Stādaudzētavā “Viduļi” dara to, kas pašiem patīk

GalerijaPrint

Stādaudzētava “Viduļi” atrodas Engures novada Smārdes pagastā, apmēram 7 km no Tukuma. “Viduļi” ir ģimenes saimniecība, kurā saimnieko trīs paaudzes, piedāvājot klientiem skaistus un kvalitatīvus stādus, sākot ar atraitnītēm, begonijām, dažādām graudzālēm, augiem balkona kastēm, iekaramiem podiem, ziemcietēm u. c.

Gunita Behmane-Rudzīte nupat, 15. aprīlī, Bulduru Dārzkopības vidusskolā nokārtojusi eksāmenu ar novērtējumu “izcili” un ir ieguvusi specialitāti dārza tehniķis ar specializāciju stādu audzēšanā.  Gunita saka: “Citādāk laikam nevarētu būt, ja dari to, kas tev tiešām patīk!” Gunita sniedz padomus saviem klientiem un iesaka, kas būs piemērots tieši jūsu dārzam. Viņas ietekumi lasāmi žurnālos “Praktiskais Latvietis”, “Ievas dārzs” – gan par vasaras puķu izvēli, gan smaržīgu puķu kastu ierīkošanu un kopšanu u .c. Viņa saimnieko kopā ar vīru Jāni, kurš ir liels atspaids siltumnīcu būvniecības un tehniskos darbos, meitām – Elīzu un Gerdu (3 un 5 g.), un vecākiem – Elitu un Jāni.

Nedaudz par saimniecības vēsturi

1991. gadā Gunitas vecāki iegādājās zemi un 1992. gadā dibināja zemnieku saimniecību. Tās īpašumā bija aptuveni 20 ha zemes, kur sākotnēji audzēja kartupeļus, gurķus, kāpostus, dažādus dārzeņus. Pirms 20 gadiem tika uzcelta pirmā siltumnīca, kur Gunitas vecāki uzsāka audzēt stādus. Pirmos jaunstādus vecāki iegādājās SIA “Onava”. Atveda mājās pirmās kasetītes un domāja, kā nu būs. Stādu audzēšana no jaunstādiem tolaik Latvijā bija kas jauns.

Šobrīd saimniecības īpašumā ir aptuveni 15 ha zemes, kur daļa tiek iznomāta, vēl daļā tiek audzētas Ziemassvētku eglītes. Bet siltumnīcu skaits izaudzis līdz piecām. Plānots pašu spēkiem būvēt vēl vienu, ar dzelzs karkasu. Pašu celtā izmaksu ziņā būs uz pusi lētāka, nekā izmantojot firmas pakalpojumus.

Stādu audzēšanai “Viduļos” lielākoties izmanto jaunstādus, kas iegādāti SIA “Onava”, SIA “Silja”, z/s “Bites” un SIA “A.M. Ozoli”. Visi dārzeņi un daļa vasaras puķu stādu tiek izaudzēti no sēklām. Tās iegādājas SIA “Mārupes sēklas”, SIA “Onava”, SIA “Agrimatco Latvia”, SIA “Silja”.

Savukārt produkciju var iegādāties saimniecībā uz vietas un Slokā, tirdziņā pie tirdzniecības centra “Liedags”.

Līdz ar jaunām zināšanām saimniecībā ievieš jaunas tehnoloģijas

Divas siltumnīcas “Viduļos” aprīkotas ar pludināmiem galdiem, kur ūdens augiem tiek piegādāts no apakšas – uzplūst ūdens uz galda, stādi padzeras, un liekais ūdens tiek aizvadīts. Šogad saimniecībā tiks īstenots pirmais projekts “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”, kura gaitā abas siltumnīcas plānots pagarināt, kā arī tiks ierīkota ūdens sistēma, kas darbosies ziemā. Vienā no siltumnīcām plānots audzēt puķu stādus, otrā – tomātus un, lai pagarinātu sezonu, – uz galdiem rudens ražai gurķus. Ūdens stādu laistīšanai tiek ņemts no blakus esošā saimniecībai piederošā dīķa.

