Viesītes novadā izglītojas putnkopji

GalerijaPrint

Viesītes novadā jūnija sākumā notika informatīvs seminārs „Putnkopības nozares attīstības iespējas Latvijā”,kas pulcēja 43 dalībniekus no Viesītes, Salas, Krustpils, Rēzeknes, Ilūkstes, Neretas, Preiļu, Jēkabpils, Madonas, Vecumnieku un Amatas novadiem. Seminārā piedalījās gan profesionāli putnkopji, kuri vēlasattīstīt uzņēmējdarbību,gan iesācēji, kuri vēlas savam galdam sagādāt veselīgu, ekoloģiski audzētu produkciju.

Par dažādu šķirņu vistām, paipalu, pīļu, tītaru, zosu turēšanu un audzēšanu stāstīja lektore Līga Roga (z/s “Gribēni, Kalsnavas pagasts, Madonas novads). Par mājputnu ēdināšanas normēšanas principiem, barības līdzekļu izvēli, ēdināšanas tehniku un sešu gadu pieredzi mājputnu barošanā un labturības prasību ievērošanā dalījās Zane Rostokina, Saukas pagasta uzņēmēja. Lektore demonstrēja, kā sagatavot pareizi barību – vienas vistas dienas normu. Lai vista būtu labi pabarota, tā „apēd” astoņus centus dienā. Labas olas nav lētas olas. Pākšaugi, zirņi, kāposti, kabači, gurķi (bet ļoti prātīgi), pienenes, auzas, mieži, kvieši – tā ir tikai daļa no vistas ikdienas ēdienkartes „Vilciņos” Zanes meitas Sabīnes Zupas zemnieku saimniecībā.  Z/s „Vilciņi” tiek audzēti dējējputni: vistas, pērļu vistas, pīles un zosis, tādēļ jau otro gadu Viesītes novadā notiek seminārs mājputnu audzētājiem, jo mājputnu audzēšana ir viena no Saukas pagasta identitātēm Viesītes novadā. Atraktīvā veidā tika organizēta z/s „Vilciņi” loterija.

Par cāļu inkubēšanu stāstīja un praktiski inkubatorus demonstrēja SIA „Saimniecība Vistiņas” pārstāvji Mārtiņš Skujiņš un Artūrs Iskorotenskis. Ir izveidojušies mīti par un ap inkubatoriem. Tāpēc lektoriem tika uzdoti dažādi jautājumi, kas saitīti ar putnkopību. Dalībnieki savā starpā diskutēja, kā arī katrs dalījās ar savu pieredzi.

Pie Lones Tautas nama ikviens pasākuma apmeklētājs varēja apskatīt zemnieku saimniecības „Vilciņi” un SIA „Fish farming Taurupe” mājputnu un mīļdzīvnieciņu  izstādi.  Darbojās arī cāļu, vistu un rožu tirdziņš. Varēja iegādāties un pasūtīt dažādu inventāru mājputniem. Kamēr Tautas nama telpās notika seminārs, mazos un lielos skatītājus izklaidēja Madonas bērnu un jauniešu centra improvizācijas teātra studijas „Pilnpiens” aktieri.

No 2016. gada Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Jēkabpils birojs sadarbībā ar Saukas pagasta pārvaldi, Lones Tautas nama vadītāju Intu Malcenieci, iedibinājis tradīciju „Cāļu diena Viesītes novadā”, jo 1. jūnijā pasaulē atzīmē Starptautisko bērnu aizsardzības dienu. Jūnijs ir arī brīvdienu sākuma svētki bērniem kopā ar vecākiem un vecvecākiem.

Lai ilgtermiņā veicinātu pasākuma atpazīstamību un apmeklētību, ar Viesītes novada pašvaldības finansiālu atbalstu tika izgatavots un auto ceļa Jēkabpils – Nereta  malā uzstādīts divpusējs reklāmstends „Cāļu dienas Viesītes novadā”.

Semināra vērtēšanas anketu rezultātu apkopojums liecina, ka tēmas bijušas  interesantas, iegūta padziļināta kvalitatīva informācija, uzklausīti kompetenti lektori. Putnkopības nozare attīstās arī mazajās lauku saimniecībās Latvijā, tādēļ  izglītojoši semināri nepieciešami arī turpmāk.  

Ligita Kadžule,

Salas novada, Viesītes un Saukas pagastu lauku attīstības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru