Bērzi kā uzņēmējdarbības pamats
Ikšķilietis Linards Liberts 2011. gada pavasarī nodibināja SIA “Sula”, kas nodarbojas ar bērzu sulu, vīnu, dzirkstošo vīnu un bērzu sulas sīrupu ražošanu un tirdzniecību.
Latvijā jau gadiem ilgi pamata pārtikas preces ir maizes, gaļas un piena produkti. Taču, laikam ritot, tendences patērētāju vidū mainās. Cilvēki arvien mazāk pieķeras kādam konkrētam produktam. Tā vietā vēlas izmēģināt jaunas garšas, jaunas sajūtas, iespējams, meklējot tā saukto umami garšu (piektā no cilvēka pamatgaršām). Arvien jauni produkti tiek ieviesti, izmēģināti un piedāvāti patērētājiem. Noteikti jebkurš attiecīgā vecuma Latvijas iedzīvotājs atceras tukšo plauktu periodu un garās rindas pie veikaliem pagājušā gadsimta otrajā pusē. Laika gaitā daudz kas ir mainījies. Pilsētu un veikalu platības aug, tāpat aug arī tūristu un ceļotāju skaits. Tam visam ir savi iemesli, ceļojot rodas plašāks skatījums uz to, kā dzīvo cilvēki citviet, ko lieto pārtikā un pat to, kāda ir viņu domāšana un pasaules uztvere.
Ražotājiem sniegt savus produktus augstā kvalitātē ir liels izaicinājums. Skaists iepakojums un laba garša nedos neko, ja produktam nebūs pats galvenais – izcila, pastāvīga kvalitāte. Daudzo produktu plašajā klāstā šī īpašība nosaka to, cik atpazīstams un pircējiem stabili tīkams būs saražotais. Tieši tāpēc 21. gadsimta uzņēmējam ir jābūt ļoti prasmīgam dažādās jomās, lai ļautu cilvēkiem noticēt, ka produkts ir patiešām ražots no kvalitatīvām izejvielām. Latviešu pircējam pēdējos gados ir izteikti svarīgi arī tas, lai produkts ne tikai būtu ražots Latvijā, bet arī izejvielas būtu vietējas izcelsmes. Cik interesanti, ka ziemeļu dabas dotais resurss – bērzu sula – ir savā vienkāršībā absolūts līderis, jo kurš gan nav nogaršojis svaigu un dabīgu tikko tecinātu bērzu sulu.
Septembrī Zemkopības ministrija jau 13. reizi izsludināja konkursu Latvijas skolu jaunatnei “Mūsu mazais pārgājiens”, kura uzdevums bija veikt literatūras un informācijas avotu izpēti par bērza daudzveidīgo izmantošanu Latvijā un pasaulē, kā arī doties izpētes pārgājienā vai ekskursijā. Tā kādā nedaudz slapjā oktobra rītā Ogres sākumskolas 4. d klase kopā ar klases audzinātāju Evu Ozeri, kā arī Valtera tēti Tomu Skujiņu un Gustava mammu Elīnu Masteiko (LLKC Ogres biroja uzņēmējdarbības konsultanti) devās uz Ogres dzelzceļa staciju, lai, izkāpjot divas pieturas tālāk – Ikšķilē, veiktu pirmo sava pārgājiena posmu līdz Vīndaru ielai, kur bērziem ir pavisam īpaša nozīme.
Ikšķilietis Linards Liberts jau bērnībā izmantojis bērzu kā ienākumu gūšanas līdzekli – sējis un tirgojis bērzu pirts slotas. 2011. gada pavasarī dibināta SIA “Sula”, kas nodarbojas ar bērzu sulu, vīnu, dzirkstošo vīnu un bērzu sulas sīrupu ražošanu un tirdzniecību. Libertu ģimene kā resursu izmanto dabisku un tīru bērzu sulu, ko iegūst lauku īpašumā no tīrā vidē augošiem bērziem. Bērzu sulu tecināšanai tiek izmantots pašu radīts produkts – “Libertu bērzu sulu tecināšanas komplekts”. Pavasarī to var iegādāties dažādos Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Zviedrijas, Vācijas un pat Jaunzēlandes veikalos, lai jebkurš ļoti viegli un saudzīgi varētu iegūt šo vērtīgo dabas dzērienu, jo bērzu sulu var iegūt visur, kur vien pasaulē aug bērzi. Savā saimniecībā neizmantoto sulu pārdod pašmāju dabīgās kosmētikas ražotājam “Madara Cosmetics”, jo, ādas kopšanas līdzekļos esošo ūdens bāzi aizstājot ar bērzu sulu, ir iespējams ievērojami paaugstināt to efektivitāti ādas aizsardzībā pret apkārtējās vides kaitīgo iedarbību, liecina Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes un “Madara Cosmetics” kopīgi veiktie zinātniskie pētījumi. Saimnieks zinātkārajiem bērniem pastāstīja arī par daudzām citām jomām, kur tiek izmantotas dažādas bērza daļas (lapas, pumpuri, tāss, koksne, piepes), piemēram, mēbeļu ražošanā, tautas un klasiskajā medicīnā, kaitēkļu apkarošanā, apkurē u. c.
Sākumā esot bijis tikai neliels vīna pagrabs, stāsta īpašnieks Linards Liberts, kur tad arī aizsākās ražošana. Tika aizvadītas daudzas, jo daudzas ekskursijas taču, ņemot vērā aizvien pieaugošo tūristu interesi, nācies paplašināties. 2018. gadā ticis īstenots Lauku attīstības programmas LEADER projekts, kā rezultātā uzcelta vīna darītava. Ir iegādātas jaunas nerūsējošā tērauda mucas, lai varētu attīstīties un domāt par savāktās sulas apjoma palielināšanu. Lai veicinātu sava produkta atpazīstamību, Libertu ģimene uzņem gan vietējos, gan ārzemju tūristus. Linards par maģiskajām bērzu sulām stāsta savā vīna pagrabā, izbraukuma ekskursijās, mežā, restorānos un uz ūdens. Tiek izmantoti aicinājumi ar sevi iepazīstināt ārzemēs, piedaloties dažādās izstādēs. Saimnieks lepojas, ka Latvijā no kā tik vienkārša kā bērzu sula ir iespējams radīt ko vēl interesantāku. Uzņēmums rada arvien unikālākus bērza sulas dzērienus, taču tam vajag idejas un aprīkojumu, tāpēc doties pieredzes apmaiņā uz ārvalstīm ir kā obligāts pasākums, jo tur var rast citu skatījumu uz lietām, jaunas atziņas, atpūsties, kā arī pastrādāt sava produkta atpazīstamības veicināšanai, gūstot starptautisku atzinību.
Pamatā, lai uzlabotu uzņēmuma ekonomiskos rādītājus, nepieciešams attīstīt bērza sulas un bērza sulas vīna eksportu uz ārzemēm, tomēr tas nav tik vienkārši. Pirmā krava ar vīniem un sulām tikusi sūtīta uz Vāciju, sadarbības partneri iegūti lielākajā BIO produktu izstādē Eiropā “BioFach”. Šis un turpmākie pasūtījumi pierāda, ka bērza sula var būt eksporta prece, cilvēki novērtē tās kvalitāti, garšu un citus faktorus. SIA “Sula” produkcija tiek sūtīta uz Lietuvu, Igauniju, Itāliju, Taivānu, Vāciju, Slovākiju, pat uz Latvijas vēstniecību ASV. Saimniecībā uzņemts Somijas vīna bloga rakstītājs, par bērzu sulām mācīti franču žurnālisti. Darba vienmēr ir bijis daudz, taču tas Libertu ģimeni nekad nav atturējis no virzīšanās uz priekšu. Jādomā par jaunu produktu radīšanu, jāpadomā arī par sevi, jāuzlādējas ar dabas spēku. “Ļaujiet, lai enerģija ieplūst jūsos!” tāds ir Libertu ģimenes moto. Bērzu sula esot ļoti tuva dvēselei gan Latvijā, gan Lietuvā, gan Baltkrievijā, gan Krievijā, gan Ukrainā, gan Taivānā... Gribās pat teikt, ka bērzu sula ir miera dzēriens. Miers sirdī, mājās un pasaulē. “Esmu bezgala priecīgs,” saka Linards, “eksports spēj Latvijas ekonomikai dot ļoti daudz, un jācer, ka turpmāk eksportēšu vēl biežāk, vēl vairāk.” Atliek novēlēt, lai Libertu BIO bērzu sulu dzērieni nonāk aizvien vairāk glāzēs visā pasaulē un ļauj sajust, cik maz cilvēkam vajag, lai justos labi.
Bet Ogres sākumskolas ceturtklasnieki pa to laiku jau soļo ar kājām uz Ogri caur dabas parku Zilie kalni, kur iestāda arī savu mazo bērziņu (paldies SIA “Rīgas meži” kokaudzētavai “Norupe” par sarūpēto stādu!), pie kura pēc daudziem gadiem jau kopā ar saviem bērniem varēs nākt pavasarī pēc spēcinoša sulas malka.
Elīna Masteiko,
LLKC Ogres biroja uzņēmējdarbības konsultante
Agris Veļiks,
LLKC Ogres biroja lauku attīstības konsultants
Pievienot komentāru