Biškopībā ieprecējusies – Vija Dedze
Vija Dedze, kad apprecējās, pūrā dabūja arī bites. 2012. gadā vīram Andrim biškopība bija hobija līmenī – viņš sāka ar divām bišu mājiņām. Šis kukainis un darbošanās vīru aizrāva arvien vairāk un vairāk. Vija teikusi viņam: “Tu to vari darīt, taču es nemūžam neiešu klāt”. Vijai bija bail, un viņa bites skatījās tikai no attāluma. “Bet tad kaut kā pamazām, pamazām – nāc, iedod, atnes, un arī man bites kļuva tuvas,” atminas Vija.
Vizītkarte
Stendes pilsētas zemnieku saimniecība
Atrodas: Ausekļa ielā 8.
Juridiskā adrese: “Saulrieti”, Mundigciems, Lībagu pagasts, Talsu novads.
Saimniece: Vija Dedze.
Mājaslapa: gardaismedus.lv.
Saimniecībā bijis posms, kad tika turētas 100 bišu saimes. Vija stāsta: “Tagad, pēdējos gados, bija 80–90 saimes. 2024. gadā bija smags kritums, jo biškopībā arī jāsaskaras ar kaitēkļiem, tieši tāpat kā citās lauksaimniecības nozarēs. Saimes piemeklēja Varroa bišu ērce, kas praktiski noēd saimes. Nācās zaudēt daudz saimju, bet tas nav ļoti traģiski, jo pavasarī tās iespējams atjaunot. Šobrīd saimju skaits svārstās no 50 līdz 60, un pagaidām nav plānots skaitu palielināt. Pirms vairākiem gadiem bija jāizdara izvēle, vai turpināt hobija līmenī, vai veidot kā pamata nodarbošanos. Lēniem solīšiem, bet tas ir bijis to vērts, jo tu vari būt ar savu ģimeni, būt klātesošs.”
Medus pievienotā vērtība
2021. gadā pavērās iespēja piedalīties projektā mazajām lauku saimniecībām, kas ļāva notikt straujākai attīstībai. Saimnieki saprata, ka tikai ar medu nepietiks – jārada medus maisījumi, lai produktam pievienotu vērtību. Šobrīd tiek gatavoti aptuveni 19 veidu maisījumi. Ogu maisījumos lielākoties tiek izmantotas dabiski kaltētas sastāvdaļas, izņemot zemenes, ko lieto liofilizētas, krāsas dēļ. Lai nodrošinātu visu sortimentu, nepieciešams liels darba apjoms, taču, saliekot visu pa plauktiņiem, tiek saprasts, ka šādi atkal nevajag tik daudz bišu saimju – iespējams realizēt medu jau ar pievienoto vērtību.
“Daži medus maisījumu veidi neizdodas un kāds produkts neiet, kā domāts. Pašai, piemēram ļoti garšo medus ar jāņogām. Tā garša ir saldeni skāba, taču latvietim jāņoga šķiet tik vienkārša oga, ka nemaz nevēlas nogaršot. Arī brūklene sākumā negāja, bet šobrīd tas ir viens no populārākajiem medus maisījumiem,” ar izmēģinājumiem dalās Vija.
Saimniecība ievāc arī monofloru medu, kas ir viena auga medus, piemēram, liepziedu, griķu vai viršu. Vija saka: “No paša sākuma mēs sapratām, ka gribam dažādību. Nepietiks tikai ar dažādu ziedu medu, jo cilvēki vēlas izvēli. Talsos ir ideāli – liepu daudz, un viena drava ir pie pašiem Talsiem, tāpēc mums ir Talsu liepus medus.”
Nodošana vairumtirdzniecībā atkrīt vispār, pārdomās dalās Vija: “Nevar jau teikt nekad – sākuma gados bija reizes, kad nodevām vairumā, tad vēl bija kaut cik pieņemama cena, bet cena, par kādu iepērk vairumā šobrīd, liek domāt – kam vispār to darīt.”
Sortimenta dažādošana
Saimniecība nesen sākusi gatavot arī cidoniju un dzērveņu sukādes. Tās jau labu laiku tika gatavotas ģimenes vajadzībām bet nu nolemts gatavot vairāk, lai arī citi varētu nogaršot. Vija domājusi: “Vai tiešām to cilvēkiem vajadzēs? Jo, cik braukts pa tirdziņiem, tādu produktu ir daudz. Taču cilvēki prasa, un tas ir viens no iemesliem. Otrs ir tas, ka mēs taisām tā, kā pašiem garšo. Citiem cidonijas šķiet cietas, mums tās ir mīkstas. Ogas gan iepērkam, jo mums nav lauku, kur audzēt.”
Sadarbība ar lauksaimniekiem
Saimniecībai ir laba pieredze ar lauksaimniekiem. Tiek ievērotas miglošanas prasības, pļavas tiek dalītas ar govīm. “Gotiņas ēd, un turpat ganās arī bites. Ir tādi zemnieki, kuri saka: “Ved šurp! Es redzu, ka man paliek lielākas ražas, ja bites ir tuvumā. Bites dod redzamu labumu,” stāsta Vija. Tomēr pēdējos gados ir kļuvis grūtāk saņemt atbalstu – jāslēdz līgumi un jāvienojas ar zemniekiem.
Medus brokastis
Vija Dedze jau trešo gadu brauc uz skolām, lai izglītotu bērnus par medu. Pasākums notiek lekciju veidā, katru gadu par citu tēmu. Iepriekš vairāk stāstīts, kā bites iegūst medu un ko dara biškopis, kā medus vispār nokļūst līdz burciņai. 2024. gadā izcelts pats medus: cik tas var būt atšķirīgs, dažādās krāsās un garšās, kā to iegūst. Stāstot par šo pasākumu, Vijai deg acis, un var redzēt, tā ir viņas sirdslieta: “Gribas, lai medus bērnam arī ir bērnības garša! Nevis, lai viņš vispār nezin, kā tas garšo. Tādi bērni arī ir, parasti, uzsākot lekciju, saku – paceliet roku, kurš nekad nav ēdis medu, un ir kāda roka, kas paceļas. Jā, kadam ir alerģija, bet diezgan reti. Taču ir tādi, kas nekad nav ēduši, jo mājās nav. Ir arī, kas novērtē, meklē veselīgo, vēlas aizstāt cukuru ar medu.”
Ziemas laiks saimniecībā
Ziemasssvētki mazajiem ražotājiem noteikti ir “pļaujas laiks”. “Arvien vairāk cilvēku vēlas dāvināt praktiskas lietas nevis nieciņus, ko likt plauktā un kur krāt putekļus. Vēlas ko veselīgu un garšīgu, un tas ir tieši tas, kas ko mēs piedāvājam. Pēdējās decembra nedēļas ir ļoti saspringtas. Šajā laikā ir jāstrādā vairāk, jo būtībā jāsapelna arī janvārim un februārim, jo tas ir klusais laiks tieši tirdzniecībā. Taču darbi jau ziemā neapstājas – uz šo laiku ir atlikti visi darbi, kas saistīti ar inventāru: rāmīši jākasa, jātīra, jāsagatavo, jāstiepļo, jāšūno, jāsagatavojas jaunajai sezonai. Pielabo visu, ko vajag salabot. Nevar teikt, ka ziemā nav, ko darīt,” stāsta Vija.
Digitalizācija – jāiet līdzi laikam
Pēc klientu pieprasījuma izveidota mājaslapa ar interneta veikalu gardaismedus.lv. “Tas ir liels darbs, bet, ja nedari, tad nekā nebūs,” domīgi saka Vija. Interneta veikals piedāvā visus produktus, tostarp interesanto “Lapu izsvīduma medu”. Vija skaidro: ”Tas ir ļoti garšīgs medus. Tas ir tad, kad vasarā ir lipīgas lapas liepām, bet ne tikai liepām, arī skujām. To vielu vāc bites un tas nav ar ziedputekšņiem, bet ir ļoti bagāts ar minerālvielām un visilgāk turas šķidrā konsistencē. Citreiz tas ir kā ar karameļu garšu, citreiz kā ar riekstu, katru reizi atšķiras un arī katru gadu nav ievācams.”
Laukiem augt
Vija piedalījās LLKC organizētajā atbalsta programmā “Laukiem augt”. “Es teikšu tā, Latvija it kā ir maziņa, taču ir jauki, ka cilvēkus var savest kopā savstarpēji stiprināties, iedvesmoties, ka tu saproti – ir grūtības, bet visi vienalga grib ķepuroties un iet uz priekšu, kaut ko darīt. Ja nebūs lauku, kas vispār būs? Tas ir arī tādā ziņā labs projekts, ka vari vismaz kaut kādā reizē atslēgties tā kā no darba, bet tai pašā laikā domāt par to, kādas idejas iegūt, apmainīties pieredzē – tas jau īstenībā arī ir vērtīgi,” viņa saka.
Daži ieteikumi, kā lietot medu:
* Katru rītu tukšā dūšā izdzert glāzi silta medus ūdens, tas palīdz izvadīt toksīnus un uzlabo gremošanas sistēmu.
* Stiprināt savu imūno sistēmu, lietojot vienu tējkarotīti dienā krēmveida medu ar propolisu.
* Ja jūti, ka sāk kņudēt kakls, ik pēc 2 stundām apēst tējkaroti medus. Der jebkurš, bet griķu un liepziedu medus satur vairāk antiseptisko vielu, kas palīdz iekaisuma gadījumos.
Lai jaunā gada dienas jums līdzinās medus brīnumam – tik saldas, ka rada prieku, un tik veselīgas, ka iedvesmo dzīvot pilnvērtīgi!
Katrīna KĻIMOVSKA,
LLKC Talsu biroja uzņēmējdarbības konsultante
Foto: no ģimenes arhīva
Pievienot komentāru