Kurmenes un Skaistkalnes viedā ciema idejas atbalstītāji pulcējas talkā

GalerijaPrint

Vecumnieku novada Skaistkalnē, pierobežas ciemā, ko ar Lietuvu vieno Mēmeles plūdums, sperts pirmais solis, lai nākotnē īstenotu šķietami utopisku sapni par promenādi upes krastā. Upmalas sakopšanas talka 6. novembrī kopienas aktīvistiem bija apliecinājums sev un citiem, ka pārmaiņas ir pašu rokās.

Strādā kupls entuziastu pulks

Ar zāģiem, cirvjiem, trimeriem un grābekļiem teritoriju no pagastmājas līdz apsei pirms vidusskolas ēkas sakopa Kurmenes un Skaistkalnes viedā ciema iniciatīvas grupas dalībnieki un domubiedri, pavisam 36 apņēmības pilni talcinieki.

Ritu Blažēvicu «līdzi pavilkusi» kaimiņiene Eleonora Maisaka, viena no viedā ciema idejas iedzīvinātājām. «Nebūtu viņa aicinājusi, nezinātu, ka nepieciešams darbaspēks. Vecie cilvēki jau internetu nelieto, vajadzēja afišas pie veikaliem izlikt,» rosina R. Blažēvica. Viņa kopā ar citām sievām un meitām vilka zarus, grāba pāraugušo zāli un lapas, maisos vāca brikšņos uzietos atkritumus. Savukārt vīri cirta, zāģēja un trimēja, lai Mēmeles krastu atbrīvotu no apauguma. Kad piesals, zaru kaudzes tiks sadedzinātas.

Darbu koordinēja Ineta Skustā, Skaistkalnes pagasta pārvaldes vadītāja. Viņa atzina, ka gādāt par upmalas sakopšanu plašā teritorijā pašvaldībai ir sarežģīti. Saimnieciskais personāls izpļauj Mēmeles krastu no tilta līdz pagastmājai un posmu pret skolu, kur ir peldvieta, taču, kopš noslēgusies tā dēvētā «simtlatnieku programma», trūkst darbaspēka, lai paveiktu vairāk. Lejā pie upes ar tehniku nobraukt nevarot, bet ar roku darbu vien teritoriju sakopt fiziski nav iespējams. Agrāk krastmala noganīta, bet tagad cilvēki vairs neturot gotiņas. «Šī nebija liela mēroga talka, tāpēc prieks par dalībnieku kuplo pulku. Viss, kas šajā reizē bija ieplānots, ir paveikts,» pauž pagasta pārvaldes vadītāja.

Atbildīgi par šo vietu

Iecere nākotnē Mēmeles krastā izveidot skaistu pastaigu ceļu ir teju vai nepiepildāma vēlēšanās, atzina vairāki talcinieki, taču izjutuši milzīgu pacēlumu un iedvesmu, šo ideju atbalstot.

«Varbūt te netaps promenāde, taču upes krasts būs sakopts.» «Ja pāris stundās tik daudz padarījām, viss ir iespējams.» «Nākotne ir pašu rokās. Ja gaidīsim, ka te kāds ko veidos un uzlabos, nesagaidīsim. Ir jādara visiem kopā!» Šādus un līdzīgus izteikumus pauda rosīgie entuziasti.

Talkā iesaistījās Āķu ģimene – Karīna, Māris un viņu dēls, students Matīss. «Esam skaistkalnieši vairākās paaudzēs un jūtamies atbildīgi par šo vietu,» teic Karīna. Viņa atklāj, ka Matīss jau vairākus gadus kopj saliņu pie vecajām dzirnavām, tagad tur tapis arī galds, sols un atkritumu urna. Māris papildina, ka dēlam patīkot darboties gan ar traktoriņu, gan trimeri un, «ja ir «verķi», daudz ko var izdarīt». «Viedais ciems un promenāde – lai nu būtu, taču galvenais, ka vieta sakopta,» uzskata Māris. Viņaprāt, šodienas lielākā problēma ir «lielā vienaldzība», agrāk cilvēkus bijis daudz vieglāk saorganizēt, gājuši talkās un darījuši, neprasot, kas par to būs.

Kopā ar citiem strādāja Skaistkalnes vidusskolas audzēknes Līga Elizabete Juškēviča un Ketija Znotiņa. Pieci talcinieki pārstāvēja Kurmeni. Laima Indriķe, Skaistkalnes pagasta novadpētniecības centra «Novadnieki» krājuma glabātāja, neslēpa sajūsmu par satikšanos ar klasesbiedru, kurmenieti Pēteri Anspoku, kurš centīgi darbojās ar trimeri. «Kādus 35 gadus nebijām redzējušies!» viņa izsaucās.

«Prieks, ka piedalījās daudz jaunu cilvēku. Ceru, ka nākamreiz viņi paņems līdzi draugus un paziņas, un veidosies stabila kompānija. Vienalga, kas te taps, jaunie būs tie, kuri to izmantos,» uzsver E. Maisaka.

«Aizdegāmies šai idejai, viena ierunājās un pārējās pavilkās līdzi. Gribas, lai Skaistkalne attīstās, lai te būtu skaisti, ar tādu motivāciju arī nācu – lai šo vietu sakārtotu,» atklāj Sabīne Drevinska, viena no skaistkalniešu jaunās paaudzes sievietēm.

Bez sapņa nekas nesāktos

Izveidots pirmās talkas dalībnieku saraksts, kas būs nozīmīga liecība vēsturei. «Sapnis par promenādi, tā pašlaik ir tikai vīzija, taču, ja šādas ieceres nebūtu, nekas nesāktos,» ir pārliecināta L. Indriķe. Ideja skaistkalniešiem nedodot mieru jau vismaz septiņus gadus. «Kā parādīju bildi, kāda 20. gadsimta sākumā upes malā reiz bijusi muižas laikā veidota promenāde, tā «panesās», ka to vajag atjaunot,» viņa atklāj un rāda pārfotografēta un palielināta attēla izdruku. «Tāda jau ir viedā ciema būtība, ka iedzīvotāji ir kādas idejas iniciatori un paši iesaistās tās īstenošanā. Mums šis sapnis ir kļuvis par pirmo kopējo darba lauku,» teic L. Indriķe.

Ir cilvēki, kuri vēl glabā dzīvas atmiņas par laiku, kad gar upes malu vedis pastaigu ceļš. Andrejs Kairēns atcerējās, ka pagastmājā savulaik bijis bērnudārzs, bet aiz tā – ar krūmiem aizaugusi promenāde. Bērni mukuši un «pazuduši» krūmos, tāpēc tie izcirsti, taču visai neveiksmīgi, jo pēc izkopšanas darbiem nobrucis krasts, zudusi arī promenāde, jo dēļu siena un grīda bija pamatīgi satrunējusi.

Lai būtu skaisti un ilglaicīgi!

Reinis Ziļevs, Kurmenes un Skaistkalnes viedā ciema iniciatīvas grupas pārstāvis, bija gandarīts par talcinieku pulku – tas liecinot, ka cilvēki ir gatavi iesaistīties un darboties. «Viss iekustēsies un aizies. Pats svarīgākais ir prast pareizi pasniegt ideju. Kurš gan nevēlas, lai te taptu skaista promenāde, kur romantiski noskaņotiem pārīšiem vasaras naktīs pastaigāties upes tuvumā? Kurš gan negrib, lai te būtu vieta, kur Jāņos sadziedāties ar lietuviešiem otrpus Mēmelei?» retoriski vaicā ieceres atbalstītājs.

Pēc aktīvas darbošanās visiem labi garšoja kafejnīcas «Pie Mēmeles» saimnieču gatavotā zupa, bet pārdomas rosināja aicinājums ļauties vīzijai par to, kāda varētu būt pastaigu taka gar upi. Skaistkalnes jaunās sievas un līgavas, kā aktīvās talkas dalībnieces pieteica I. Skustā, lolo sapni par promenādi ar grezniem augu stādījumiem, siltas gaismas spuldzīšu virtenēm, soliņiem, kur piesēst. «Lai būtu skaisti un ilglaicīgi,» rezumēja klātesošie. Idejas tiek gaidītas no visiem, kuri vēlas noticēt sapnim par promenādi Mēmeles krastā Skaistkalnē.

UZZIŅA

* Kurmenes un Skaistkalnes pagastā tiek iedzīvināta viedā ciema ideja. Lauku kopienas pārstāvji ir gatavi izvērst šo iniciatīvu, rīkoties un meklēt praktiskus risinājumus dažādiem izaicinājumiem, lai veicinātu abu pierobežas ciemu ilgtspējīgu attīstību un uzlabotu dzīves vidi.

* Viedais ciems – tā ir kopiena, kas vēlas pārmaiņas, tic un seko mērķim, lai ietekmētu savu nākotni.

* Pavasarī izveidota Kurmenes un Skaistkalnes viedā ciema iniciatīvas grupa, kas vienojusies, ka pierobežas teritorijas prioritāte ir sakārtota vide un tūrisms, tāpēc darbība tiks virzīta šīs jomas attīstībā un stiprināšanā.

Avots: Kurmenes un Skaistkalnes viedā ciema iniciatīvas grupa.
Teksts un foto Žanna Zālīte, laikraksts “Bauskas Dzīve”

Foto galerija: 

Pievienot komentāru