāstu.

Jauns piedāvājums ir veselības centrs ar ūdens un augu ekstraktu procedūrām. Apkure šeit tiek veikta, kā kurināmo izmantojot no eļļas spiešanas pāri palikušās spiedpaliekas.

Darbu organizācijas struktūra ir visai plaša – eksporta speciālists, importa speciālists, mārketinga speciālisti, vairāki darbinieki nodarbojas ar iepakojuma pasūtīšanu un koordinēšanu, lai regulāri ap 1000 veidu produktiem būtu pieejams iepakojums, grāmatvedības speciālisti, personāla speciālists,  korporatīvo klientu menedžeri, ražošanas menedžeris, izejvielu sagādnieks u. c. Kopā ir ap 60 darbinieku.

Dārzkopības saimniecības „Wiesław Błocki” un „Robert Błocki” 

Šīs dārzkopības saimniecības ir apvienojušās kooperatīvā  “BWB PODLASIE Sp. z o.o.” , kas ir augļu un dārzeņu ražotāju organizācija, kas dibināta 2008. gadā. Abas saimniecības ir ģimenes uzņēmumi, kur ir 6 vienas ģimenes locekļi, bet katrs no viņiem šajā kooperatīvā iestājies kā atsevišķs uzņēmums. Ražotāju grupa nolēma darboties kopā, lai iegūtu augstākas kvalitātes produkciju un atbilstu esošajiem standartiem un pieaugošajām klientu prasībām. Grupai pieder aramzeme ap 2000 ha, kas atrodas Podlases vojevodistē, dārzeņus un ogas (upenes, sarkanās jāņogas, ķiršus, aronijas) audzē ap 800 ha platībā. Lai nodrošinātu pārtikas nekaitīgumu, ražotāju grupa ievēro Labas higiēnas prakses (HACCP) un Labas ražošanas prakses GLOBALG.A.P. principus. Pārdod savus produktus ar zīmolu "Warzywa Podlaskie". Dārzeņi un ogas tiek piegādāti pārtikas ražošanas uzņēmumiem, vairumtirgotājiem, mazumtirgotājiem, kā arī mazumtirdzniecības ķēdēm un lielveikaliem. Uzņēmumā audzē 280 ha upenes, 140 ha aronijas, 140 ha kartupeļus, 150 ha burkānus, brokoļus un puķu kāpostus 80 ha, selerijas 40 ha, galda bietes 40 ha, sīpolus, papriku, cukini, pastinaku,150 ha ir labība. 670 ha ir bioloģiski sertificēti. Upenes vairs neaudzēs ar ekoloģiskām metodēm, jo EKO preparāti ir pārāk liels ieguldījums ražošanā, kas neatmaksājas. Augu mēslošanā vadās pēc agroķīmiskām augšņu analīzēm. Upenes kādreiz audzēja 15 šķirnes, šobrīd audzē 10 – Polares, Tisel, Tihope, Tiben, Ruben, Gofert, Ores, Ben Alder, Ben Tirran, Ben Finlay, Ben Hope. Bioloģiskajai audzēšanai iesaka šķirni ‘Polben’. Upeņu ražu vāc 4 nedēļas, jo šķirnēm ir atšķirīgs ogu nogatavošanās laiks. Vāc mehanizēti, ogas realizē svaigas. Upenes kādreiz audzēja vienā vietā no 8 līdz 12 gadiem. Šobrīd jau pēc 5-6 gadiem likvidē un stāda jaunus stādījumu, jo upeņu veco zaru izgriešana ir roku darbs un līdz ar to ir lielas darba izmaksas. Saimniecībā ir 40 patstāvīgi algoti darbinieki, bet sezonas laikā nodarbina ap 60 darbiniekiem. Audzē arī upeņu stādus, kurus piegādā Baltijas valstīm.

Dārzeņi un augļi tiek uzglabāti 700 tonnu lielā saldētavā un modernā, 2011. gadā celtā noliktavā ar 5000 tonnu ietilpību. Mazgāšana, šķirošana un pirmapstrāde tiek veikta šķirošanas ēkā uz pilnībā automatizētas ražošanas līnijas. Dārzeņus realizē secīgi visu gadu.

Pirms 10 gadiem uzņēmums izmantoja ES līdzekļus dažādos projektos ar savu līdzfinansējumu 40% apmērā. Polijā neviena banka neiedeva kredītu projekta realizēšanai, bija spiesti pārdot zemi 300 ha, lai nomaksātu projekta investīcijas. Šobrīd ES projektiem kooperatīvs ir par lielu gan apgrozījuma, gan platību ziņā. Vojevodistē bija 3 šāda veida kooperatīvi, palikuši tagad ir vieni paši. Tirgus situācija aizvadītajos gados ir krietni mainījusies, ja iepriekš 90% no saražotā daudzuma pārdeva Krievijai, tad tagad nemaz. Tiek meklēti vietējie tirgi, kā arī Ukrainā, Rumānijā un pat Grieķijā.

Vīnkopības saimniecība “Winnica Korol”

Saimniecības “Winnica Korol” īpašnieks Mikolajs Korols pirmos 20 vīnogulājus ap māju iestādīja 1995. gadā. Ar augļu vīna darīšanu aizrāvās jau pirms 35 gadiem. Vadot videi draudzīgu saimniecību gleznainajā Mielnikas pilsētiņā pie Bugas upes, Mikolajs Korols novērtēja, ka savā lauksaimniecības zemes gabala nogāzēs var profesionāli izaudzēt cēlas vīnogu šķirnes daudz lielākā apjomā nekā iepriekš. Mielnikas īpašais klimats un Poplavas tuksneša auglīgā augsne un krīta nogulsnes norādīja, ka vīna dārzs var būt pievilcīgs vīnogu kvalitātes ziņā un tūristu galamērķis šajā Polijas nostūrī. 2011. gadā tika iestādīti 900 no Vācijas ievestie potētie vīnogulāju stādi. Augi labi ieauga jaunajā vietā. 2017. gadā tika pabeigta vīnogu dārza stādīšana, šobrīd vīna dārzs aizņem 6 ha. Ar barības vielām un mitrumu bagātā augsne, kas plūst no Ušešcie virsotnes, pat ļoti sausā vasarā garantē labu vīnogu ražu un augstu cukura saturu augļos. Pirmie vīni, kas ražoti no šī vīna dārza 2012.-2014. gadā, bija ļoti daudzsološi, bagāti ar oriģināliem aromātiem. Apbalvojumi: Nacionālā vīnu konkursa Zielona Gurā sudraba medaļa 2013. un 2014. gadā, Polijas vīnu bronzas medaļa ENOEXPO Kraków 2013. Par ražoto vīnu kvalitātes vainagojumu kļuva zelta medaļas piešķiršana starptautiskajā vīnu konkursā Galicja Vitis 2015. gadā par 2012. gada Regent vīnu. Vīna darītavā ražo 30 veidu vīnus. Vīna dārzs ir bioloģiski sertificēts  un tam ir visas atļaujas vīnu ražošanai un tirdzniecībai. Par pamatu šim vīna dārzam tika uzcelts arī moderns vīna pagrabs vīnu ražošanai un uzglabāšanai, kā arī degustācijas telpa. 2012. gadā vīndaris Mikolajs Korols ir pabeidzis aspirantūras studijas vīnoloģijā (vīna zinātnē) Jagelonijas Universitātē.

Podlases lauksaimniecības konsultāciju centrs

Mācību dalībnieki iepazinās ar Podlases lauksaimniecības konsultāciju centra struktūru un sniegtajiem pakalpojumiem, notika praktiskās nodarbības zālāju un ziemāju parauglaukos. Lauksaimniecības produkcijas pārstrādes tehnoloģijas tika novērtētas Podlases lauksaimniecības konsultāciju centra piena, gaļas, augļu un dārzeņu pārstrādes paraugrūpnīcā.

Podlases lauksaimniecības konsultāciju centrs (Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego) ir valsts iestāde ar juridisko statusu, kas sniedz visaptverošas lauksaimniecības konsultācijas Podlases vojevodistē. Konsultāciju ietvaros Centrs veic apmācības, lauksaimnieciskās ražošanas metodes popularizējošas aktivitātes un aktivitātes, kas vērstas uz lauku kultūras un dabas mantojuma saglabāšanu.

Konsultācijas tiek sniegtas vairākās jomās: Jauni risinājumi un tehnoloģija augu audzēšanai kultūraugos: graudaugi, sakņu kultūras, pākšaugi, rūpnieciskās kultūras, lopbarības kultūras un citas kultūras. Standarti un prasības savstarpējai atbilstībai augkopībā. Tiešie maksājumi, subsīdijas, laba lauksaimniecības prakse, integrētā augu audzēšana, integrēta augu aizsardzība. Ražošanas tehnoloģiju pielāgošanās klimata pārmaiņām. Eksperimentu veikšana eksperimentālajā laukā. Jauni risinājumi lopkopībā, standarti un savstarpējās atbilstības prasības dzīvnieku ražošanā, tostarp labturībā, tehnoloģiskie un organizatoriskie risinājumi dzīvnieku audzēšanā un audzēšanā. Biodrošība cūkkopības saimniecībās, noteikumi par lauksaimniecības dzīvnieku ārkārtas kaušanu ārpus kautuves, nosacījumi un prasības, kas saistītas ar dzīvnieku labturības īstenošanu, lauksaimniecības apūdeņošana, kvalitātes sistēmas lopkopībā, racionāla antibiotiku lietošana dzīvnieku ārstēšanā, amatieru un komerciālās dravas vadīšana. Agrovides un klimata pasākumi kā bioloģiskā lauksaimniecība, noteikumi ūdens aizsardzībai pret piesārņojumu ar slāpekļa savienojumiem no lauksaimnieciskiem avotiem, Nitrātu un ūdens direktīva, laba lauksaimniecības prakse, lai samazinātu amonjaka emisijas gaisā, atjaunojamā enerģija, ūdens un notekūdeņu apsaimniekošana un atkritumu apsaimniekošana, bioloģiskās daudzveidības aizsardzība. Ekonomikas un grāmatvedības pakalpojumi.