Kādas puķes šogad būs modē?

Gunita saka: “Modē ir visas puķes, kas neprasa daudz darba.  Arī petūnijas par pārsteigumu atgriežas modē. Ja petūnijas kārtīgi “pabaro”, ziedus var nelasīt.” Gunita tās iesaka stādīt lielos podos. Kādas petūniju kupenas pērn izaugušas Šlokenbekas muižā! Vēl modes puķe ir tautā sauktais “Lofus”, vīteņaugs, arī uz leju augošs, maz “dzer” un skaisti izskatās gan podos, gan puķu kastēs. Pieprasīti ir garšaugi (meksikāņu piparmētra, olīvzāle, karijzāle u. c.) kopā ar puķēm. Nāk modē veclaiku puķes, piemēram, kosmejas (vasaras puķes, ko var sēt uzreiz dārzā), lauztās sirdis (ziemcietes), pavasara puķes, piemēram, sīkziedu atraitnītes, kas īpaši smaržo un var ziedēt līdz augustam, kā arī nokarenās begonijas un visa veida graudzāles. Populāra puķe, ko audzē podos, ar sīkiem dzelteniem ziediņiem ir Mekardonia hibrīdā. Šīs vasaras puķes var audzēt gan podos, gan uz zemes, izmantojot kā augsnes sedzēju. Tāpat modē ir dārzeņu audzēšana uz balkona vai podos. Stādaudzētava “Viduļi” šopavasar piedāvās dažādu šķirņu nokareno tomātu, nokareno piparu un mazo gurķīšu stādus.

Ko vēl varēsim iegādāties stādaudzētavā “Viduļi”?

Saimniecībā tiek audzēti ap 30 dažādu šķirņu tomātu stādi. Šogad tikai otro gadu pavasarī tika realizētas tulpes. Mazliet vēlāk klientiem tiks piedāvāti dāliju gumi. Grieztajiem ziediem saimniecība audzē gladiolas, dālijas, asteres, lauvmutītes, cinijas. Stādaudzētava piedāvā dažādas ziemcietes. Tirdzniecībā tikai pirmo gadu ir ap 30 šķirņu peonijas. Tās ir Gunitas aizraušanās. Ar peonijām saimniecībā sastādīta liela dobe, kas priecēs pircējus, un vienlaikus klienti varēs apskatīt, kāda izskatās konkrētā peoniju šķirne. Nākamgad Gunita plāno piedāvāt ap 50 dažādu šķirņu peonijas. Vasaras otrā pusē saimniecībā varēsim iegādāties svaigus gurķus un tomātus.

Māca pieredze

Gunita saka, ka vislabāk mācīties no pieredzes. Cenšas apgūt citu saimniecību pieredzi, uzklausīt speciālistu viedokļus, ņemt vērā kļūdas un likt lietā savas zināšanas. Rūpējoties par klientiem, Gunita veido laminētas zīmes ar aprakstiem par ziemcietēm. Stādot ziemcietes, jāņem vērā ziemcietības zonas. Ne visas ziemcietes Latvijā pārziemo, jo jebkuras zonas dažādos apvidos mikroklimats var būtiski atšķirties.  Ir jāņem vērā arī daudzi citi audzēšanas aspekti, ar aizrautību stāsta Gunita. Stādaudzētavai ir labi kontakti ar citām dārzniecībām. Labprāt uzņem viesus pie sevis, un Gunita  dalās ar savām zināšanām. Neatsaka klientam padomu, ja ir šaubas par izvēli, vai arī vēlāk, telefoniski, ja kas piemirsies vai īsti nav skaidrs.

Vienkārši – dodieties ciemos un izmantojiet to! Saimniecības adrese: “Viduļi”, Smārdes pag., Engures nov. Kontakti: Gunita Behmane-Rudzīte, t. 28776666.

Sarma Rotberga,
LLKC Tukuma konsultāciju birojs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru