Pēc labās prakses piemēriem Cēsu pusē

GalerijaPrint

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Talsu nodaļa organizēja pieredzes apmaiņas braucienu pie lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību (LPKS) pārstāvjiem uz Amatas novadu. Brauciena mērķis bija iepazīstināt dalībniekus ar veiksmīgiem kooperācijas piemēriem.

LLKC Cēsu nodaļas vadītāja Dace Kalniņa bija liels atbalsts brauciena organizēšanā. Mūs laipni uzņēma Amatas novada pašvaldība, kur LPKS pārstāvji bija sagatavojuši prezentācijas. Dace Kalniņa tikšanos sāka ar uzrunu un visu dalībnieku iepazīstināšanu, kad katrs pastāstīja, ar ko nodarbojas un kāda ir pieredze ar kooperatīviem.

Nītaures pagastā atrodas LPKS “Zaļais grozs”, kurš darbojas kopš 2003. gada un apvieno vairākas bioloģiskās saimniecības. “Zaļā groza” valdes priekšsēdētāja Ingrīda Vāvere dalījās pieredzē par kooperatīva darbību, uzsverot, ka šī ir laba iespēja realizēt savu biedru saražoto ar kopēju preču zīmi. Iesākumā kooperatīvs veicis tiešās piegādes ar pirmapstrādes produktiem, bet tad sapratis, ka nepieciešams arī uzsākt pārstrādi, tādā veidā radot pievienoto vērtību un palielinot LPKS ienākumus. Pirmais pārstrādes produkts kooperatīvam bijis skābēti kāposti.Z/s “Lušēni” ir kooperatīva centrs, kur visi biedri tiekas un ir izveidota arī kopīga noliktava. Tās saimniece un kooperatīva vadītāja Gaida Krūmiņa atzīst, ka kooperatīvs viņai ir tik tuvs, ka dažreiz grūti nodalīt, kur beidzas “Lušēni” un kur sākas “Zaļais grozs”. Visi biedri ir draudzīgi un palīdz, kā nu kurš var.

Tālāk mums bija iespēja uzzināt viedokli ne tikai no vadības, bet no pašiem LPKS biedriem. Bioloģiskās saimniecības z/s “Kalna Dārzi” saimniece Vita Jurševska atzīst, ka iestājoties nebija domājusi, ka izveidosies tik laba sadarbība un būs, kur realizēt savu produkciju. Tomēr viņa atzīmē, ka būt biedram – tā ir arī liela atbildības sajūta, jo ar saimniecību rēķinās. LPKS “Zaļais Grozs” mājaslapā ir publicēts pieejamo produktu klāsts, un noteiktās dienās tiek organizētas piegādes uz Rīgu.

LLKC projektu vadītāja Guna Šulce uz tikšanos bija uzaicinājusi arī LPKS “Rūjienas oga” un LPKS ”Limbažu novada lauku labumi” pārstāvjus, kas piešķīra diskusijām daudzpusīgumu. Dalībniekiem bija iespēja dzirdēt trīs dažādas pieredzes.

LPKS “Rūjienas oga” ar Rūjienas pašvaldības atbalstu dibināta 2012. gadā un šobrīd apvieno vairākus desmitus biedru, kas ražo ogas, dārzeņus un citus dārza labumus, lai kopīgi realizētu preci lielākos apjomos. Valdes priekšsēdētāja Inguna Zukure stāsta, ka, lai gan biedru ir padaudz, aktīvi kooperatīva darbībā iesaistās tikai daži. LPKS ir izaudzis, interesi par iestāšanos izrāda ražotāji no visas Latvijas.

LPKS ”Limbažu novada lauku Labumi” dibināts 2014. gadanogalē, apvienojot mazos ražotājus. Jau no pašiem sākumiem aktīvi sadarbojas ar LLKC Limbažu biroja darbiniekiem, kas viņiem ir kļuvuši kā krustvecāki. LLKC Limbažu novada uzņēmējdarbības konsultante Zaiga Blaua pastāstīja, ka kooperatīvā ir 33 biedru. Šobrīd vairāk tiek meklēti atsevišķi tirgi produkcijas noietam, kā arī LPKS produkti tiek tirgoti Limbažu tūrisma informācijas centrā. Limbažu novada pašvaldība ir piešķīrusi atļauju izmantot Limbažu novada simbolu “kamolīti”, lai popularizētu Limbažu novadu.

Pēc sarunām par kooperāciju braucām tālāk uz Raunu iedvesmoties no aktīviem uzņēmējiem, kuriem arī jautājām par pieredzi ar kooperatīviem. Pirmo apmeklējām SIA “Siera ražotne”. Tas ir ģimenes uzņēmums, kurš sākumā piedāvājis divus siera produktus, šobrīd piedāvājumā ir vairāk nekā divdesmit dažādu produktu, tajā skaitā makaroni. Īpašnieks Ilmārs Ceriņš ir atraktīvs un uzņēmīgs cilvēks, klausoties viņā, ir jaušams, ka viņam ir daudz jaunu ideju, un produktu klāsts tikai pieaugs. Arī, runājot par kooperatīviem, Ilmārs Ceriņš saka, ka ir elastīgs cilvēks un gatavs visādām jaunām lietām, taču šobrīd nav neviena kooperatīva biedrs. Mēs iepazināmies ar produktu ražošanas procesu, nobaudījām sierus un devāmies tālāk uz SIA “Latvijas Ķiploks”, kas specializējas ķiploku audzēšanā un pārstrādē. Mūs uzņēma tās īpašnieces Sintija Rude un Inese Krūklīte.Šīs uzņēmīgās sievietes ir apbrīnas vērtas, jo ir pārdrošas, šķietami neiespējamo pārvēršot par iespējamo! Jo, kurš gan cits spētu pagatavot pat saldo ķiploku torti, ja ne šīs uzņēmīgās dāmas. Arī mēs nobaudījām ķiploku konfektes un ķiploku tēju. Ķiploku namiņā ir iespējams nopirkt arī citu vietējo ražotāju un amatnieku preces. Sākumā arī esot bijusi doma par vietējo Raunas biedrības izveidi ražotājiem, taču atsaucība esot bijusi neliela, tad nolemts izveidot pašām savu veikalu un ņemt preces realizācijai.

Noslēdzām pieredzes apmaiņas braucienu ar SIA “Latnature“ apmeklējumu. Tās ražotnē top veselīgi dārzeņu čipsi un dārzeņu sausmaizītes. Šo vietu īpaši gribējām parādīt mūsu dalībniekiem, lai parliecinātu, ka nevajag lielu telpu, lai veiktu ražošanu. SIA “Latnature” strādā mazā virtuvē. Tās īpašniece  Zane Krēsliņa-Plētiena pastāstīja, kā uzsākusi uzņēmējdarbību un kāds ir produktu ražošanas process. Dalībnieki bija patīkami pārsteigti, ka degustētie veselīgie produkti var būt tik gardi! Interese par kooperāciju ir, taču bez vadītāja, kas kooperatīvu “kustinātu”, tas nav iespējams. Uzņēmēji paši ir noslogoti ar darbiem, un viņiem nav laika vēl vadīt pašiem kooperatīvu.

Mājupceļā dalībnieki atgriezās ar jaunām idejām un atziņu, ka šādi pieredzes apmaiņas braucieni ir ļoti vērtīgi. Braucienā piedalījās vietējās rīcības grupas “Talsu rajona partnerība” pārstāve, kurai bija interesanti apskatīt realizētos “LEADER” projektus citviet.

Braucienā piedalījās arī tikko kā izveidotā LPKS “Talsu novada garša” valdes priekšsēdētājs un valdes locekļi, kuriem šobrīd pašiem ir jāatrod sava pieeja, kā labāk veidot apvienošanos un tirdzniecību. Mēs ticam, ka viņiem tas izdosies, un pēc laika arī citi varēs braukt uz Talsiem iegūt pieredzi kooperatīvu darbībā!

LLKC Talsu nodaļa pateicas visiem cilvēkiem, kas piedalījās brauciena organizēšanā, laipni uzņēma mūs un dalījās pieredzē, atklājot mums kooperatīvu darbības nianses.

Brauciens notika Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros.

Katrīna Kļimovska,

LLKC Talsu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru

Partneri

Iepriekšējais

Kļūda | Lauku tīkls

Kļūda

Statusa ziņojums

  • shoutbox_cron: Launched in thread 1
  • send_news_cron: Launched in thread 1
  • queue_smtp_failure_queue: Launched in thread 1
  • queue_views_bulk_operations: Launched in thread 1
  • simplenews_cron: Launched in thread 1
  • queue_smtp_send_queue: Launched in thread 1
Tīmekļa vietnē notika negaidīta kļūda. Lūdzu, mēģiniet vēlreiz vēlāk.