Lauku attīstības departaments sniedz valsts apmaksātas konsultācijas par jomām:

Lauku iedzīvotāju ienākumu avotu dažādošana. Ar lauksaimniecību nesaistītu uzņēmumu dibināšana un vadīšana. Lauksaimniecības produktu pārstrāde un pārdošana īsās piegādes ķēdēs. Tiešā tirdzniecība, tiešās piegādes. Lauksaimniecības mazumtirdzniecība, Podlases e-tirgus. Agrotūrisma saimniecību, izglītības saimniecību un aprūpes saimniecību izveide un darbība.

Inovācijas darbības grupu izveide un darbība. Lauksaimniecības ražotāju grupu, biedrību un citu lauksaimniecības ražotāju organizācijas formu izveide un darbība. Lauku sieviešu sadarbības izveide un darbība. Lauku mājsaimniecības modernizācija. Veselības profilakse un racionāls uzturs

Atbalsta pieteikumus no Eiropas Savienības vai citu iekšzemes vai ārvalstu institūciju līdzekļiem finansēta vai līdzfinansēta atbalsta saņemšanai.

Maksas pakalpojumi ir pieteikumu aizpildīšana un nepieciešamās dokumentācijas sagatavošana, lai pretendētu uz atbalstu investīcijām lauksaimniecības produktu pārstrādē, ar lauksaimniecību nesaistītas darbības uzsākšanai vai attīstībai, HACCP sistēmu dokumentācijas izstrāde. Augļu un dārzeņu pārstrāde sulās. Apmācību un paraugdemonstrējumu organizēšana piena, gaļas, augļu un dārzeņu pārstrādē paraugrūpnīcā.

Augkopības un lopkopības bioloģiskā saimniecība "Stakul"

Bioloģiskā saimniecība "Stakul" dibināta 2002. gadā, ir vairāk nekā 100 ha zemes, kas atrodas Narevas nacionālā parka tiešā tuvumā.  Saimniecībā tiek audzēti graudaugi, kartupeļi un Limuzīnas šķirnes liellopi. Katru gadu saimniecībā kontroli veic sertifikācijas institūcija, kas garantē, ka saimniecībā audzētie produkti ir ekoloģiski un atbilst noteikumos noteiktajām prasībām.

Galvenie bioloģiskās lauksaimniecības principi "Stakul" saimniecībā ir: piemērotas augsekas izmantošana; dabisko augu aizsardzības metožu izmantošana; mēslošana ar saimniecībā ražotu organisko mēslojumu, kas palīdz uzturēt augsnes auglību; dod priekšroku vietējām kultivēto augu šķirnēm; daudzveidīgas lauku ainavas saglabāšana, izvairoties no lielām monokultūras kultūraugu platībām. Ekoloģiskajā ražošanā vadās pēc ilgtspējīgas attīstības un vietējā dabiskā līdzsvara principiem, cenšoties samazināt slogu uz dabīgo vidi.

Izmantojot dabiskus ražošanas līdzekļus, piedāvā veselīgus produktus ar augstu bioloģisko vērtību.

Realizē kartupeļus, miežus, rudzus, griķus, auzas un tritikāli.

Līdztekus tika izveidots uzņēmums “Karambio” – kā papildinājums ģimenes uzņēmuma koncepcijai. Uzņēmuma profils ir bioloģiskās produkcijas tirdzniecība – galvenokārt putraimi un graudaugi. Piedāvājumā ietilpst grauzdēti un negrauzdēti bioloģiskie griķu putraimi, bioloģiskā prosa, bioloģiskās prosas un griķu pārslas. Izmantojot daudzos pašmāju un ārvalstu kontaktus, Karambio palīdz dažādu ekoloģisku produktu tirdzniecībā, kā arī specializējas atlasīto preču piegādē uzņēmumiem, kas iegādājas EKO produktu.


 

Raimonda Ribikauska, 

LLKC Dobeles biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Raimonda Ribikauska

Mācības “Lauksaimnieciskās ražošanas ietekme uz vidi (praktiskās nodarbības ārzemēs)” tiek nodrošinātas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākuma “Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi” ietvaros, LAD līguma Nr. 10.2.1-2.36/23/P21. Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru