“Karotītēs” saimnieko ar prieku
Tukuma novada Irlavas pagasta “Karotītēs” jau trīs gadus saimnieko Liene un Ričards Kalnciemi. Viņu pamatnodarbošanās ir bioloģisku gaļas putnu audzēšana. Priecē jauno cilvēku uzņēmība, kuri pirms vairākiem gadiem nolēma savu ikdienu saistīt ar darbu laukos. Tādēļ tika nopirkta māja ar 14 ha zemes un atjaunojamu kūti.
Ģimenē aug dēls un meita, kuri mācās 1. un 2. klasē. Vecāki cer, ka, pārceļoties uz dzīvi laukos, viņu bērni spēs pilnvērtīgāk attīstīties nekā pilsētas vidē. Viņi ir apmierināti ar lauku skolas veselīgo vidi un kvalitatīvi pavadītu ikdienu. Tas ir milzīgs pluss par labu izvēlei dzīvot un strādāt laukos.
Uzsākot saimniekošanu, nebija idejas par konkrētu nodarbošanos. Tā iegrozījies, ka izvēlējušies audzēt vistas. Jo, skatoties uz veco kūti, tā prasījusi kādu risinājumu. No sākuma bijusi tikai 100 m2 liela kūtiņa, kur mācījušies, kā izaudzēt vistu. Mācīties vajadzējis daudz, jo agrāk viņi pat vistu rokās nebija turējuši. Šobrīd saimnieki zina, cik putns ir jutīgs, traumējams, ietekmējams, kā jārūpējas par dzīvnieka labturību. Kad pirmās iemaņas tika apgūtas, tika rakstīti projekti – “Atbalsts jaunajiem lauksaimniekiem uzņēmējdarbības uzsākšanai” un “Ieguldījumi materiālajos aktīvos”. Abi projekti tika apstiprināti, un līdzekļi ieguldīti celtniecībā, iekārtu iegādē. Tagad ir pietiekami daudz automātikas, kas nodrošina putnu barošanu. Tāpat jau gadu kā pašiem ir sava kautuve. ”Karotīšu” saimnieki šobrīd Latvijā ir unikāli ar to, ka te ierīkots putnu gaļas sadales cehs. Saimnieki saņēmuši bioloģiskās saimniecības sertifikātu un nodrošina pilnu putnu audzēšanas ciklu no olas līdz cālim, ieskaitot ataudzēšanu, kaušanu, sadali. Šobrīd kūtī ir ap 3 tūkstošiem vistu. Ir atsevišķa istaba, kur vistas dēj olas. No tām inkubatorā katru mēnesi izšķiļas cālēni. Tie tiek apčubināti atsevišķā telpā 37 grādu temperatūrā. Ir divas broileru istabas, kur vistas aug līdz kaušanai vismaz 81 dienu. Šajā laikā putns dzīvsvarā sasniedz 3,2 kg.
Visiem lauksaimniekiem produkcijas ražošanā ir nepieciešamas zināšanas, bet tikpat nozīmīga ir māksla produkciju realizēt. ”Karotīšu” saimnieki, lai iegūtu lielāku pircēju loku, izveidoja putnu gaļas sadales cehu. Tagad produkcija ir daudzveidīgāka un pircējam sniegta lielāka izvēle produkta iegādē. Šāds solis prasīja daudz darba, arī lai izpildītu visas nepieciešamās prasības. Saimniecei Lienei iepriekšējā darba pieredze bija saistīta ar tirdzniecību. Teorētiski viņa zināja, kā to darīt, bet praktiski realizācija nemaz tik viegli neveicās. Vajadzēja pircējus pārliecināt, pieradināt pie kvalitatīva produkta, un tas nozīmē nepārtrauktu komunikāciju ar klientu. Šobrīd produkcija tiek realizēta veikalos Rīgā.
Aktuāls jautājums ir bioloģiskas barības sagāde. Pašu 14 ha zemes platībā audzē miežus, zirņus, pupas. Tas spēj nodrošināt barību putniem tikai nepilnu mēnesi. Barība tiek iepirkta no bioloģiskajām saimniecībām. Saimnieki priecājas, ka AS ”Dobeles Dzirnavnieks” uzsākusi ražot ekoloģisku barību putniem, kas krietni atvieglo tās sagādi.
Patīkami redzēt jaunu, radošu ģimeni, kura ir apmierināta ar savu darbu. Saimnieki uzsver, ka nevienu mirkli nav zudis prieks par izvēli dzīvot laukos un veicamajiem darbiem ikdienā. Ģimene ļoti daudz strādā, bet brīvajos brīžos kopā atpūšas, uzspēlē skvošu, aizbrauc paslēpot vai papeldēt. Viņu mērķis ir nestāvēt uz vietas, attīstīties. Bet, lai to izdarītu, vēl joprojām daudz jāmācās izprast paša putna vajadzības. Viņu panākumu atslēga ir mums visiem zināmais vārds “darbs”. Saimnieki maksimāli daudz dara paši. Un no katra darba “atlec” kāds cents, kurš paliek savā kabatā. Šis ir stāsts par to, ko spēj izdarīt jauna ģimene, ja ir griba un mērķis, lai dzīvotu un strādātu ar prieku.
Ilze Rutka,
Tukuma nodaļas lauku attīstības konsultante
Foto: Ilze Rutka, no Kalncienu ģimenes arhīva
Pievienot komentāru